ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 75917 / تاریخ انتشار : 1396/6/12 19:21
|

یادداشت/ هیچکدام از ریسک‌های ونتورا جواب نداد

در برنابئو هیچکدام از اتفاقات به نفع ایتالیا رقم نخورد و تمام ریسک‌های ونتورا نتیجه نداد. نگران‌کننده‌تر از شکست 3 بر صفر اما این است که سرمربی ایتالیا از اتفاقات گذشته و حال درس نمی گیرد.

ایران ورزشی آنلاین / سوزی کامپاناله/ سایت فوتبال ایتالیا / در برنابئو هیچکدام از اتفاقات به نفع ایتالیا رقم نخورد و تمام ریسک‌های ونتورا نتیجه نداد. نگران‌کننده‌تر از شکست 3 بر صفر اما این است که سرمربی از اتفاقات گذشته و حال درس نمی‌گیرد و ممکن است این اشتباهات در آینده هم تکرار شود.

اسپانیا به طور سنتی مقابل تیم‌هایی که با سه مدافع و خط میانی فشرده بازی می‌کنند مشکل دارد و حتی ونتورا در جریان تساوی یک بر یک بازی رفت هم از میانه بازی به این آرایش روی آورد و نتیجه‌اش را دید. در این شرایط به زمین فرستادن تیمی که اصلا خط میانی نداشت استقبال از مشکلات بود. مارکو وراتی تجربه‌اش بیشتر می‌شود و قیمتش بالاتر می‌رود، ولی هنوز اشتباه بچه‌گانه پریدن به زیر پای حریف به جای ایستادن روی پایش را ترک نکرده (اشاره به تکل خشن دقایق اول این بازیکن که بابت آن یک کارت زرد گرفت). می‌توان گفت او از زمان انتقال به پاری سن ژرمن اصلا پیشرفت نکرده و این سوال پیش می‌آید که او اصلا پیشرفت خواهد کرد؟

ونتورا ماه‌ها بابت تاریخ این بازی انتقاد می‌کرد که تنها بعد از هفته دوم سری A خواهد بود و ترجیح می‌دهد تیمش را با آمادگی بیشتری به زمین بفرستد. با این حال در دفاع چپ از لئوناردو اسپینازولا استفاده کرد که به دلیل مشاجره با آتالانتا در این فصل حتی یک دقیقه هم بازی نکرده و در دفاع راست هم متئو دارمیان را به زمین فرستاد که اکثرا نیمکت‌نشین بوده.

لورنزو اینسینیه در این فصل خیلی خوب بوده و به خاطر شرکت ناپولی در پلی‌آف لیگ قهرمانان تمریناتش را زودتر شروع کرده. او قرار بود مرد خطرناک ایتالیا باشد و دفاع شکننده اسپانیا را به دردسر بیاندازد. پس چرا تمام حملات ایتالیا از سمت راست بود و اینسینیه در سمت دیگر تنها مانده بود؟ مثل این می‌ماند که شما یک سوپرانو را روی صحنه ببرید و او را در گروه کر قرار بدهید!

ونتورا برای پیشرفت چیدمان 4-2-4 باید وقت بیشتری صرف کند، ولی برای بازی‌های بزرگ نیاز به هوشمندی تاکتیکی و مقابله با نقاط قوت حریف است. ونتورا باور دارد که ایستادن پای تاکتیک خودی مهم‌تر از درس گرفتن از اشتباهات است، ولی اصول‌گرایی تاکتیکی فقط می‌تواند به فاجعه ختم شود.

با همه اینها برخی از انتقاداتی که مطرح شده، منطقی به نظر نمی‌رسد. جایگیری بوفون روی ضربه ایستگاهی مناسب نبود، ولی نباید ناگهان بگوییم که دوره او تمام شده و باید دوناروما را جایگزین او کرد. او به تازگی تندیس بهترین دروازه‌بان لیگ قهرمانان را دریافت کرده و دوناردوما در مسابقات قهرمانی زیر 21 ساله‌های اروپا نمایش ضعیفی داشته. خنده‌دار است که برخی بوفون را تمام‌شده می‌دانند، در حالی که دروازه‌بان جوان میلان خیلی ضعیف‌تر از او کار کرده.

برخی می‌گویند که اینسینیه در بازی‌های بزرگ کارآیی ندارد، ولی در آخرین بازی مقابل اسپانیا گل زد و در لیگ قهرمانان دروازه رئال را گشود. او در این بازی به خوبی تغذیه نشد و در موقعیت دلخواهش بازی نکرد و به سختی می‌توان او را مقصر دانست. ونتورا هم حق دارد که می‌گوید 24 ساعت قبل از بازی همه به او معترض بودند که انتخاب آرایش 2-1-4-3 به معنی نیمکت‌نشین شدن اینسینیه خواهد بود و همان معترضان پشت کامپیوتر بعد از بازی بابت آرایش 4-2-4 انتقاد کردند. سرمربی قبل از بازی به خاطر استفاده از چهار مهاجم در اسپانیا شجاع خوانده شد تا بعد از بازی احمق نامیده شود.

مصدومیت اخیر مچ پای کیه‌لینی ضربه بزرگی در راه آماده‌سازی تیم بود، چرا که ونتورا تا قبل از آن برای بازی با سه مدافع تمرین می‌کرد. او باید به همان نقشه وفادار می‌ماند، ولی جایگزینی کیه‌لینی کار راحتی نیست و به نظر می‌رسد حتی آلگری هم اعتماد زیادی به جانشین او، دانیله روگانی ندارد.

سرمربی تیم ملی باید از لیگ کشورش برای ساختن یک تیم هماهنگ بهترین استفاده را ببرد، ولی در سری A هیچ تیمی 4-2-4 بازی نمی‌کند و حتی 2-4-4 هم به تدریج منسوخ می‌شود. ما شاهد ترکیب‌های مختلفی از 3-3-4 هستیم و چرا تیم ملی در این جهت حرکت نکند؟ از طرف دیگر نمی‌توان همزمان خواهان بازگشت کونته و استفاده از جورجینیو شد. نباید فراموش کرد که هافبک ناپولی در دوره مربیان قبلی هم استفاده نمی‌شد. ظاهرا همه یک شبه مشکلات دوره کونته را فراموش کرده‌اند؛ تاکتیک‌های منفی، اعتماد نکردن به بازیکنان جوان و تمرکز روی قدرت به جای کیفیت. وانمود نکنید که دوره کونته یک دوره طلایی در فوتبال ایتالیا بود، چون این طور نبود.

وقتی با اسپانیا همگروه شدیم و مشخص شد تنها یک تیم مستقیما به جام جهانی صعود می‌کند، چنین شرایطی اجتناب‌ناپذیر بود. ایتالیا فقط یک بازی را باخته. این شکست دردناک و ناراحت‌کننده بود، ولی اگر ونتورا و تیمش از آن درس بگیرند، ارزشش را خواهد داشت.

 

 

 

 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75917
captcha
تازه ها
بیشتر