یادداشت / شناسه خبر: 75813 / تاریخ انتشار : 1396/6/4 11:15
|

از ویسی قهرمان تا ویسی ناکام / ضررهای ثابت ماندن در زمان

وصال روحانی / 2 سال و 3 ماه بعد از قهرمانی شگفت‌انگیز استقلال خوزستان در لیگ برتر فوتبال کشور مهندس و معمار آن پیروزی هر چیزی نشان می‌دهد الا چیزی که بود.

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / عبدا... ویسی دقایقی بعد از شکست یک بر صفر آبی‌های اهواز در مسابقه پنج‌شنبه شب‌شان برابر پارس جنوبی جم به شدت از شاگردانش انتقاد کرد و آنها را مجموعه بی‌روحیه‌ای خواند که حتی الکس فرگوسن معروف هم نمی‌تواند احیای‌شان کند. وی استقلال خوزستان را فاقد کاراکتر لازم توصیف و ادعا کرد که تیمش 10 تا 12 موقعیت خوب را برای گلزنی از دست داده و مغلوب تک فرصت حریف شده و با همان تک گل شکست خورده است. ویسی تا آنجا پیش رفت که بگوید حتی 5 امتیاز حاصله قبلی تیمش نیز محصول خوش اقبالی صرف بوده و اگر به جای هواداران بود، در این هوای گرم به تماشای مسابقه تازه استقلال خوزستان نمی‌آمد. وی در نهایت تاکید کرد که این بازیکنان هستند که به تیم و مربی آن اعتبار می‌دهند و اگر آنها تلاش نکنند، به مربی‌شان هم شخصیت داده‌ نخواهد شد.


سه سال پیش
با این حال ویسی اشاره‌ای به این نکته نکرد که سه سال پیش وقتی همین استقلال خوزستان را تحویل گرفت، خبری از وجود یک تیم قوی در این باشگاه نبود و با همت وی و تلاش شاگردان او و در سایه کار گروهی بود که از یک استقلال خوزستان متوسط، قهرمان لیگ کشور ساخته شد و با طراحی و ابتکار او بود که بازیکنان این تیم شخصیت پیدا کردند. اگر ویسی در آن زمان از مجموعه‌ای که اکثر نفراتش «لیگ یکی» بودند تیمی را ساخت که عنوان قهرمانی لیگ برتر را تصاحب کرد، چرا امروز در موقعیتی بالنسبه مشابه از انجام کاری از همان قبیل باز می‌ماند؟ تازه ترکیب امسال آبی‌های خوزستان از ترکیب‌شان در لیگ پانزدهم قوی‌تر و کارآزموده‌تر است و بازی کردن امثال شیخ‌ویسی، دورقی، ریکانی، نصاری، دغاغله، کرملاچعب، عقیل کعبی و البته موسی کولی‌بالی که از بازیکنان محبوب ویسی است، در ترکیب فعلی آبی‌های خوزستان سند صحت این مدعا است. حال آنکه او در لیگ پانزدهم بسیار کم  نام و نشان‌تر از امروز کار می‌کرد و با طراحی فنی او و حرکت تدوین شده تیم بود که آبی‌های خوزستان یکی از شگفتی‌های بزرگ تاریخ لیگ برتر ایران را رقم زدند و در شرایطی قهرمان شدند که هیچ‌کس امیدی به آنها نداشت.

ناکامی در سپاهان و تیم‌های قبلی
ویسی در این حد فاصل به سپاهان رفت اما آنجا هم تا پایان فصل دوام نیاورد و در هفته بیست و چهارم از لیگ شانزدهم صحنه را به سود زلاتکو کرانچار خالی کرد. ویسی پیش‌تر در پیکان نیز روزهای سخت و نزدیک به سقوط را تجربه کرده بود و حتی در فصل اول حضورش در استقلال خوزستان نیز فقط زندگی در اواخر جدول و پس زدن کابوس سقوط را حس کرده بود. او به هر دلیل در فصل دوم حضورش در استقلال خوزستان موفق بود اما به نظر می‌رسد در همان تاریخ و زمان و در چارچوب همان رویداد متوقف مانده و میل حرکت به سمت جلو و تازه‌تر شدن را ندارد. به هم ریختن ترکیب تیم پردوام سپاهان تا حد 80 درصد اشتباه بزرگی از جانب وی بود که بلایای آن ابتدا بر سر خود او نازل شد و بازگشت به استقلال خوزستان تدبیری اشتباه‌تر، زیرا همگی با در ذهن داشتن واقعه دو فصل پیش فقط از او تکرار قهرمانی را می‌خواهند و این امر در حال حاضر و پس از گذشت 5 هفته از لیگ هفدهم و کسب تنها یک برد و تفاضل گل منهای یک و استقرار در رده یازدهم جدول نزدیک به غیرممکن است و در صورت تکرار و استمرار این روند ویسی در همین تیم نیز ماندگاری چندانی نخواهد داشت و باید برای کوچ بعدی‌اش آماده شود.

 

 

کلیدواژه
عبدالله ویسی
captcha
تازه ها
بیشتر