فوتبال ایران / شناسه خبر: 75553 / تاریخ انتشار : 1396/4/26 14:42
|

بی نظمی بی پایان در شهرآورد

سال‌ها است دلسوزان می‌پرسند چرا سران فوتبال ما در برخی کارهای تشکیلاتی و مانورهای لجستیکی در صحنه فوتبال آسیا و جهان ناکام اند؟

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / یک بازی دوستانه چنان در فوتبال ما حساس شده که در هفته‌های اخیر به بحث اصلی رسانه‌ها و دغدغه‌ عمده مسوولان این ورزش تبدیل شده و در راه برپایی آن حتی حاضرند برنامه مسابقات رسمی کشور را نیز جابه‌جا و تغییرات لازم را اعمال کنند.
شهرآورد جدید تهران که حامیان مالی مایلند این بار آن را در خاک آلمان بر پا کنند، برای سران دو باشگاه از دید درآمدزایی چنان پر سود است که باید حتما در حفظ و اجرای آن همت گماشت ولی معلوم نیست چرا طراحان این دیدار و مدیران دو باشگاه با یک برنامه‌ریزی بهتر این مسابقه را به زمان مناسب‌تری منتقل نکردند تا مشکلات و تضادهای چند روز اخیر را شاهد نباشیم.
بازیکنان و مربیان هر دو تیم پرسپولیس و استقلال در اصل با برگزاری این دیدار مخالفند و اگر به صورت رسمی چنین نمی‌گویند لابد برای حفظ یکپارچگی باشگاه‌هایشان و کمک به احوالات مالی آنها است. در کمتر جای دیگری در دنیا تیم‌های بزرگ در فاصله‌ای کوتاه تا آغاز فصل جدید مسابقات رسمی، بازی دوستانه سنگین و حساس را ترتیب می‌دهند.
اصولا برنامه دیدارهای تدارکاتی و «پیش فصل» تیم‌ها بر اساس «رشد سنی و نیازهای سرمربی» برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و باشگاه‌ها می‌کوشند اگر دیدارهای سنگینی در دستور کارشان قرار دارد، آن را در ابتدا و اواسط فصل برگزار کنند و دیدارهای سبک‌تر را به زمان‌های آخر و روزهای منتهی به شروع فصل جدید واگذارند.
برگزاری احتمالی شهرآورد 85  ناقض چنین حساب و کتاب‌های ساده و مبرهن و نشانه غیرحرفه‌ای بودن مسوولان امر است. از سران پرسپولیس و استقلال که می‌بینند این بازی پول هنگفت و «حلال مشکلاتی» را نصیب‌شان می‌کند، توقعی جز نوع برخوردهای چند روز اخیر و همراهی صرف با این حرکت نمی‌‌رود اما از سران فدراسیون بعید است که اینگونه با بانیان یک دیدار دوستانه و غیررسمی و مزاحم در آخرین روزهای «پیش فصل» به شکلی تاییدآمیز برخورد کرده و حتی در صدد تغییر تاریخ برگزاری سوپرجام کشور به قصد کمک‌رسانی به سرخابی‌ها باشند. اصل کمک، بد نیست اما به شرطی که موجب عوض شدن مصوبات و امور جاری و رایج و واجب فوتبال نشود و برنامه‌های از قبل اعلام شده را دستخوش تغییر نکند و برای یک بازی در نهایت دوستانه (حتی اگر اسمش شهرآورد تهران باشد) اینطور به تکاپو و رفت و آمد و صدور بیانیه و بالا و پایین نیفتیم. اگر سعی ویژه‌ای هست باید از سوی مسوولان امر صرف حل مشکلات اساسی‌تر و بهسازی امور رسمی و تامین نیازهای بسیار مهم‌تر فوتبال شود و نه جور کردن یک دیدار دوستانه بین دو تیم ولو پرطرفدار پایتخت به قیمت سست کردن سایر اصول و به هم ریختن برنامه دیدارهای رسمی.
سال‌ها است دلسوزان می‌پرسند چرا سران فوتبال ما در برخی کارهای تشکیلاتی و مانورهای لجستیکی در صحنه فوتبال آسیا و جهان ناکامند و در جنگ‌های سیاسی- ورزشی با امثال سعودی‌های فرصت طلب به پیروزی نمی‌رسند و اگر پاسخ این سوال را نمی‌یافتند امروز نگاهی به نحوه همراهی مسوولان امر با یک شهرآورد تبلیغاتی در آن سوی مرزها پاسخ دهنده همه سوال‌ها و روشن‌کننده تمامی ابهام‌ها است.
وقتی رضایت‌خاطر سرخابی‌ها در یک حرکت سود طلبانه مختص به خود آنها مهم‌تر از کلیت فوتبال کشور و جامعیت آن شناخته شود، بدیهی است که در بحث‌های اساسی‌تر نیز ناکام باشیم و فوتبالمان از حیث کار تشکیلاتی همچنان بلنگد حتی اگر تیم ملی بزرگسالانش تا رده 23 جهان بالا آمده باشد.

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر