فوتبال ایران / شناسه خبر: 75788 / تاریخ انتشار : 1396/6/1 11:13
|
چرا درباره تیم تازه‌وارد بدگمان هستیم؟

پارس‌جم؛ چراغ تازه برای شب‌های لیگ

صدرنشینی پرسپولیس در لیگ قابل پیش‌بینی بود اما این پارس‌جم است که انگار هدیه‌ای به فوتبال داده و آتش تازه‌ای برای گرمای لیگ روشن کرده.

ایران ورزشی آنلاینف - گیلکان / حدس و گمان‌ها درباره اینکه پارس‌جم خیلی زود از بالای جدول سقوط می‌کند و روند موفقیت‌آمیزش به پایان می‌رسد، شروع شده. روزی نیست که نشنویم و نخوانیم از اینکه پارس جم یک جرقه در هفته‌های آغازین فصل است و کارش به قعرنشینی هم می‌رسد. انگار همه برای بدگمانی آماده‌ایم و بی‌وقفه از تیمی می‌گوییم که تنه به تنه پرسپولیس و سایپا بالای جدول جا خوش کرده است.

تیم‌هایی که از لیگ یک به لیگ برتر صعود می‌کنند به چند دلیل پروژه سختی را برای موفقیت پیش رو دارند. ساختار باشگاه‌ها در لیگ یک چندان حرفه‌ای نیست و تکرار تجربه موفقیت در لیگ یک، اغلب در لیگ برتر مقدور نمی‌شود. کیفیت بازی‌ها، فضای لیگ برتر، بزرگتر و جانکاه‌تر شدن حاشیه‌ها و حریفان متمول و باتجربه برای تیم‌های صعود کرده از لیگ یک جهنمی می‌سازد که اسمش لیگ برتر است. پارس‌جم اما مسیر دیگری را طی کرده است. تمول این باشگاه فرصت‌های خوبی را پیش‌ روی مدیران و کادر فنی‌اش گذاشته و آنها در نقل و انتقالات خوب یا بد به خواسته‌های خود رسیده‌اند. در پارس‌جم خبری از دغدغه‌های اقتصادی نمی‌شنویم و همه چیز انگار در حوزه مسائل مالی خوب پیش می‌رود اما حتی این ایده‌آل‌های مالی تضمین‌کننده موفقیت نیستند. چه بسیار بوده‌اند تیم‌های متمولی که در لیگ برتر به هیچ کجا نرسیدند و نامی هم از آنها باقی نیست. یک نمونه بزرگش استیل آذین. بنابراین پارس‌جم فارغ از اینکه اوضاع روبه‌راه اقتصادی یکی از عوامل موفقیتش بوده اما اینکه توانسته در اولین حضورش در لیگ برتر از سرمایه‌اش درست استفاده کند، یعنی گام اول را درست برداشته است.
پارس‌جم در موفقیتش از گرمای جم نیز بهره برده و در بازی‌های خانگی از این ویژگی میزبانی شاید امتیازی جمع کرده باشد اما فراموش نکنیم که این تیم در همین ۴ هفته فقط در بازی‌های خانگی موفق نبوده و در همه نمایش‌هایش از یک تیم موفق و جدید خبر داده است، آنطور که در بازی با سپاهان هم دیدیم. نکته دیگر اینکه یکی از حریفان پارس جم در جم تیمی بوده که از آبادان به جم رفته و گرمای شهر میزبان برایش تازگی نداشت.
پیشتازی تنه به تنه همراه با پرسپولیس و سایپا بیش از آنکه لازم باشد به‌عنوان جرقه یک تیم تازه‌وارد تحلیل شود، باید محصول کاری باشد که در جم انجام داده‌اند. آنها پروژه تغییر چهره برای لیگ برتر را خوب پیش برده‌اند، هم از تیم فصل گذشته خود محافظت کرده‌اند و هم با خریدهای تازه اتفاقات تازه‌ای را در شکل بازی خود رقم زده‌اند. مهدی تارتار بی‌تردید نقش کلیدی در پروژه موفقیت پارس‌جم داشته و کارش بعد از صعود بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از فصلی بود که با پارس‌جم از لیگ یک صعود کرد.
این جملات از مهدی تارتار نشان می‌دهد که او هم هیجان این روزهای کارش را دوست دارد، هم نگران است و هم امیدوار و البته حواسش به همه چیز هست: «وقتی بعد از بازی با صنعت نفت عکسی را دیدم که در آن ابراهیم صالحی روی دوش من پریده و خوشحالی‌اش را با من تقسیم می‌کند اشک در چشمانم جمع شد. این رفاقت در موفقیت تیم ما نقش داشته ضمن اینکه ما از همان روز اول به بچه‌ها گفتیم شعار امسال تیم ما سه چیز است: رفاقت، ریاضت و سعادت. بچه‌ها به خوبی تا اینجا به این شعار عمل کرده‌اند و نتیجه‌اش را گرفته‌اند. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد هرچند مطمئنم ادامه این روند روز به روز سخت‌تر می‌شود. از طرف دیگر ما نباید توقعات را از تیممان بالا ببریم. ما از خودمان توقع داریم ولی دیگران نباید توقعشان از ما بالاتر باشد.»
تارتار می‌داند چه روزهای سختی در انتظار تیمش است اما اینکه ما از این بدگمانی حرف بزنیم که پارس‌جم بالای جدول ماندگار نیست و حتی از قعرنشینی این تیم در آینده بگوییم، منصفانه نیست. پارس‌جم با درخشش در هفته‌های آغازین لیگ برتر، شور تازه‌ای به لیگ داده. صدرنشینی پرسپولیس در لیگ قابل پیش‌بینی بود اما این پارس‌جم است که انگار هدیه‌ای به فوتبال داده و آتش تازه‌ای برای گرمای لیگ روشن کرده یا چراغ تازه‌ای برای شب‌های لیگ روشن کرده است.
 

 

کلیدواژه
پارس‌جم
captcha
تازه ها
بیشتر