یادداشت / شناسه خبر: 75866 / تاریخ انتشار : 1396/6/8 00:37
|

انگیزه‌های کی‌روش برای بازی سئول

آرمن ساروخانیان / فشاری که در این بازی رسمی در برابر تیم باانگیزه کره و هوادارانش به این بازیکنان وارد می‌شود، محک بسیار خوبی برای آنهاست که با مسابقات تدارکاتی دوستانه قابل مقایسه نیست.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / برنامه‌ریزی کی‌روش برای مقدماتی جام جهانی تا امروز کاملا مطابق انتظارش پیش رفته. او مصمم بود که صعود تیم ملی قبل از بازی با کره قطعی شود و تیمش بدون اضطراب به سئول سفر کند. هرچند چهار سال قبل اتفاقات بازی برگشت در کره به نفع تیم ملی رقم خورد و با تدابیر کی‌روش و نمایش فداکارانه بازیکنان سه امتیاز لازم برای صعود را به دست آوردیم، هیچ تضمینی وجود نداشت که این بار هم در بازی سرنوشت‌ساز، کره میزبان را شکست بدهیم و چه بهتر که تیم ملی نیازی به امتیازات بازی سئول ندارد.

با این حال صعود زودهنگام به معنی این نیست که تیم ملی برای یک بازی تفریحی به کره رفته باشد و پنج‌شنبه با خیال آسوده به زمین برود. کی‌روش که در برنامه‌ریزی بسیار دقیق است، برای این بازی هم برنامه دارد و آن را جزیی از مسیر آماده‌سازی تیمش می‌داند. سرمربی پرتغالی برای نتیجه‌گیری در این بازی انگیزه‌های زیادی دارد و در روزهای گذشته قطعا اهمیت این بازی را به شاگردانش گوشزد کرده است.
مهم‌ترین هدف کی‌روش در سئول حفظ روند نتایج فوق‌العاده تیم ملی در مقدماتی جام جهانی است. ایران در هشت بازی قبلی شکستی نداشته و حتی یک گل خورده هم ندارد. برای این مربی بسیار مهم است که این رکوردها، به‌ویژه شکست‌ناپذیری در مسیر صعود را حفظ کند.
تیم ملی در بازی مقابل تیم‌های آسیایی‌ هم رکورد بسیار خوبی دارد و با یک نتیجه خوب در سئول می‌تواند به این روند ادامه دهد. آخرین شکست تیم ملی در آخرین روزهای سال گذشته در یک بازی دوستانه پشت درهای بسته مقابل عراق اتفاق افتاد، ولی تیم کی‌روش در مسابقاتی که شرایط جدی‌تری داشته بیش از دو سال است که شکستی را تجربه نکرده.
این مربی دوست ندارد سریال نتایج خوبش مقابل کره قطع شود و بردها مقابل این رقیب معتبر آسیایی نه تنها در رده‌بندی‌های مختلف موثر است، بلکه به شاگردانش برتری روحی خوبی می‌دهد. کافی است مصاحبه روزهای گذشته بازیکنان فعلی و سابق کره را ببینید که چقدر از این ناکامی‌های متوالی درمانده‌اند و راه حل‌های مختلف برای رسیدن به دروازه ایران را بررسی می‌کنند.
اگر تیم ملی به امتیازات این بازی برای صعود نیازی ندارد، نتیجه‌گیری در این بازی برایش حیثیتی است. تیمی که چند سال است رتبه اول فوتبال آسیا را در اختیار گرفته و احترام همه را برانگیخته، نمی‌تواند مثل تیم‌های آماتور بی‌انگیزه به زمین برود و ناخواسته روی سرنوشت صعود تیم‌های دیگر تاثیر بگذارد.
کی‌روش در کنار نتیجه بازی در سئول امیدوار است بتواند بازیکنان و ترکیب‌های جدیدی را امتحان کند تا گزینه‌های تازه‌ای را برای پست‌های مختلف در اختیار داشته باشد. او هر چند در اکثر پست‌ها نفرات اصلی‌اش را شناخته، ولی باز هم به دنبال نفرات جدید است تا شاید به انتخاب‌های بهتری برسد یا اینکه بتواند نیمکت ذخیره‌هایش را تقویت کند.
غیبت بازیکنانی مثل منتظری، شجاعی و آزمون به کی‌روش فرصت می‌دهد ترکیب متفاوتی را بیازماید. فشاری که در این بازی رسمی در برابر تیم باانگیزه کره و هوادارانش به این بازیکنان وارد می‌شود، محک بسیار خوبی برای آنهاست که با مسابقات تدارکاتی دوستانه قابل مقایسه نیست و اطلاعات خوبی درباره توانایی‌های آنها به کی‌روش می‌دهد. روال او این است که بازیکنان جدید را ابتدا در شرایط تمرینی محک بزند و در صورت رضایت، آنها را آرام آرام وارد ترکیب تیمش کند. با این حال ممکن است روزبه چشمی، امید نورافکن و سامان قدوس، سه تازه‌وارد تیم ملی برای دقایقی به زمین بروند.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر