یادداشت / شناسه خبر: 75732 / تاریخ انتشار : 1396/5/22 21:53
|

یک اشتباه، یک تدبیر / سرمایه‌های فوتبال کجا به باد می‌روند؟

سعید‌ زاهد‌یان / فوتبال ایران برای عبور از بحران‌های مالی فعلی، باید در مسیر حرفه‌ای و اصولی قدم بردارد؛ همان مسیری که لیگ‌های حرفه‌ای دنیا در آن قدم گذاشته و به موفقیت رسیده‌اند.

ایران ورزشی آنلاینسعید‌ زاهد‌یان / در بحبوحه بحث‌های اقتصادی فوتبال، چند موضوع اساسی هست که باید جدی گرفته شود؛ بلیت فروشی و تبلیغات محیطی ورزشگاه‌ها که هر دو محل مهمی برای کسب درآمد تیم‌های حرفه‌ای هستند.

در ایران، اینگونه مرسوم است که فدراسیون فوتبال تبلیغات محیطی ورزشگاه‌ها را طبق قراردادی به یک شرکت خاص واگذار می‌کند که این تصمیم فدراسیون از چند جهت قابل دفاع است. اگر تبلیغات محیطی به خود باشگاه‌ها واگذار می‌شد، بی‌شک تیم‌های پرهوادار مثل استقلال و پرسپولیس و حتی تراکتور که از تماشاگران زیادی برخوردارند و بازی‌های آنها از مهم‌ترین شبکه سیما – شبکه 3- به صورت زنده پخش می‌شود، صاحب درآمد بالایی از این محل می‌شدند. در مقابل تیم‌های کوچک و کم طرفدار به سختی می‌توانند برای بازی‌های خود تبلیغ دور زمین بگیرند و از آنجا که بازی‌های آنها از شبکه سراسری پخش نمی‌شود و محدود به شبکه‌های استانی است، با مشکل مواجه شده و برای جذب تبلیغات باید به مبالغ پایین و تبلیغ‌های محلی و منطقه‌ای رو بیاورند. پس واگذاری تبلیغات محیطی به خود باشگاه‌ها در شرایط فعلی باعث می‌شود که برخی تیم‌ها از درآمد فوق‌العاده‌ای برخوردار شوند و در مقابل تیم‌های کوچک، نحیف و لاغر بمانند و بحران اقتصادی در آنها تشدید شود. اما فدراسیون متولی این کار شده و درآمدی که از تبلیغات محیطی تمام بازی‌های لیگ برتر دارد را طبق فرمول و مدل خاصی – از رتبه تیم‌ها در جدول گرفته تا میزان هواداران و پخش تلویزیونی، میان آنها تقسیم می‌کند که این اقدام باعث برقراری نوعی تعادل در باشگاه‌ها می‌شد تا تیم‌های کوچک هم زنده بمانند و با تلاش‌ بیشتر برای قرار گرفتن در پله‌های بالاتر، صاحب درآمد بیشتر شوند.
اما در موضوع بلیت فروشی که این روزها به محلی برای اختلاف میان باشگاه‌ها و فدراسیون تبدیل شده باید جانب باشگاه‌ها را گرفت. اینکه فدراسیون فوتبال با کدام استدلال بلیت‌فروشی را به یک شرکت خاص – بدون مزایده و مراحل قانونی – سپرده و از همه بدتر اینکه 35 درصد از درآمد بلیت فروشی را به آنها می‌دهد، بسیار جای بحث دارد.
یک شرکت صرفا با راه‌اندازی سایت و سامانه فروش بلیت مسابقات لیگ برتر، صاحب 35 درصد از مبلغ هنگفتی می‌شود که سالانه از طریق برگزاری بازی‌ها به دست می‌آید، مگر شرکت مذکور چه خدماتی ارائه می‌کند که 35 درصد پول بلیت‌ها را به جیب می‌زند؟ نکته اینجاست که فدراسیون فوتبال علاوه بر این مبلغ، بخشی از درآمد بلیت‌ها را بابت عوامل برگزاری – از نیروی انتظامی گرفته تا شرکت واحد هزینه می‌کند تا در نهایت حق باشگاه‌ها به حدود 50 درصد از هر بلیت برسد. آیا این عدالت است که یک شرکت 35 درصد پول بلیت‌ها را بگیرد و باشگاه‌های لیگ برتری که عامل اصلی شکل‌گیری فوتبال هستند، 50 درصد عواید از  محل فروش بلیت‌ها داشته باشند؟ تفاوت درآمد باشگاه‌ها با شرکتی که تنها با یک سایت به فروش بلیت‌ها می‌پردازد، باید 15 درصد باشد؟
اینجاست که به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال مرتکب اشتباهی بزرگ و غیرقابل توجیه شده و اگر قرارداد 10 ساله با شرکت بلیت‌فروشی صحت داشته باشد که فوتبال زیان بزرگی از این قرارداد خواهد دید.
در اغلب کشورهای دنیا مرسوم است که بلیت فروشی مسابقات به خود باشگاه‌ها واگذار می‌شود و هر تیمی که هوادار بیشتری دارد، از درآمد بیشتری برخوردار می‌شود و عدالت برقرار می‌شود. حضور یک شرکت واسطه بلیت‌ فروشی هم بی‌معنا است چرا که باشگاه‌ها‌ روی سایت خود اقدام به فروش بلیت مسابقات می‌کنند و اساسا ضرورت و توجیهی برای یک شرکت واسطه وجود ندارد.
اینجاست که نقش هواداران برجسته می‌شود و تیم‌های بزرگ با هواداران بیشتر، درآمد بالاتری هم خواهند داشت.
به نظر می‌رسد فوتبال ایران برای عبور از بحران‌های مالی فعلی، باید در مسیر حرفه‌ای و اصولی قدم بردارد؛ همان مسیری که لیگ‌های حرفه‌ای دنیا در آن قدم گذاشته و به موفقیت رسیده‌اند و به نوعی این مسیر امتحان پس داده است.

 

captcha
تازه ها
بیشتر