فوتبال ایران / شناسه خبر: 75649 / تاریخ انتشار : 1396/5/7 14:47
|

استقلال در آستانه محرومیت / جوسازی رسانه‌ای به جای قانونمداری!

استقلال باید فارغ از جوسازی‌های رسانه‌ای و دور از توجیه عملکردش در امور قراردادها و بدهی‌ها، در فرصت‌های اندکی که پیش‌ رو دارد بهترین تصمیمات را بگیرد.

ایران ورزشی آنلاین / در استقلال چه خبر است؟ چرا این باشگاه دچار تناقض شده است؟ داستان را از اینجا شروع کنیم، از بی‌تعهد بودن باشگاه‌های ایرانی به بازیکنان و مربیان خارجی. باشگاه استقلال مثل چندین باشگاه دیگر در فوتبال ایران بدهی‌های سنگین به جا گذاشته و آخرش کار را به اینجا رسانده که در نیم‌فصل گذشته از پنجره نقل و انتقالات نیز محروم شده است. پس از آن قوانین جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا در صدور مجوز حرفه‌ای برای باشگاه‌های آسیایی نیز گریبان استقلال و تیم‌های دیگری مثل نفت و پرسپولیس را نیز خواهد گرفت. مسئله ای‌اف‌سی اما فقط پرونده بازیکنان و مربیان خارجی نیست. آنها بدهی‌های داخلی باشگاه‌ها را نیز در نظر می‌گیرند و پیگیر پرونده‌ها می‌شوند. از این رو، پرونده بدهی استقلال به تیموریان و کاوه رضایی نیز در کنار بدهی‌های خارجی اهمیت پیدا کرده و اطلاع‌رسانی آندو و کاوه به ای‌اف‌سی چالش تازه‌ای برای استقلال ساخته است. استقلال اما به جای حل مشکلاتش، روش‌های غیرحرفه‌ای برای گذر از این مرحله انتخاب کرده که منطقی نیست. مدیران باشگاه به جای تصمیمات حرفه‌ای، به جوسازی رسانه‌ای علیه شاکی‌ها پرداخته‌اند اما در ای‌اف‌سی جو رسانه‌ای چیزی را عوض نمی‌کند و با این روش‌ها رأی علیه استقلال صادر خواهد شد. حالا بپرسید تناقض کجای کار استقلال است؟ باشگاه استقلال در مورد آندو و کاوه رفتاری قانونی با شکایت آنها ندارد اما در بحث دیگری از قانون حرف می‌زند. همین دیروز علیرضا منصوریان به دلیل محرومیت ۳ بازیکن امید استقلال علیه فدراسیون موضع گرفت و از قانون حرف زد و البته لعنت فرستاد: «به نمایندگی از تیم و هواداران به ساکت تبریک می‌گویم.‌ لعنت به خودخواهی و بی‌سوادی فوتبال، لعنت به قوانین فوتبال که در مملکت ما رعایت نمی‌شود. نمی‌دانم ساکت می‌داند استقلال نیمی از هواداران فوتبال را دارد یا نه. ما کار قانونی کرده بودیم و تصورمان این بود که قانونی با ما برخورد شود. در سخت‌ترین شرایط با العین امارات بازی داشتیم، با وجود داشتن مصدوم و محروم، امید نورافکن را به تیم جوانان دادیم. ضرر کردیم ولی صدای‌مان در نیامد.»

تناقض همین جاست. قانون را همه جا باید محترم شمرد، حتی آنجا که علیه ماست. مربیان استقلال در ماجرای طلب‌شان از باشگاه نفت تهران نیز خواسته‌اند از طریق ای‌اف‌سی پرونده مطالبات خود را پیگیری کنند تا به حقوق قانونی خود برسند. یعنی در ماجرای محرومیت ۳ بازیکن امیدشان مقابل فدراسیون از قوانین بین‌المللی حرف می‌زنند، در مورد طلب‌شان از باشگاه نفت تهران نیز می‌خواهند از آنچه «قانون تیموریان» لقب داده‌ایم بهره ببرند اما موضع همین باشگاه در مقابل آندو و کاوه چیز دیگری‌ست و پیگیری این دو بازیکن از طریق کنفدراسیون فوتبال آسیا را جور دیگری جلوه می‌دهند و کوشش می‌کنند هواداران را رودرروی بازیکنان سابق خود قرار دهند تا عملکردشان را توجیه کنند.

باشگاه استقلال حتی در مورد مشاور بین‌الملل خود نیز رفتاری دوگانه و عجیب دارد. محسن ابراهیمی، مشاور بین‌الملل استقلال که پرونده‌های خارجی باشگاه را در دادگاه ورزش پیگیری می‌کند، به این دلیل که مقابل تصمیم آندرانیک تیموریان و کاوه رضایی برای طرح بحث مطالبات‌شان در ای‌اف‌سی موضع مثبتی دارد، مورد حمله مسئولان باشگاه قرار می‌گیرد اما در پرونده‌های بین‌المللی دیگر از مشاورشان کمک می‌خواهند که مشکلات چند پرونده را حل کند. به دو نامه یا حکم باشگاه استقلال توجه کنیم:

در باشگاه استقلال مسئله و چالش اصلی همین دوگانگی‌هاست. توفیقی بحث‌هایی را در رسانه‌ها طرح می‌کند که معلوم نیست مورد تأیید دکتر قریب و افتخاری باشد. استقلال در مرحله حساسی برای تصمیم‌گیری است و این تناقض‌ها وقت استقلال را تلف می‌کند و تمرکز باشگاه را برای حل مشکلات از بین می‌برد. استقلال باید فارغ از جوسازی‌های رسانه‌ای و دور از توجیه عملکردش در امور قراردادها و بدهی‌ها، در فرصت‌های اندکی که پیش‌ رو دارد بهترین تصمیمات را بگیرد.
---

 

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر