یادداشت / شناسه خبر: 75622 / تاریخ انتشار : 1396/5/4 16:43
|
وقتی مشکلات با کدخدامنشی حل می‌شود

مذاکره به جای مکاتبه

سعید زاهدیان / فوتبال ایران سال‌هاست که از این کدخدامنشی‌ها آسیب‌ خورده و هیچ‌گاه قانون نتوانسته نظم و انضباط حرفه‌ای و درستی به باشگاه‌ها بدهد.

ایران ورزشی آنلاین / سعید‌ زاهد‌یان / چند روز پیش علیرضا منصوریان به فدراسیون فوتبال رفت و با رییس فدراسیون پای میز مذاکره نشست؛ استفاده از «مذاکره» به جای جلسه توصیفی کامل از دلیل حضور منصوریان در فدراسیون فوتبال است. او به ملاقات مهدی تاج رفت تا مساله محرومیت 3 بازیکنی را که به اردوی امیدها نرفته بودند، کدخدامنشانه حل و فصل کند.

این شیوه نوینی برای حل بحران ها در فوتبال ایران نیست، بلکه سال‌هاست که مربیان و گاهی مدیران باشگاه‌ها برای برطرف کردن یک مشکل خود پاشنه کفش‌ها را بالا می‌کشند و مسیر فدراسیون را در پیش می‌گیرند تا با استفاده از روابط حسنه خود و رییس فدراسیون، به بحران پیش آمده پایان دهند. این روش، در دل خود بیانگر یک واقعیت تلخ در فوتبال ایران است که روابط بر ضوابط و قوانین می‌چربد و کارگشاتر است. آیا در دنیا دیده‌ایم که مثلا مورینیو یا پپ گواردیولا برای برطرف کردن محرومیت بازیکن خود، مستقیم به فدراسیون فوتبال مراجعه کنند و با رییس فدراسیون پای میز مذاکره بنشینند و چای بخورند، گپ بزنند و سرانجام خواسته خود را مطرح کنند تا رییس از زاویه کدخدامنشی وارد شده و حکم کمیته انضباطی را وتو کند؟
اینکه منصوریان – یا هر مدیر و مربی دیگری – مستقیم به رییس فدراسیون مراجعه می‌کنند و در خواست عفو دارند، خارج از عرف و اصول حرفه‌ای در فوتبال دنیا است. اگر کمیته انضباطی فدراسیون حکمی را صادر می‌کند، حتما استدلال و دلیلی برای حکم خود دارد و باشگاه‌ها هم مطابق قانون حق اعتراض دارند و کمیته استیناف برای رسیدگی به همین مسائل پایه‌گذاری شده است اما در فوتبال ایران مکاتبه و حضور نمایندگان حقوقی باشگاه‌ها جای خود را به مذاکره و رفتارهای کدخدامنشانه داده و در نتیجه هیچ‌گاه شاهد اعمال قانون نیستیم. اگر باشگاه استقلال در موضوع نفرستادن بازیکنان خود به اردوی تیم امید کوتاهی کرده که باید مطابق آیین‌نامه مجازات شود و اگر هم حق با آبی‌هاست، که با مکاتبه و اعتراض به کمیته استیناف و آوردن استدلال و تبصره و بندهای قانونی، می‌توان از حق خود دفاع کرد. پس حضور یک مربی در فدراسیون و جلسه با رییس حرکت در مسیر بی‌قانونی است. فوتبال ایران سال‌هاست که از این کدخدامنشی‌ها آسیب‌ خورده و هیچ‌گاه قانون نتوانسته نظم و انضباط حرفه‌ای و درستی به باشگاه‌ها بدهد، چرا که متولیان فوتبال که باید مجری قانون باشند، سال‌هاست با این دست رفتارها خو گرفته‌اند و برایشان حضور یک مربی باشگاهی پشت در رییس فدراسیون اتفاقی تعجب‌برانگیز و خارج از عرف و اصول حرفه‌ای نیست.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75622
captcha
تازه ها
بیشتر