یادداشت / شناسه خبر: 75528 / تاریخ انتشار : 1396/4/23 03:37
|
فدراسیون باید شأن داوران را رعایت کند

داوری، دستمزد پایین، حرفه سخت

سعید‌ زاهد‌یان / داورانی که با دستمزد بالاتر پا به زمین مسابقه می‌گذارند، بی‌شک با اعتماد به نفس بالاتر، اضطراب و دلهره کمتر و فارغ از دغدغه‌های روزانه، سوت‌های محکم‌تری خواهند زد.

ایران ورزشی آنلاینسعید‌ زاهد‌یان / اعلام دستمزد داوران برای فصل جدید – از لیگ برتر و دسته اول گرفته تا سایر لیگ‌ها – پرسش‌هایی را پیش روی ما قرار می‌دهد که بد نیست فدراسیون فوتبال هم به آنها فکر کند. پیش از هر چیز، با نگاهی به دستمزد داوران در چند لیگ خارجی، می‌توان با تحلیل بهتری به این موضوع ورود کرد. در لیگ برتر انگلیس، برخی داوران در زمره حرفه‌ای‌ها هستند. یعنی با اتحادیه فوتبال انگلیس قرارداد دارند. آنها در ابتدای فصل، 380 هزار و پانصد پوند به عنوان پیش قرارداد دریافت می‌کنند و برای هر بازی هم هزار و صد پوند دستمزد دریافت می‌کنند.

بر اساس گزارش رسانه‌های انگلیسی، یک داور می‌تواند در طول فصل تا سقف 100 هزار پوند دریافتی داشته باشد که تبدیل این مبلغ به پول خودمان می‌شود چیزی حدود 500 میلیون تومان. البته همین رسانه‌های انگلیسی می‌گویند که دستمزد داوران در مقایسه با فوتبالیست‌های شاغل در لیگ جزیره، پول خرد است. یعنی بحثی که در ایران پیرامون کم بودن دریافتی داوران و مقایسه دستمزد آنها با فوتبالیست‌ها وجود دارد، ظاهرا یک بحث و مجادله جهانی است. اما فارغ از مقایسه با فوتبالیست‌ها، 100 هزار پوند در یک فصل رقم مطلوبی در جامعه انگلیس است و داوران با همین اعداد و ارقام می‌توانند زندگی شخصی خود را بگذرانند و به داوری به چشم یک شغل و حرفه درآمدزا نگاه کنند. از انگلیس که بگذریم، دستمزد داوران در اسپانیا 6 هزار، آلمان 3 هزار و 600 یورو، ایتالیا 3 هزار و چهارصد، فرانسه 2 هزار و 750 و پرتغال 1200 یورو برای هر بازی است: حال خودتان حساب کنید یک داور در هر کدام از این کشورها چقدر در سال دستمزد می‌گیرد.
***
از دستمزد داوران در لیگ‌های خارجی بگذریم و برگردیم به فوتبال ایران؛ جایی که داوران برای قضاوت هر بازی در لیگ برتر 700 هزار تومان می‌گیرند و این مبلغ در لیگ دسته اول  تا 200 هزار تومان برای هر بازی کاهش یافته است.
حال پرسش ما از مسوولان فدراسیون و سازمان لیگ این است: «آیا داوری با میزان توجهی که به فوتبال وجود دارد، یک حرفه سخت و پر استرس محسوب می‌شود یا نه؟»
پاسخ به این پرسش روشن است؛ با حساسیت باشگاه‌ها و رسانه‌ها روی فوتبال، داوران همواره زیر ذره‌بین قرار دارند و هر سوت آنها در طول یک هفته بارها به بحث و کارشناسی گذاشته می‌شود. هفته‌ای را در فوتبال ایران سراغ نداریم که مربیان، مدیران و حتی بازیکنان پیکان انتقاد خود را به سمت داور مسابقه نشانه نرفته و داور را عامل ناکامی خود معرفی نکنند. اینکه مربیان و بازیکنان در جایگاهی نیستند که در مورد قاضی مسابقه بی‌پروا و گاهی گستاخانه مصاحبه کنند، از نشانه‌های نبود اقتدار نزد فدراسیون است که در جای خود موضوعی قابل بحث و تحلیل به شمار می‌آید اما موضوع این مقاله ما نیست.
حرف ما با متولیان فوتبال این است که دستمزد داوران متناسب با حساسیت فراوان و توجه بالا به فوتبال در کشور، تعریف شود و آنچه که امروز برای قضاوت هر بازی معین شده، با میزان حساسیت‌ها و تنش‌های این حرفه متناسب نیست. به دفعات شاهد بوده‌ایم که یک داور بی‌آنکه حتی اشتباهی مرتکب شده باشد، به دلیل شکست یک تیم – بخصوص تیم‌های پرهوادار – مدت‌ها با بدترین اهانت‌ها و زشت‌ترین الفاظ مواجه بوده که در زندگی شخصی‌اش اثرات منفی بر جا گذاشته است.
***
داوران، یکی از مهمترین بخش‌های فوتبال هستند و نقش بسزایی در شکل‌گیری این بازی پرهیجان دارند. فارغ از اینکه فوتبالیست‌ها، مربیان و عوامل یک تیم باشگاهی چقدر درآمد دارند، باید به حرفه داوری نگاهی متناسب با این شغل و حرفه داشت و دستمزدی برای آنها تعریف شود که داور بر اساس  آن بتواند امور جاری یک زندگی را بگذراند و با دغدغه مالی در زندگی مواجه نباشد.
تامین مالی داوران، حداقل انتظار از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ است؛ اگرچه این اقدام به معنای حل تمام مشکلات داوری نیست و در کنار این موضوع، باید کوششی مستمر صورت گیرد تا داوران این همه مورد انتقاد و هجمه بی‌مورد قرار نگیرند و با آنها جوانمردانه رفتار شود. سال‌هاست که موضوع دستمزد داوران از سوی رسانه‌ها مورد نقد است و تا امروز فدراسیون فوتبال نتوانسته راه‌حل مناسبی برای این قشر مهم و اثرگذار در فوتبال داشته باشد.
بالا بردن دستمزد داوران یک نشانه بارز از اهمیت این حرفه برای کسانی است که باید هر هفته یک بازی از لیگ را سوت بزنند تا بدانند که چه مسوولیت مهم و سرنوشت‌سازی دارند؛ داورانی که با دستمزد بالاتر پا به زمین مسابقه می‌گذارند، بی‌شک با اعتماد به نفس بالاتر، اضطراب و دلهره کمتر و فارغ از دغدغه‌های روزانه، سوت‌های محکم‌تری خواهند زد و با اشتباهات کمتر، عدالت بیشتری در فوتبال خواهیم دید. استفاده از داور چهارم، تکنولوژی خط دروازه و ویدئوچک، از جمله اقدامات فیفا برای برقراری عدالت در فوتبال است. بی‌شک آرامش روانی و ذهنی داور – که حقوق و دستمزد شایسته می‌تواند به بهبود این مساله کمک کند – بدیهی‌ترین موضوعی است که به ذهن همه ما می‌رسد و برای این کار باید فکری اساسی کرد و یکبار برای همیشه به این معضل پایان داد.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر