فوتبال ایران / شناسه خبر: 75529 / تاریخ انتشار : 1396/4/23 04:01
|
بهترین داور ایران ماهی 2 میلیون درآمد ندارد

سوت عالی،‌ جیب خالی

امیر اسدی / مگر نه اینکه یک داور تخصص دارد، حرفه دارد، مهارت دارد، آیا این دستمزد و این ارقام اندک به میزان تخصص، حرفه و مهارت این داوران است؟

ایران ورزشی آنلاین /  امیر اسدی / در حالی که مسوولان کمیته داوران به دنبال افزایش دستمزد داوران تا سقف یک میلیون و 400 هزار تومان بودند، ظاهرا این پیشنهاد مورد موافقت فدراسیون قرار نگرفته است.

 جدول دستمزد داوران فوتبال آقایان برای فصل جدید به شرح زیر است:
لیگ برتر: داور 700 هزار تومان کمک داور 450 هزار تومان و داور چهارم 300 هزار تومان
دسته اول: داور 200 هزار تومان کمک داور 140 هزار تومان و داور چهارم 70 هزار تومان
دسته دوم: داور 120 هزار تومان کمک داور 75 هزار تومان و داور چهارم 45 هزار تومان
دسته سوم: داور 100 هزار تومان کمک داور 70 هزار تومان و داور چهارم 45 هزار تومان
جوانان، نوجوانان و نونهالان: داور 60 هزار تومان کمک داور 45 هزار تومان و داور چهارم 20 هزار تومان
این دستمزدها دوباره بی توجهی به داوران را نشان می‌دهد. آنهایی که انواع و اقسام توهین‌ها را پس از ارتکاب یک اشتباه می‌شنوند و البته برخی اوقات تهمت‌هایی نیز متوجه شان می‌شود. داوران همیشه انتهای صف قرار گرفته‌اند. انتهای صفی طویل که نفرات اولش پولی میلیاردی از این فوتبال به جیب می‌زنند. پولی که اگر آن را با دستمزد داوران مقایسه کنیم، عددی تاسف انگیز عایدمان می‌شود.
یک داور لیگ برتری، اگر آنقدر قوی و کم اشتباه باشد که هر هفته سوت بزند، در آمدی 21 میلیونی در طول یک فصل نصیبش خواهد شد. 21 میلیون برای این همه قضاوت، مشکلات عدیده و همان توهین‌هایی که نمونه‌اش را بارها شنیده‌ایم و مشاهده کرده‌ایم.
 این عدد برای داوران لیگ‌های پایین‌تر اما به مراتب کمتر است. به‌عنوان مثال برای لیگ یک، داوری که در همه بازی‌ها (34 بازی ) قضاوت کند، درآمدی حدود 6 میلیون و 800 هزار تومان به جیب خواهد زد. این درآمد البته برای کمک داوران بسیار کمتر از یک داور وسط است.
یک کمک داور لیگ برتری برای 30 بازی، 13 میلیون و 500 هزار تومان دستمزد می‌گیرد و در لیگ یک – اگر در هر 34 بازی حاضر باشد- حدود 4 میلیون و 750 هزار تومان. در لیگ دو که نه قانون آنچنانی وجود دارد و نه زیر ذره بین، این دستمزد رقمی اندک و ناچیز نصیب یک داور یا کمک داور خواهد کرد. می‌خواهید بدانید چقدر؟ یک داور لیگ دو – اگر 20 بار قضاوت کند، 2 میلیون و 400 هزار تومان دستمزد می‌گیرد و کمک او یک میلیون و 500 هزار تومان.
در نظر گرفتن این ارقام برای داوران خجالت آور است. آیا یک داور با این دستمزدهای ناچیز می‌تواند فقط روی حرفه خود تمرکز و در مسابقات بدون اشتباه قضاوت کند؟ آیا این دستمزدها با تخصص خاص داوران همخوانی دارد؟ مگر نه اینکه یک داور تخصص دارد، حرفه دارد، مهارت دارد، آیا این دستمزد و این ارقام اندک به میزان تخصص، حرفه و مهارت این داوران است؟
حالا یک مقایسه دم دستی. مقایسه‌ای که در آن هرگز قصد نداریم قراردادهای نجومی برخی بازیکنان لیگ برتری را نقد کنیم.
یک بازیکن درجه دو و سه لیگ برتر ایران، دستمزدی در حدود 400 میلیون تومان از باشگاه خود دریافت می‌کند.
یعنی حدود 20 برابر یک داور وسط درجه یک که 30 بار و هر هفته در لیگ برتر قضاوت می‌کند. حالا یک تفاوت. اگر بازیکن حتی 4 بار در طول یک فصل به میدان برود کل مبلغ قراردادش را می‌گیرد اما یک داور اگر هر بار که قضاوت نکند، 700 هزار تومان از درآمدش کسر خواهد شد.
حالا مقایسه‌ای دیگر. دستمزد بهترین داور را با بهترین بازیکنان لیگ برتر قیاس می‌کنیم. اعداد را کنار هم می‌گذاریم.
2 میلیارد برای ستاره لیگ برتری و 21 میلیون برای بهترین داور ایران. البته اگر هر 30 هفته سوت بزند و دیداری را از دست ندهد. باورش سخت است، چون عدد بزرگی به دست می‌آید. یک ستاره لیگ برتر 100 برابر یک داور درجه یک دستمزد می‌گیرد. آن هم بدون اینکه به اندازه یک داور توهین بشنود، زیر ذره بین باشد و مورد انتقاد قرار بگیرد.
فدراسیون فوتبال مسیر درستی را پیش نگرفته. نه در زمینه تیم ملی و مدیریت آن و نه درباره داوران و دستمزدشان.
 اگر یک داور بابت مهارتی که دارد تامین مالی نشود، نه تمرکزی برای قضاوت درست خواهد داشت و نه می‌تواند با انگیزه باشد و البته هزینه‌های زندگی‌اش را تامین کند. در نهایت هم شاید اشتباهی انجام بدهد و دود آن به چشم باشگاهی برود. باشگاهی که سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام می‌دهد اما با سوت اشتباه یک داور، تمام برنامه‌هایش نقش بر آب می‌شود و ورشکستگی‌اش را اعلام می‌کند. همه این اتفاق‌ها را فدراسیون فوتبال می‌تواند مدیریت کند. با افزودن دستمزد داوران و ایجاد انگیزه میان آنها.
 راه دوری هم نمی‌رود. نه فدراسیون فوتبال ضرر می‌کند و نه باشگاه ها. آن وقت یک لیگ کم اشتباه – از نظر داوری – خواهیم داشت و داورانی بی دغدغه که می‌آیند تا حقی از تیمی تضییع نشود.


 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر