یادداشت / شناسه خبر: 75521 / تاریخ انتشار : 1396/4/20 16:56
|

خبرها خوش نیست / در هیجان لیگ غرق نشوید

آیا فدراسیون و سازمان لیگ برای این مصادیق و موارد آشکار از عیب، تردید و توقف فکری کرده‌اند یا مثل بقیه فقط در هیجانات شروع بازی‌ها غرق هستند؟

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / صرفنظر از اینکه در لیگ هفدهم کدامین دیدارها برای علاقه‌مندان فوتبال جذاب‌تر است، باید پرسید مسوولان امر برای برگزاری هر چه بهتر این دیدارها چه تدابیری را اندیشیده‌اند. دیرزمانی است که مسوولان لیگ و حتی برخی ناظران بی‌طرف بر این باورند که اگر برنامه‌ها بر اساس برنامه‌ریزی از قبل تعیین و اعلام شده صورت پذیرفت کارنامه موفقی به ثبت رسیده و کافی است تا دیداری به عقب نیفتد و در ستون تعداد مسابقات تیم‌ها عددی مشابه برای همه 16 تیم حاضر در رقابت‌ها ثبت شود تا لیگ به لحاظ اجرایی موفق به نظر برسد حال آنکه ساز و کارهای این امر فراتر از اینها و ملزومات برگزاری موفقیت‌آمیز لیگ بسیار بیش از اینهاست.

اکثر زمین‌های محل برگزاری لیگ برتر هنوز ناهموار و غیراستاندارد است و با آمدن دو تیم البته گرامی سپیدرود و پارس جنوبی جم به صحنه لیگ از امسال بر تعداد اینگونه زمین‌ها افزوده خواهد شد. شمار بیشتری از داوران میانسال امسال از صحنه قضاوت کنار رفته‌اند و هر چند جوانگرایی در این صنف بسیار ارزشمند و سازنده فردا است اما تجربه بالا که نیاز اصلی برای قضاوت مسابقات پر دردسر لیگ است در کار داوران جوان و شایسته ما کمیاب است و این می‌تواند برای لیگ پیش‌رو دردسرساز باشد.
شمار باشگاه‌های دارای مصائب مالی نیز نه تنها کمتر نشده بلکه فزونی هم گرفته است و اینک نیم بیشتر تیم‌های لیگ هفدهم از جمله مقروضان و حتی از ورشکستگان «غیررسمی و اعلام نشده» هستند و بحث مالی به لحاظ روحی و به شهادت تاریخ همیشه شدیدترین ضربات را به این مسابقات وارد کرده و از سطح فنی رقابت‌ها کاسته است.
مسائل حاشیه‌ای لیگ که برخاسته از کمبودهای مالی و فزونی گرفتن شمار بازیکنان کم انصاف است نیز قاتل اکثر ادوار گذشته لیگ برتر بوده و این بار به طرز خطرناک‌تری به سمت لیگ چشمک می‌زند. مربی یا بازیکن، بازیکن یا مدیر و کاپیتان یا داور به جای تأمل دایما مجادله دارند و کمیته‌های انضباطی و اخلاق فدراسیون قاطعیت لازم را در برخورد با تخلف‌ها ندارند و هر چند مماشات‌های آنان با هدف خیر و به قصد تنبه خاطیان است اما سبب شده خاطیان جری‌تر شوند. تداخل برنامه‌های لیگ با اردوها و مسابقات تیم ملی نیز مساله‌ای مهم است که به سبب حمایت بی قید و شرط مسوولان فدراسیون از کارلوس کی‌روش تبدیل به بلایی جداگانه و بزرگ برای تیم‌های لیگ شده است.
آیا فدراسیون و سازمان لیگ برای این مصادیق و موارد آشکار از عیب، تردید و توقف فکری کرده‌اند یا مثل بقیه فقط در هیجانات شروع بازی‌ها غرق هستند؟

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر