ورزش جهان / شناسه خبر: 75910 / تاریخ انتشار : 1396/6/11 19:33
|

آشفته‌بازار تابستانی بارسلونا

بارسا در روزهای گذشته تلاش زیادی برای تقویت تیمش داشت، ولی نه کوتینیو و نه دی ماریا پای امضای قرارداد با این تیم حاضر نشدند.

ایران ورزشی آنلاین / بن‌هیوارد / بعد از خرید عثمان دمبله، کاتالان‌ها وعده خریدهای بعدی را دادند اما هیچ بازیکن جدیدی به آنها اضافه نشد تا همه چیز همچنان بر وفق مراد کهکشانی‌ها پیش برود.

مهلت خرید بازیکن برای بارسلونا به سر رسید. به نظر  قطعی می‌رسید که آبی‌و‌اناری‌ها پیش از پایان بازار حداقل یک مهاجم دیگر بخرند اما تلاش آنها برای جذب فیلیپه کوتینیو در نهایت به جایی نرسید و به این ترتیب آشفته بازار پرهرج و مرج تابستانی کاتالان‌ها به پایان رسید.

جدایی ناگهانی نیمار در ابتدای ماه آگوست با پرداخت شدن غرامت 222 میلیون یورویی فسخ قراردادش از سوی پاری‌سن ژرمن، شوک سنگینی را به بارسایی‌ها وارد آورد. با این حال آنها به اندازه کافی زمان داشتند که جای خالی او را پر و تیم‌شان را تقویت کنند. برنامه‌شان هم مشخص بود: نه خرید یک بازیکن بلکه دو بازیکن: عثمان دمبله و فیلیپه کوتینیو.

از بخت بد بارسایی‌ها، همه تیم‌های اروپایی می‌دانستند که این تیم به لطف فروش نیمار 222 میلیون یوروی نقد در حسابش دارد و همین موضوع سبب شد که آنها قیمت بازیکنان‌شان را تا جای ممکن بالا ببرند.

در ابتدای تابستان، بوروسیا دورتموند حاضر بود دمبله را در ازای 90 میلیون یورو بفروشد. در واقع باشگاه آلمانی حتی به گرفتن رقمی پایین‌تر هم رضایت می‌داد اما این تا زمانی بود که خزانه بارسلونا از فروش نیمار پر نشده بود. آنها به محض اطلاع از اینکه بارسلونا پولدار شده است، قیمت را بالا بردند و در نهایت کار به جایی رسید که بارسلونا رضایت داد مهاجم فرانسوی زردپوشان وستفالن را با رقم پایه 105 میلیون یورو بخرند که همین رقم به تنهایی کافی بود که او به دومین بازیکن گران‌قیمت جهان تبدیل شود (پیش از قطعی شدن قرارداد امباپه با پاری‌سن‌ژرمن). علاوه بر این اما بارسلونا پذیرفت که 42 میلیون یوروی دیگر هم به اشکال مختلف در قالب پاداش و سایر مزایا پرداخت کند که پرداخت 33 میلیون یوروی آن قطعی است چون به تحقق شروطی مانند اینکه دمبله 50 بازی برای کاتالان‌ها انجام دهد (تعداد بازی که در یک فصل قابل انجام به نظر می‌رسد) یا اینکه بارسلونا در 5 فصل آینده به صورت متوالی سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را بگیرد، وابسته است.

با قطعی شدن قرارداد دمبله، بارسلونا تمرکزش را روی خرید کوتینیو قرار داد اما لیورپول تمام طول تابستان به کاتالان‌ها گفته بود که هافبک هجومی برزیلی‌اش را نمی‌فروشد و با وجود جوسازی رسانه‌های کاتالان در خصوص اینکه کوتینیو به زودی به نوکمپ می‌رود، در انگلیس هیچ کسی انتظار جدایی او را از مرسی‌سایدی‌ها نداشت. اگر بارسلونا این را می‌دانست، پس چرا به تلاشش برای خرید او ادامه داد؟ آیا آنها هیچ چیزی از انرژی هدر دادن برای جذب مارکو وراتی از پاری‌سن‌ژرمن نیاموخته بودند؟ وراتی می‌خواست به بارسلونا ملحق شود و همینطور کوتینیو اما تیم‌های آنها درهای خروج روی این دو بازیکن بستند و ناتوانی بارسلونا برای عقد قرارداد با این بازیکنان، نشانه‌ای شوم از وضعیت نابسامان فعلی باشگاه کاتالان است.
بدترین بخش ماجرا اما این است که شاید بارسا به اندازه کافی تلاشش را نکرد. چرا آنها این همه زمان را برای گرفتن پاسخ منفی از لیورپول هدر دادند؟ چرا هیچ بازیکن دیگری در فهرست خرید باشگاه نبود که در روز ماقبل پایانی بازار به سراغش برود؟ گزارش‌هایی درباره تمایل بارسا به خرید پائولو دیبالا از یوونتوس و توماس لمار از موناکو شنیده شد اما رسیدن به چنین بازیکنانی یک روز امکان‌پذیر نیست. به هر حال اتفاقی که افتاد یا از ناکارآمدی یا از بی‌میلی باشگاه برای پول خرج کردن برای جذب دومین بازیکن بزرگ پس از جدایی نیمار بود. هر کدام از این دو دلیل که بوده باشد، کام هواداران بارسلونا را در آغاز فصل جدید تلخ کرد تا جایی که آنها به فکر برکنار کردن اعضای هیات مدیره و در رأس آنها خوسپ ماریا بارتومئو افتاده‌اند. آگوستی بندیتو، کاندیدای سابق انتخابات ریاست باشگاه بارسلونا یکی از آنهایی است که به فکر جمع‌آوری رأی عدم اعتماد برای برکناری بارتومئو افتاده است.

دمبله حداقل یک بازیکن فوق‌العاده به نظر می‌رسد، کسی که باید سال‌های سال در نوکمپ بدرخشد. این مهاجم فرانسوی تنها 20 سال سن دارد و خیلی سریع باید بتواند خلا نیمار را پر کند. در مورد سایر خریدهای تابستانی بارسا، نلسون سمدو به نظر می‌رسد که یک مهره باهوش برای پوشش سمت راست خط دفاع است اما جرارد دلوفئو، بازیکنی که از اورتون به بارسلونا برگشته، هنوز هم دارد همان اشتباهاتی را که باعث طولانی شدن روند پیشرفتش شد، مرتکب می‌شود. پائولینیو هم با 29 سال و قراردادی 40 میلیون پوندی، گزینه‌ای عجیب برای تقویت خط میانی بود. بارسلونا امسال می‌توانست با بازیکنانی مانند دنی سبایوس و تئو هرناندس که هر دو به رئال مادرید رفتند قرارداد ببندد و کهکشانی‌ها با وجود جدایی خامس رودریگسی که به بایرن مونیخ رفت، هنوز هم تیمی شکست ناپذیر به نظر می‌رسند.

سایت گل

captcha
تازه ها
بیشتر