ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 75701 / تاریخ انتشار : 1396/5/18 16:57
|

ناکامی ایتالیایی ها در پلی آف لیگ قهرمانان / ناپولی طلسم شکنی می کند؟

نمایندگان ایتالیا شش فصل متوالی است که در پلی آف لیگ قهرمانان مغلوب می شوند. درباره این ناکامی دلایل مختلفی مطرح شده، با این حال ناپولی امسال می خواهد مقابل نیس به این روند پایان دهد.

ایران ورزشی آنلاین / جرج رینالدی / در فصل 10-2009 بود که فیورنتینا توانست اسپورتینگ لیسبون را با گل زده بیشتر در خانه حریف شکست دهد و به مرحله گروهی لیگ قهرمانان برسد.

آن فصل، سومین سال پیاپی بود که ایتالیا می‌توانست هر چهار نماینده‌اش را در مرحله گروهی لیگ قهرمانان داشته باشد. لاتزیو در سال 2007 و یوونتوس در سال 2008، دو تیم دیگری بودند که پس از پیروزی در پلی‌آف به لیگ قهرمانان رسیدند. فوتبال ایتالیا داشت به اوج خود می‌رسید.
در همان سال، فیورنتینا به مرحله حذفی هم راه یافت و اینتر که قهرمان سری آ شد، توانست با پیروزی برابر بایرن مونیخ، فاتح اروپا هم شود اما از آن هنگام، سقوط فوتبال ایتالیا آغاز شد. در فصل بعد، سمپدوریا در پلی‌آف مغلوب وردر برمن شد.
میلان، اینتر و رم هم نتوانستند از مرحله یک‌چهارم نهایی عبور کنند. ایتالیا از آن هنگام در پلی‌آف‌ها ضعیف ظاهر شده است.
اودینزه در فصل‌های بعد به آرسنال و براگا باخت و میلان مقابل پی‌اس‌وی پیروز شد. سپس ناپولی، لاتزیو و رم در پلی‌آف شکست خوردند و به لیگ قهرمانان نرسیدند.
از شش تیمی که ایتالیایی‌ها را در سال‌های اخیر در پلی‌آف حذف کرده‌اند، تنها دو تیم آرسنال و پورتو به مرحله یک‌هشتم نهایی رسیده‌اند و آنها هم در همین مرحله حذف شده‌اند.
نه اینکه باشگاه‌های سری آ حق ویژه‌ای برای صعود از مرحله پلی‌آف داشته باشند؛ آنهایی که باختند حقشان شکست بود. تیم‌های پیروز از چهار لیگ مختلف بودند: بوندس‌لیگا، لالیگا، پریمیرا لیگا (پرتغال) و لیگ برتر.
لیگ این کشورها چند هفته زودتر از سری آ شروع می‌شود و اغلب به این نکته به‌عنوان عامل تاثیرگذار اشاره شده است. مربیان تیم‌های ایتالیایی مرتبا می‌گویند که رقیبانشان در پلی‌آف، از نظر آمادگی جلوتر از آنها هستند اما آیا این توضیح کافی است؟
برخی بحث را ساده می‌کنند و می‌گویند تیم‌های ایتالیایی به حدی که مردم فکر می‌کنند خوب نیستند. مانند تیم‌های لیگ برتر که از دید برخی رسانه‌ها بهتر از تیم‌های دیگر کشورها هستند اما در نهایت مقابل رقبای گمنام شکست می‌خورند. موج دوم اوج‌گیری ایتالیا در قرن بیست و یکم شکل گرفت، ابتدا با میلان و سپس مدتی کوتاه با اینتر ژوزه مورینیو و در سال 2011 هم به پایان رسید.  
اخیرا یوونتوس بهترین تیم ایتالیا بوده اما دو شکست آنها در فینال لیگ قهرمانان برای تیمی به قواره یوونتوس ناکامی به حساب می‌آید. هدف آنها قهرمانی است، در حالی که دیگر تیم‌ها تنها به فکر صعود در پلی‌آف هستند. هر دو دسته هم ناکام بوده‌اند.
اینکه ایتالیایی‌ها نمی‌توانند از پلی‌آف صعود کنند شباهت زیادی به عدم توانایی صعود آنها در مرحله حذفی هم دارد. دلیل اصلی اینکه تیم‌ها در پلی‌آف می‌بازند این نیست که آمادگی لازم را ندارند، بلکه این است که سری آ دیگر بهترین لیگ نیست.
اکنون دیگر سال 1990 نیست. سال 2010 هم نیست. در سال 2017 به سر می‌بریم و سری آ نیاز به تجدید حیات دارد.
سری آ نیاز دارد که میلان و اینتر دوباره در اروپا رقابت کنند – که این اتفاق احتمالا در فصل بعد می‌افتد – و اینکه ناپولی، نیس را در پلی‌آف امسال شکست دهد و جنبش صعود ایتالیایی‌ها در لیگ قهرمانان را آغاز کند.
در سال 2018، ایتالیا دوباره صاحب چهار سهمیه در لیگ قهرمانان خواهد شد. این تغییر باید سریع آغاز شود. از همین حالا.
منبع: سایت فوتبال ایتالیا

 

لیبک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75701
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر