یادداشت / شناسه خبر: 75526 / تاریخ انتشار : 1396/4/21 16:08
|
ایران، استثنایی در فهرست 25 تیم برتر فیفا

تامین‌کننده البسه تیم ملی؛ معمای بدون پاسخ

آرمن ساروخانیان / انتظار می‌رود هیات رییسه فدراسیون فوتبال هرچه زودتر تکلیف کمیته بازاریابی را مشخص کند و رییس جدید به دنبال راه حلی برای این ماجرا باشد.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / صعود تیم ملی به جام جهانی روسیه با برد مقابل ازبکستان قطعی شد، ولی یکی از سوالات بی‌جواب همچنان ماجرای شرکت تامین‌کننده البسه تیم ملی است. این داستان در سال‌ها و ماه‌های گذشته جنجال‌های زیادی به‌وجود آورده، ولی فدراسیون فوتبال هنوز نتوانسته راه حلی برای آن پیدا کند.

اعتراض کی‌روش به کیفیت لباس‌ها فدراسیون را مجبور کرد سراغ شرکت آدیداس برود و به‌عنوان راه حل موقت لباس بخرد. قرار بود در درازمدت قراردادی هم با این شرکت آلمانی بسته شود تا طرفین بتوانند از این همکاری استفاده کنند، ولی توافق‌ها در آستانه بازی با ازبکستان به هم خورد.
گفته می‌شد تیم ملی از پوشیدن لباس‌هایی که این شرکت با طرح جدید فرستاده امتناع کرده و فدراسیون در این مورد هیچ توضیحی به این شرکت نداده است. از طرف دیگر ظاهرا حقوقدان‌های فدراسیون از برخی جزییات پیش‌نویس قرارداد راضی نبودند و عقیده داشتند که نباید برند تیم ملی در اختیار این شرکت قرار بگیرد. در نهایت این همکاری به هم خورد و تیم ملی در فاصله کمتر از یک سال تا شروع جام جهانی 2018 مشخص نیست از البسه چه شرکتی استفاده خواهد کرد.
این بلاتکلیفی با توجه به موقعیت مناسب تیم ملی در رنکینگ فیفا بسیار عجیب است. فدراسیون‌ها معمولا از موفقیت در مسابقات به‌عنوان اهرمی برای چانه‌زنی در مذاکرات استفاده می‌کنند و قراردادهای خوبی می‌بندند، ولی فدراسیون فوتبال ایران در این مورد منفعل بوده و هنوز نتوانسته راه حلی برای این معضل قدیمی پیدا کند.
تیم ملی از آل‌اشپرت به جیووا رسید و به نظر می‌رسید آدیداس راه حل نهایی باشد، ولی سومین تلاش هم بی‌نتیجه ماند. نگاهی به 25 تیم برتر فهرست فیفا نشان می‌دهد که همه از نظر تامین‌کننده البسه وضعیت پایداری دارند.
یازده تیم از این فهرست از جمله ایرلند شمالی، ولز و مصر با آدیداس قرارداد دارند. هشت تیم با نایکی همکاری می‌کنند. پوما تامین‌کننده سه تیم است و در نهایت آمبرو (پرو)، خوما (اوکراین) و ارئا (ایسلند) با یک فدراسیون قرارداد دارند. برخی از آنها از حالا تکلیف قرارداد بعدی‌شان را هم می‌دانند، مثلا بازیکنان سوییس از سال 2018 به جای پوما، پیراهن نایکی به تن می‌کنند.
تیم ملی ایران تنها تیم حاضر در 25 تیم برتر رده‌بندی فیفاست که هنوز تامین‌کننده البسه مشخصی ندارد. کمیته بازاریابی که با برکناری عابدینی بلاتکلیف است در ماه‌های اخیر نتوانسته این پرونده را به نتیجه برساند و باید پرسید مهم‌تر از این قرارداد، آنها چه شرح وظیفه دیگری داشته‌اند؟
دیروز خبر رسید شرکت اسپانیایی «لوانوی» به فدراسیون فوتبال پیشنهاد همکاری داده است. نکته مهم در این ماجرا انفعال کمیته بازاریابی است که در این مدت نتوانسته از فرصت خود برای انتخاب شرکت طرف قرارداد استفاده کند‌ و یک بار دیگر در موقعیت انتخاب‌شونده قرار گرفته است.
توافق با شرکت‌های معتبر این حوزه با توجه به موقعیت خوب تیم ملی کار خیلی سختی نیست، ولی کمیته بازاریابی تا امروز نتوانسته از این امتیاز استفاده کند و پیش پاافتاده‌ترین انتظاری که از این کمیته می‌رود را برآورده نکرده است.
انتظار می‌رود هیات رییسه فدراسیون فوتبال هرچه زودتر تکلیف کمیته بازاریابی را مشخص کند و رییس جدید به دنبال راه حلی برای این ماجرا باشد. بی‌توجهی به این فرصت اقتصادی از سوی فدراسیون فوتبال توجیهی ندارد و یک نمره منفی به کارنامه این مجموعه اضافه می‌کند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر