فوتبال ایران / شناسه خبر: 75776 / تاریخ انتشار : 1396/5/30 21:00
|

از جوانی ما تا جوانی آنها

وندا اسدی / شاید هم ما جوانی را اشتباه فهمیده‌ایم که به مربیان 40 و چند ساله لیگ برترمان می‌گوییم جوان و به این بهانه بر ناکامی‌هایشان چشم می‌پوشیم؛ به امید آینده‌ای مبهم.

ایران ورزشی آنلاین / وندا اسدی / چه مقدمه‌ای بهتر از تولد 38 سالگی الکساندر نوری؟ حتی اگر بپذیریم که ایرانی بودن او توجه‌مان را به خود جلب کرده، می‌توانیم از یولیان ناگلزمن نام ببریم که با 34 سال سن در بوندس‌لیگا مربیگری می‌کند. الکساندر نوری اما شاید بهترین مثال باشد برایمان. مردی که در بوندس‌لیگا- یکی از مهم‌ترین لیگ‌های فوتبال دنیا- مربیگری می‌کند، در حالی که تازه 38 ساله شده است.

شاید هم ما «جوانی» را اشتباه فهمیده‌ایم که به مربیان 40 و چند ساله لیگ برترمان می‌گوییم جوان و به این بهانه بر ناکامی‌هایشان چشم می‌پوشیم؛ به امید آینده‌ای مبهم که نمی‌دانیم چگونه می‌خواهند بر آن نور بپاشند. البته میانگین سنی مربیان لیگ برتر ما هم کاهش پیدا کرده اما آنقدر که جوان‌ترین‌شان 42 ساله است؛ فراز کمالوند. بقیه مربیان جوان‌مان هم بالای 44 سال دارند؛ علیرضا منصوریان، مهدی تارتار، عبدا... ویسی و یحیی گل‌محمدی. علی نظرمحمدی 39 ساله هم البته با سپیدرود به لیگ برتر آمده اما تصور محالی است که او فصل را با این تیم به پایان ببرد یا تنها نماینده شمال ایران را در لیگ برتر حفظ کند.
این عادت ما و فوتبال ایران است که مربیانی از این دست را «مربی» ندانیم (به خاطر سن و سال‌شان) اما به مربیان 40 و چند ساله بگوییم جوان. منصوریان 46 ساله در نظر ما جوان می‌آید و آنقدر کم‌تجربه که سعی دارد با حرف زدن برای خود زمان بخرد و ما هم گاه همراه می‌شویم با بهانه‌جویی‌های او و امثال او. الکساندر نوری اما در 38 سالگی مربی پخته وردربرمن است.
جوان‌های کم‌تجربه و بی‌تجربه فوتبال ما 44 و 46 ساله هستند و در اروپا زین‌الدین زیدان 46 ساله قهرمان لیگ قهرمانان می‌شود. او در آغاز سومین سال سرمربیگری‌اش در رئال مادرید 7 جام برای این تیم گرفته و جالب‌ اینکه اتفاقا مثل خیلی از مربیان ایرانی پیش از رئال در هیچ تیم دیگری در سطح اول فوتبال دنیا سرمربیگری نکرده بود.
زیدان 46 ساله امروز دنیایی از تجربه را با خود این سو و آن سو می‌برد و مربیان 46 ساله ما بی‌تجربه‌اند هنوز. ما شاید زیدان نداشته باشیم اما اروپا مثل او و همسن و سال او زیاد به خود دیده؛ یورگن کلوپ (لیورپول)، پپ گواردیولا (منچسترسیتی)، پوچتینو (تاتنهام)، توماس توخل (دورتموند) و خیلی‌های دیگر که هیچ کدام‌شان 50 سالگی را هنوز تجربه نکرده‌اند یا همان الکساندر نوری و یولیان ناگلزمن که به معنای واقعی جوانند و شاید جوان‌ترین مربیان فوتبال اروپا. در فوتبال ایران اما حتی جوانی هم معنای دیگری دارد.
نه فقط در مورد مربیان، بلکه با بازیکنان‌مان هم همینطور رفتار می‌کنیم. به بازیکن 26 ساله می‌گوییم جوان؛ غافل از اینکه در اروپا بازیکن 20 ساله «بهترین» می‌شود. البته که هزار دلیل و بهانه هست برای توجیه این تفاوت‌ها اما بد نیست گاه سوزنی هم به خودمان بزنیم. دست‌کم با خودمان روراست باشیم و برای توجیه این تنبلی و کج‌فهمی به امکانات سخت‌افزاری فوتبال اروپا چنگ نیندازیم.

 

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75776
captcha
تازه ها
بیشتر