ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 75673 / تاریخ انتشار : 1396/5/13 20:06
|

بزرگترین انتقال تاریخ / برندگان ترانسفر نیمار چه کسانی هستند؟

نیمار رکورد گرانترین بازیکن را که سال گذشته به نام پوگبا ثبت شده بود شکست. با این حال تنها رقم انتقال نیست که مورد توجه است و به خاطر ابعاد مختلف ماجرا آن را بزرگترین انتقال تاریخ فوتبال نامیده اند.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / شاید در شب بازگشت باشکوه بارسا (رمونتادا) مقابل پاری‌سن‌ژرمن بود که ایده جذب نیمار در ذهن مدیران باشگاه فرانسوی جرقه زد. در آن شب تاریخی وقتی همه ستاره‌های بارسا از مسی گرفته تا اینی‌یستا امیدی به جبران نداشتند، ناگهان نبوغ نیمار به داد این تیم رسید و با دو گل متوالی ورق را به نفع تیمش برگرداند. نیمار در آن شب ستاره بی چون و چرای بارسا بود تا امیدهای پاری‌سن‌ژرمن برای قهرمانی اروپا یک بار دیگر بر باد برود.

پیش از این هم شایعاتی درباره علاقه باشگاه متمول فرانسوی به خرید ستارگانی مثل رونالدو و مسی منتشر شده بود، ولی هیچکدام از آنها رنگ حقیقت به خود نگرفت. هیاهوی زیاد برای هیچ که به نظر می‌رسید ساخته رسانه‌ها باشد. عملیات جذب نیمار اما بدون جنجال خبری و کاملا محرمانه پیش رفت.

در شروع تابستان این بارسا بود که برای جذب وراتی، هافبک پاریس پیشقدم شد. انتظار می‌رفت فشار رسانه‌ای باشگاه اسپانیایی و مقاومت ستاره ایتالیایی سرانجام پاری‌سن‌ژرمن را تسلیم کند، ولی مدیران قطری حاضر به فروش او نشدند. پاتک پاریس اما غیرمنتظره بود و ناگهان خبر رسید که آنها می‌خواهند بند 222 میلیون یورویی قرارداد نیمار را فعال کنند. نه اصرار ستارگان بارسا و نه مقاومت بدون منطق لالیگا در صدور اجازه این انتقال نتیجه نداد و ستاره برزیلی با مشورت پدرش و برای تجربه چالش‌های جدیدتر راهی تیم فرانسوی شد.

نیمار با این انتقال موفق شد رکورد گرانترین بازیکن را که سال گذشته به نام پوگبا ثبت شده بود بشکند. با این حال تنها رقم این انتقال نیست که مورد توجه است و تصمیم پاری سن ژرمن برای گرفتن ستاره برزیلی را به خاطر ابعاد مختلف این ماجرا بزرگترین انتقال تاریخ فوتبال و حتی ورزش نامیده‌اند.

پاری سن ژرمن پیش از این هم با خرید کاوانی، زلاتان و تیاگو سیلوا انتقالات بزرگی را تجربه کرده بود، ولی این یکی با قبلی‌ها متفاوت است. نیمار یکی از سه بازیکن برتر فعلی جهان  است و کارشناسان معتقدند که در آینده نزدیک برنده توپ طلا خواهد بود. یکی از دلایلی که او تصمیم گرفته به تیم فرانسوی بپیوندد، خروج از زیر سایه مسی و بالا بردن بختش برای کسب توپ طلاست، هرچند انگیزه‌های مالی را در این انتقال به هیچ وجه نباید نادیده گرفت.

نیمار می‌تواند پاری سن ژرمن را به تیم ترسناک‌تری تبدیل کند و باشگاه فرانسوی را به قهرمانی اروپا یک گام دیگر نزدیک کند، با این حال ابعاد غیرورزشی این انتقال اگر بیشتر از ابعاد فنی آن اهمیت نداشته باشد، اهمیت کمتری ندارد.

پاری‌سن‌ژرمن با خرید نیمار برنده بزرگ نقل و انتقالات تابستانی نام گرفت. وقتی بارسا چنین رقم بالایی را برای فسخ قرارداد نیمار در نظر گرفت، تصور نمی‌کرد که باشگاهی برای خرید او پیشقدم شود. با این حال پاریس همه را غافلگیر کرد و امیدوار است با استفاده از محبوبیت نیمار و درآمدهای تبلیغاتی بخشی از این هزینه را جبران کند.

دیگر برنده این انتقال لیگ فرانسه است که با حضور نیمار زیر ذره‌بین رسانه‌ها قرار خواهد داشت و از سکوت خبری خارج می‌شود. ژان میشل اولاس، رئیس باشگاه لیون یکی از اولین کسانی بود که در توئیتر این انتقال را به ناصر الخلایفی، مدیر پاری سن ژرمن تبریک گفت. اولاس هرچند می‌داند که پاریس با نیمار دست‌نیافتنی خواهد شد، ولی مطلع است که حضور ستاره برزیلی می‌تواند درآمدهای تبلیغاتی بیشتری را به سوی لیگ فرانسه سرازیر کند و در نهایت به نفع همه تیم‌ها تمام شود.

مقاومت رئیس لالیگا برای صدور اجازه این انتقال را هم باید در همین چارچوب بررسی کرد. خروج نیمار از لیگ اسپانیا به کیفیت و جذابیت این مسابقات آسیب می‌زند. در عوض لیگ فرانسه با صدور یک بیانیه‌ و حمایت از پاری سن ژرمن در نشان داد که این انتقال چه ارزش مالی و تبلیغاتی بالایی برای این لیگ دارد.

در نهایت باید از قطر به عنوان برنده این انتقال نام برد. در روزهایی که همسایگان عربی علیه قطر موضع شدیدی گرفته‌اند، این انتقال نشان می‌دهد که تحریم‌ها اثری روی این کشور ثروتمند نداشته و آنها بدون توقف در مسیر پیشرفت در حرکتند. منابع مالی پاری‌سن‌ژرمن از سوی شرکت سرمایه‌گذاری قطر در ورزش تامین می‌شود و در مقایسه با سرمایه‌گذاری عظیمی که این کشور برای برگزاری جام جهانی انجام داده، هزینه انتقال نیمار به پاری سن ژرمن رقم ناچیزی محسوب می‌شود.

لیبک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75673
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر