یادداشت / شناسه خبر: 75781 / تاریخ انتشار : 1396/5/31 12:02
|
آیا هیات مدیره جدید بینش باشگاه را تغییر می‌دهد؟

سپیدرود از بلبشوی مدیریت تا بیم و امید تازه

فرشاد کاس‌نژاد / هیات مدیره جدید حالا بر سر کار آمده و منتظر تغییراتی در بینش و دیدگاه سپیدرود در تیمداری هستیم.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد کاس‌نژاد / انتصاب اعضای هیات مدیره باشگاه سپیدرود فرصتی است برای طرح بحث و پرسش درباره مسائل پیچیده‌ای که این باشگاه با آن مواجه است. اول اعضای هیات مدیره جدید را بشناسیم: علی افتخاری، فیاض زاهد، پرویز گلریز، عباس قویدل، میر شهاب مومنی. سپس اگر موج اتهام بی‌اعتبار و بلبشوی سخیف تلگرامی راه نمی‌افتد، بحث‌هایی را مطرح کنیم.

سپیدرود به این دلیل که با مشکلات اقتصادی مواجه است و هواداران دوست‌داشتنی و عاشقی دارد، همواره از این دو موضوع استفاده می‌کند تا مورد نقد واقع نشود و هزار و یک مساله در آن مطرح نشده باقی بماند‌ اما نه، منافع سپیدرود با طرح بحث و پرسش به دست می‌آید، نه با پنهان‌کاری و در خفا نگه داشتن مباحث‌.
سپیدرود از مدت‌ها پیش به جمع باشگاه‌هایی پیوسته که با بحران مالکیت مواجه‌اند. مالکان پیشین سپیدرود هر کدام به دلیلی این‌روزها ادعای مالکیت نمی‌کنند اما سپیدرود در واقع چند دست چرخیده و به اینجا رسیده و معلوم نیست روند نقل و انتقال مالکیتش چقدر قانونی بوده. مالک این باشگاه در لیگ دسته دوم، سپیدرود را در فصل گذشته به الماسخاله، رییس هیات فوتبال گیلان واگذار کرده بود اما پیش از آن اداره کل ورزش و جوانان گیلان سپیدرود را از شخصی که تا اوایل فصل گذشته عنوان مالک را یدک می‌کشید به دلیل ناتوانی اقتصادی‌اش تحویل گرفت. رییس هیات فوتبال گیلان تا مدتها مالکیتش بر باشگاه سپیدرود را در رسانه‌ها مطرح نکرد تا این سوال پیش نیاید که چرا هیات فوتبال تیمداری حرفه‌ای می‌کند و فدراسیون فوتبال به فکر تضاد و تشابه منافع که با تیمداری هیات فوتبال پدید می‌آید، نیست. اداره کل ورزش و جوانان گیلان وقتی متوجه این تضاد مالکیت رییس هیات فوتبال با قوانین شد، با یک حکم باشگاه را به شهاب مومنی واگذار کرد. واگذاری باشگاه با یک برگ حکم از عجایب است و تا به حال ندیده‌ایم که کسی با یک حکم مالک یک باشگاه شود. حکم اداره کل در حالی مالکیت تیم را به مومنی سپرد که مالک الماسخاله بود و مومنی نیز نایب رییس هیات فوتبال. در واقع هیچ کس نمی‌تواند سر در بیاورد که در این واگذاری‌های پی در پی چه گذشته است. ماجرا وقتی پیچیده‌تر می‌شود که سهیل حق‌شناس، کاپیتان مورد اعتماد طرفداران سپیدرود به این نکته اشاره کرده که علی نظرمحمدی در انتخاب مومنی برای حضور در سپیدرود نقش اصلی را داشته است. اینکه سرمربی وارد چنین مباحثی شود کار را به اینجا می‌رساند که دیگر باشگاه نمی‌تواند سرمربی تیم را بابت نقل و انتقالات شائبه‌برانگیز و نتایج ناامید کننده مواخذه کند.
از بحث بی‌سرانجام مالکیت سپیدرود بگذریم‌. برسیم به این بحث که شفاف نبودن مالکیت و مدیریت در سپیدرود باعث شد که در فصل گذشته و فصل جاری تمام امور مالی و قراردادها به دست سرمربی تیم انجام شود. در باشگاه سپیدرود هیچ کس به این موضوع فکر نکرد که در یک سال و اندی اخیر چرا نباید ورودی و خروجی مالی سپیدرود شفاف باشد و این بی‌نظمی مالی آیا فسادآور نیست؟
سپیدرود از منابع دولتی و استانی و شهری کمک‌هایی گرفته و هزینه‌هایش را پرداخت کرده. از سوی حسین هدایتی و مالک یک هتل در رشت و منابع پرشمار دیگر نیز سپیدرود کمک‌هایی دریافت کرده اما آیا در باشگاه سپیدرود واحد مدیریت مالی هم وجود دارد که به حساب‌ها رسیدگی شود؟ آیا نحوه توزیع این مبالغ در تیم شفاف است؟ ساز و کار پرداخت‌ها را چه کسانی مدیریت می‌کردند و چه نظارتی بر کارشان وجود داشت؟
درباره سپیدرود پرسش‌های دیگری نیز مطرح است. آیا مالکان سپیدرود در چند فصل اخیر و فصل جاری در قبال بدهی‌ها مسوولیت دارند؟ آیا تا امروز که الماسخاله و مومنی با عنوان مالک، سپیدرود را مدیریت کردند حالا مسوولیت‌های مالی این نحوه مدیریت‌شان را می‌پذیرند؟ سپیدرود در نقل و انتقالات بازیکنانی را جذب کرده که کیفیت کارشان از نتایج تیم پیداست. بدهی‌هایی که از این سبک مدیریت به جا مانده بر عهده کیست؟ آیا «مالک بی‌مسوولیت» را باید پدیده‌ای تازه در فوتبال گیلان بدانیم؟
در ابتدای فصل این بحث مطرح می‌شد که مالک فعلی باشگاه مسوول مذاکره با خریداران احتمالی باشگاه سپیدرود است. نتیجه آن مذاکرات این شد که باشگاه را به هیچ شرکت و سرمایه‌گذار جدیدی واگذار نکردند. سرمایه‌گذار جدید چه بسا مدیرعامل جدید و سرمربی جدید انتخاب می‌کرد و قابل پیش‌بینی است که هیچ‌کس برای به خطر انداختن جایگاه فعلی‌اش برای فروش باشگاه سپیدرود تلاش نمی‌کند. در گیلان اما انگار این مدیران از ابتدایی‌ترین نکات هم غافل‌اند و راه‌هایی را طی می‌کنند که مقصدش همین شکست‌ها و بی‌سرانجامی‌هاست.
هیات مدیره جدید حالا بر سر کار آمده و منتظر تغییراتی در بینش و دیدگاه سپیدرود در تیمداری هستیم. سپیدرود یک باشگاه خصوصی است که این هیات مدیره باید در مقابل تعهدات مالی باشگاه پاسخگو باشد و البته به وضعیت بحران فنی تیم و ضعف‌های فاحش در زمینه مدیریت باشگاه سامان تازه‌ای بدهد. آیا هیات مدیره سپیدرود ما را با باشگاه دیگری به نام سپیدرود مواجه می‌کند که به استانداردهای کار در لیگ برتر نزدیک باشد؟ آیا این هیات مدیره که از همین روز اول می‌توان به ساز و کار انتخابش با توجه به غیر شفاف بودن مالکیت سپیدرود نقد داشت، دوستداران سپیدرود را با تصمیمات حرفه‌ای به آینده تیم امیدوار خواهند کرد؟

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75781
captcha
تازه ها
بیشتر