ورزش ایران / شناسه خبر: 75874 / تاریخ انتشار : 1396/6/8 16:36
|

در نقد شورای فنی / شما چرا به خانه نرفتید؟

ناصر انصافی مقدم / ایران در زمره کشورهای ضعیف دنیا نیست که به دلیل عقب ماندگی در ورزش کشتی و نداشتن کشتی‌گیر مجبورند با ترکیب بسیار ناقص و فقط با یکی، دو کشتی‌گیر در مسابقه‌های جهانی شرکت کنند.

ایران ورزشی آنلاین / ناصر انصافی مقدم / یکی از بدترین نتایج چهل سال اخیر کشتی آزاد ایران در مسابقه‌های جهانی 2017 پاریس رقم خورد. تیم ملی کشتی آزاد با یک طلا و ایستادن در رده نهم بدترین عنوان خود را در دهه‌های اخیر کسب کرد. عملکردی ضعیف و دور از انتظار که می‌تواند نشان دهنده عملکرد ضعیف در سال‌های گذشته فدراسیون کشتی باشد. اتفاقی که ظاهرا فدراسیون کشتی حاضر نیست زیر بار آن برود و با انتقاد از کادر فنی و کشتی‌گیران به دنبال پیدا کردن مقصرانی برای این نتایج است.

در همین راستا اعضای شورای فنی که حتما خودشان هم در این نتایج مقصر هستند به انتقاد از کشتی‌گیران و کادر فنی پرداخته‌اند. ابراهیم جوادی یکی از اعضای شورا خواهان به خانه رفتن برخی از اعضای تیم ملی شده و عسگری محمدیان هم اعلام کرده فدراسیون کشتی ریسک کرد که در فرنگی جواب داد اما در آزاد جواب نداد. دو اظهارنظر عجیب که می‌تواند قابل نقد باشد.
1 - «ابراهیم جوادی» گفته است یکسری از کشتی‌گیران باید دنبال کار و زندگی خود بروند و نباید دیگر کشتی بگیرند. او در این خصوص کشتی‌گیرانی چون رضا اطری، میثم نصیری، مصطفی حسین خانی و امیر محمدی را مثال آورده است. باید به جوادی متذکر شد، این کشتی‌گیران که در این چند سال همه وقت و نیروی خود را برای کشتی و شرکت در اردوهای تیم‌های ملی گذاشته‌اند، مگر به جز کشتی کار و حرفه دیگری دارند که دنبال آن بروند؟
جوادی در شورای فنی نقش عمده‌ای در انتخاب همین کشتی‌گیران شکست خورده داشت و از جمله کسانی بود که از حضور «یونس سرمستی» کشتی‌گیر وزن 57 کیلوگرم در انتخابی تیم ملی به دلیل عملکرد ضعیف در باکو ممانعت کرد.
در کشتی هرگز سابقه نداشته جلوی حضور یک کشتی‌گیر ملی‌پوش در رقابت‌های انتخابی تیم ملی را بگیرند اما این اتفاق با رای شورا انجام شد. نه فقط سرمستی که حتی «حسن رحیمی» هم دل خوشی از ابراهیم جوادی نداشت.
این اظهارات جوادی در حالی مطرح می‌شود که 45 سال پیش وقتی در رقابت‌های داخلی و انتخابی مغلوب علی‌اصغر اسلامی شد نه تنها راهی خانه نشد بلکه دوبنده تیم ملی در مسابقات جهانی و المپیک را هم به تن کرد. وقتی در آن مقطع این اتفاق برای جوادی افتاد هیچ کس حق اعتراض به او را نداشت و او باید در مسابقه‌های جهانی شرکت می‌کرد اما امروز کشتی‌گیران شکست خورده باید دنبال کار و زندگی خود بروند؟!
جوادی همچنین گفته است، اگر تیم ملی به صورت کامل به مسابقه‌های جهانی نمی‌رفت، یعنی با ترکیب ناقص مثلا با دو، سه کشتی‌گیر عازم فرانسه می‌شد، آیا نتیجه‌ای بدتر از این حاصل می‌شد؟
باید به جوادی یادآور شد ایران از جمله کشورهای مدعی، سرشناس و صاحب سبک در کشتی دنیا شناخته می‌شود که تقریبا هیچ گاه نبوده با ترکیب ناقص به مسابقات جهانی برود. ایران در زمره کشورهای ضعیف دنیا نیست که به دلیل عقب ماندگی در ورزش کشتی و نداشتن کشتی‌گیر مجبورند با ترکیب بسیار ناقص و فقط با یکی، دو کشتی‌گیر در مسابقه‌های جهانی شرکت کنند.
2 - عسگری محمدیان هم در مورد ناکامی تیم ملی کشتی آزاد گفته است، فدراسیون کشتی در انتخاب ملی‌پوشان کشتی آزاد و فرنگی ریسک بزرگی کرد اما این ریسک در کشتی فرنگی جواب داد اما در کشتی آزاد نه.
منظور محمدیان از ریسک بزرگ فدراسیون برای هیچ کس مشخص نیست. به نظر می‌رسد که اعضای شورای فنی به دنبال ارائه تعریف جدیدی از جوانگرایی و ریسک هستند. مگر فدراسیون و کادر فنی تیم‌های ملی جز این کشتی‌گیران، نفرات بهتر و آماده تری هم در اختیار داشتند که بتوانند در مسابقه‌های جهانی حضور پیدا کنند؟ ماهیت کشتی فرنگی و آزاد همین تیمی بود که به پاریس اعزام شد. ضمن اینکه از همین دو تیم هم حداقل 6 کشتی‌گیر به دلیل شرایط سنی اصلا به المپیک توکیو نمی‌رسند.

captcha
تازه ها
بیشتر