فوتبال ایران / شناسه خبر: 75768 / تاریخ انتشار : 1396/5/29 04:00
|

چرا باید نگران پرسپولیس باشیم؟

وصال روحانی / چطور می‌توان این بازی را دید و برای پرسپولیس در دیدار پیش رو با الاهلی عربستان در لیگ قهرمانان آسیا احساس نگرانی نکرد؟

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / حداقل انتظار از هر تیم فوتبالی و به ویژه قهرمان لیگ یک کشور بهره‌مندی از حداقل هوش و ذکاوت و بازی بر اساس آگاهی از شرایط خود و حریف و پرهیز از روش‌های تکراری و قابل پیش‌بینی است اما همین موارد، متاع‌های کمیاب در کار پرسپولیس طی دیدار اخیر این تیم برابر سیاه جامگان در لیگ برتر بود.

چطور می‌توان این بازی را دید و برای پرسپولیس در دیدار پیش رو با الاهلی عربستان در لیگ قهرمانان آسیا احساس نگرانی نکرد؟ سرخ‌ها به دلیل تکرار ده‌ها باره همان روش‌های آشنا و کوفتن به در بسته مقابل حریفی که فقط در نیمه اول مرعوب‌شان شد، به تساوی برابر رقیبی تن دادند که سرمربی خودش هم معترف بود شانس آورده که بازی را نباخته است. بعد از موقعیت عالی از دست رفته حسین بادامکی سیاه جامگانی و سپس گلزنی فرشاد احمدزاده پرسپولیسی روی توپ بازگشتی در دقایق نخستین مسابقه، بهترین فرصت فراهم بود تا پرسپولیس با ادامه حملاتی هدفمند بردش را چند درجه قاطع‌تر کند اما فرصت پشت فرصت از دست داد تا با گل دیرهنگام حریف چیزی بهتر از تساوی یک بر یک نصیبش نشود و ساعت‌ها آه بکشد و افسوس بخورد. اما نگاهی دقیق‌تر بیندازیم به اتفاقات داخلی پرسپولیس؛ مهاجمی که دو سال متوالی است با داستان‌های رفتنش (و به واقع نرفتنش) به لیگ‌های اروپایی در دوران «پیش فصل» خودش و تیمش را به حاشیه می‌برد، با فرصت سوزی‌های متعددش در این دیدار یک بار دیگر ثابت کرد حواشی از این دست نمی‌تواند بر سطح بازی وی و کارآیی‌اش بی‌تاثیر باشد و هافبکی که با این مهاجم زوجی دایمی تشکیل داده و برای دریافت پول‌هایشان اطلاعیه مشترک صادر می‌کنند با بازی روز چهارشنبه اش نشان داد وقتی ذهن یک فوتبالیست متمرکز بر تمرین و بازی نیست و وارد حاشیه‌ها می‌شود چقدر به خود و تیمش لطمه وارد می‌کند. به واقع فرم متغیر و فراز و فرودهای محسن مسلمان و فرصت سوزی‌های غیرقابل شمارش مهدی طارمی در دیدار با سیاه جامگان به گونه‌ای بودند که برانکو ایوانکوویچ نمی‌تواند در ارتباط با آنها برای دو دیدار رفت و برگشت برابر الاهلی احساس دغدغه نکند زیرا آنها بین صفر تا صد در نوسان هستند.
اگر طارمی در این مسابقه کلکسیونی تازه از موقعیت‌های از دست رفته را به نمایش درآورد و از هر مدل و تاکتیکی که تصور کنید گل هدر داد، سایر قرمزهای پایتخت هم در روزی هشداردهنده و نشانگر ضعف و تکرارهای بی‌سبب در الگوهای بازی‌شان امیدی را نیافریدند و آبی را گرم نکردند. پرسپولیس با آن همه مهره دفاعی پرطمطراق تک گل حریف را در نهایت سادگی و به شکلی بچگانه دریافت کرد و در خط میانی در عین پاسکاری‌های متعدد هیچ کس توانایی دیکته کردن بازی را در آن فضای شلوغ به ویژه در نیمه دوم نداشت و تداخل وظایف محسوس بود و نفرات سرخپوش بارها دور یکدیگر چرخ می‌زدند.
سرمربی کروات پرسپولیس در توجیه خرابکاری آشکار تیمش کوشید آن را در لابه‌لای عرف و سنن فوتبال گم کند و در همین راستا تاکید کرد که قرمزها تسلیم قانون نانوشته‌ای شده‌اند که می‌گوید اگر فرصت‌های متعدد گلزنی را از دست دادی، بدان که گل خواهی خورد و ناکام خواهی شد. او نحوه داوری مسابقه را هم نکوهش کرد اما به واقع توضیح صحیح‌تر آنچه رخ داد، این بود که اگر بازی مقابل یک رقیب دونده و سمج تکراری بود و فرصت‌های زیادی را در طول مسابقه هدر دادی بدان که به دردسر جدی افتاده‌ای.
پرسپولیس باید به این فکر کند که دلیل علمی و توضیح فنی قابل قبولش برای این فرآیند چیست و چرا به دست خودش برای خودش مشکل ایجاد می‌کند؛ درست است که طارمی دو فصل متوالی آقای گل لیگ شده اما این چه نوع نمایشی است که در اکثر مسابقات او باید پنج، شش و گاهی حتی 10 فرصت را خراب کند تا سرانجام روی یکی از آنها به گلزنی نایل شود؟ پرسپولیس و برانکو به واقع باید بپذیرند که یا جوابی فنی و دقیق بر این پرسش‌ها به دست می‌آورند یا در فصلی که عزم رقبایشان برای پشت سر نهادن آنها در لیگ برتر جدی است، به مشکلات عدیده‌تری برخورد خواهند کرد و به معنای واقعی کلمه جان به لب خواهند شد.  بحث رقابت با تیم‌های عربی در ادامه فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا بحثی جدی‌تر است و اولین آنها رویارویی با الاهلی عربستان در روز سه‌شنبه در دیدار رفت یک‌چهارم نهایی است. تیم‌های عربستانی درست برخلاف ما عمل می‌کنند.
یعنی اگر ما در قبال هر پنج شش فرصت گلزنی فقط یکی را در دروازه می‌کاریم آنها به طور متوسط از هر سه فرصت یکی و از هر چهار فرصت دو تا را گل و کار را تمام می‌کنند و با بازی کند و اقتصادی و سرشار از موارد احتیاطی و بازدارنده‌شان توری نامرئی بر آتش بازی هجومی برخی رقبا می‌اندازند. اگر همین روش برخورد و الگوهای بازی در دو دیدار رفت و برگشت پرسپولیس با الاهلی تکرار شود، در عین بازی بسیار بهتر و فنی‌تر و شاداب‌تر سرخ‌ها در قیاس با بازی کند و فاقد قوه انفجاری حریف هر نتیجه‌ای و حتی احتمال ناکامی سرخ‌ها به رغم شایستگی ذاتی و پایه‌ای‌شان برای رسیدن به فینال منطقه غرب آسیا (و حتی فینال کل مسابقات) متصور خواهد بود و اگر به یاد داشته باشید پرسپولیس در مرحله گروهی رقابت‌ها نیز برابر الهلال که از سایر تیم‌های سعودی اقتصادی‌تر و حرفه‌ای‌تر و با هوش‌تر است، در دو دیدار صاحب پیروزی نشد و به دو تساوی اکتفا کرد و تا مرز حذف شدن پیش رفت و فقط پیروزی برابر سایر رقبای گروه، این تیم را به مرحله‌ای بالاتر آورد و البته به یاد داریم که طارمی در جریان همان مسابقات چه ضربه پنالتی حساسی را از دست داد.
به واقع اگر تساوی یک بر یک هفته گذشته مقابل سیاه‌جامگان بهره‌ای داشته باشد، (که البته نداشت و سراسر ضرر بود) تلنگر زدن آشکار به تیمی است که برای صعودی بیشتر در لیگ قهرمانان آسیا باید بسیار کم اشتباه‌تر از بازی مذکور ظاهر شود و قدر فرصت‌ها را بداند و دور خودش چرخ نزند و در نهایت بر اثر هوش اندک خودزنی نکند.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر