فوتبال ایران / شناسه خبر: 75519 / تاریخ انتشار : 1396/4/20 15:29
|

بررسی قرعه‌کشی لیگ برتر / حکایت هر هفته

منتظر یک هیجان بزرگیم، منتظر لیگی که می‌تواند دوباره بازار فوتبال را در ایران داغ کند، لیگی که امیدواربم فارغ از جدل‌ها کیفیت فنی شایسته‌ای داشته باشد.

ایران ورزشی آنلاین / اتفاقی که 16 تیم لیگ برتری منتظرش بودند یکشنبه شب رخ داد و حالا آنها حریف‌شان را از روز اول تا پایان لیگ شناختند. بدون شک از دیروز شکل تمرینات جدی‌تر شده و تغییراتی هم در بازی‌های تدارکاتی‌شان به وجود خواهد آمد. به طور معمول تیم‌هایی که در چهار هفته اول با هم بازی دارند قبل از شروع لیگ در قالب بازی تدارکاتی رودرروی هم قرار نمی‌گیرند.


هفته اول؛ شروع جنوبی سرخابی‌ها
حداقل دلمان میتواند به این خوش باشد که لیگ جدید با بازی‌های جذابی شروع می‌شود. استقلال در گرمای آبادان به مصاف صنعت نفتی می‌رود که با حضور فراز کمالوند قرار است چهره جدیدی از خود رونمایی کند. این بازی می‌تواند شروع سختی برای استقلال باشد که در حضور تماشاگران با انگیزه و پرشور صنعت نفت آبادان باید به مصاف این تیم برود. پرسپولیس هم گرچه با یک تیم جنوبی بازی دارد اما شاگردان برانکو لیگ را در آزادی و در مصاف با فولاد آغاز می‌کنند. علاوه بر بازی‌های سرخابی‌ها در هفته اول، بازی سایپا – سپاهان و تقابل دایی با سپاهان هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علی دایی در نفت تهران توانست در فینال رقابت‌های جام حذفی، سپاهان را شکست دهد و قهرمانی را از این تیم اصفهانی بگیرد. حالا او در نخستین هفته لیگ به همراه سایپا در اصفهان به مصاف سپاهان می‌رود. علاوه بر اینها شروع علی کریمی که اولین تجربه سرمربیگری‌اش را از سر می‌گذراند، زیر ذره بین خیلی از کارشناسان است. شاگردان جادوگر در نفت تهران در هفته اول به مصاف سپیدرودی می‌رود که تازه به لیگ برتر آمده است.
 
هفته دوم؛ کابوس خوزستانی استقلال
با شناخت نصفه و نیمه‌ای که تیم‌ها در هفته اول از یکدیگر به دست آورده اند، بی شک همه بازی‌های هفته دوم قدری جذاب‌تر خواهد بود. با این حال اما باز هم استقلال است که با بازی حساسی که مقابل استقلال خوزستان دارد، هفته دشواری خواهد داشت. درست است که استقلال خوزستان شرایط مساعدی ندارد و بازی خانگی مقابل این تیم می‌تواند از دید خیلی‌ها راحت باشد اما نباید فراموش کنیم که همین استقلال خوزستان با شرایطی بدتر از این، فصل گذشته در بازی رفت و برگشت استقلال تهران را شکست داد. حالا باید دید این تیم با ویسی هم می‌تواند استقلال را شکست دهد؟ در سوی دیگر یحیی با تراکتور میزبان پرسپولیس برانکوست. یحیی با اینکه شرایط سختی را در تراکتور دارد اما همیشه مقابل پرسپولیس انگیزه بالایی داشته است.

هفته سوم؛ جادوگر و پرسپولیس
اگر اوضاع نفت تهران و عمل نکردن مسوولان این باشگاه به تعهدات شان تا هفته سوم طاقت علی کریمی را طاق نکند و او همچنان سرمربی این تیم باشد، می‌توان عنوان مهم‌ترین بازی هفته را به بازی نفت تهران مقابل پرسپولیس اختصاص داد. نفت تهران و پرسپولیس البته سی‌ام تیرماه در چارچوب سوپرجام به مصاف یکدیگر می‌روند و دو رویارویی علی کریمی با پرسپولیس در کمتر از یک ماه، اتفاق جالبی خواهد بود. علاوه بر این تراکتور که هفته گذشته میزبان پرسپولیس بوده، این هفته میهمان استقلال خواهد بود. تقابل یحیی با استقلال همان اندازه برای سرمربی پرسپولیسی تراکتور با اهمیت است که تقابل او با پرسپولیس. بخصوص که هم استقلال و هم تراکتورسازی شروع نسبتاً سختی را در این لیگ داشته‌اند.
 
هفته چهارم؛ اولین شهرآورد فصل در اصفهان
 اولین شهرآورد فصل هفدهم در چهارمین هفته در اصفهان برگزار خواهد شد. مصاف ذوب‌آهن مقابل سپاهان که در نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار است. جدا از این نکته که این فصل هر دو تیم اصفهانی از مدعیان قهرمانی به حساب می‌آیند و رقابت تنگاتنگی با هم دارند. ضمن اینکه دربی‌های اصفهان همیشه بسیار جذاب‌تر از دربی‌های تهران برگزار می‌شده و یکسری ملاحظات معمول در دربی‌ها را نداشته است. همه اینها در کنار هم باعث می‌شوند که شهرآورد اصفهان در هفته چهارم یکی از جذاب‌ترین بازی‌های هفته باشد. از دیگر رقابت‌های مهم این هفته باید به مصاف علی کریمی و تراکتورسازی در تبریز اشاره کرد. علی کریمی که سابقه بازی در تراکتورسازی را داشته، در چهارمین هفته حضورش در نفت تهران، به‌عنوان سرمربی به این شهر بازمی‌گردد و تیمش را مقابل تراکتورسازی به صف می‌کند.
در این هفته سرخابی‌ها هم بازی‌های مهمی پیش رو دارند. استقلال مقابل تیم علی دایی صف آرایی می‌کند که رقابت شان با هم از اهمیت بالایی برخوردار است. کسی نیست که اهمیت تقابل‌های علی دایی و استقلال را نداند. پرسپولیس هم با مسابقه مقابل سیاه جامگان در ورزشگاه آزادی خبرساز می‌شود. بازی پرسپولیس با یادآوری رویارویی این دو تیم در هفته پایانی لیگ قبل، مسابقه حساسی خواهد شد. هفته آخر لیگ شانزدهم بود که پرسپولیس با نتیجه یک بر صفر به سیاه جامگان باخت و با این نتیجه سیاه جامگان در لیگ برتر ماند و صبای قم سقوط کرد. نتیجه‌ای که باعث شد عده‌ای بخصوص صبایی‌ها پرسپولیس را متهم به تبانی با سیاه جامگان کنند که البته این ادعا با واکنش‌هایی از سوی پرسپولیسی‌ها همراه بود. حالا باید دید آیا سیاه جامگان برای دفاع از همه آن اتهام‌ها روز سختی را برای پرسپولیس رقم می‌زند یا نه؟

هفته پنجم؛ بازی‌های کم‌دردسر
اگر در چهار هفته ابتدایی لیگ اتفاق خاصی نیفتد و تیم‌های حاضر در لیگ را تحت تأثیر خود قرار ندهد، هفته پنجم را می‌توان هفته بی دردسری پیش بینی کرد. لااقل قرعه‌کشی که این را می‌گوید. استقلال این هفته میزبان پدیده است و پرسپولیس میهمان گسترش فولاد خواهد بود که هیچ یک از این دو بازی حساسیت آن چنانی ندارند. به همین خاطر مهم‌ترین بازی این هفته را باید مسابقه سایپا مقابل تراکتورسازی دانست که به نوعی تقابلی است بین علی دایی و یحیی گل محمدی که هردو از پرسپولیسی‌هایی هستند که تقابل‌های شان دیدنی است.

هفته ششم، اولین میزبانی جم از استقلال
بعد از سه، چهار هفته توفانی، از هفته پنجم به بعد هیجان بازی‌های لیگ تا حدود زیادی فروکش می‌کند. طوری که سردی هفته پنجم انگار تا هفته ششم هم کشیده می‌شود. شاید تنها نکته قابل توجه هفته ششم این باشد که پارس جنوبی جم که نخستین سال حضور در لیگ برتر را تجربه می‌کند، حالا برای نخستین بار میزبان پارس جنوبی جم خواهد بود.

هفته هفتم؛ امیر به استقلال می‌رسد
امیرقلعه‌نویی که این فصل روی نیمکت ذوب‌آهن اصفهان می‌نشیند، در هفته هفتم در آزادی به مصاف استقلال می‌رود. با توجه به اینکه هر دو تیم از مدعیان این فصل هستند، بدون شک نبرد حساسی برای کسب پیروزی در این بازی خواهند داشت. از تقابل‌های دیگر لیگ باید به تقابل پیکان جلالی و علی کریمی در این هفته اشاره کرد. علی کریمی که در تراکتورسازی شاگرد مجید جلالی بوده، این هفته به مصاف استاد خود می‌رود. میزبانی سپاهان از پرسپولیس با همه حساسیت‌هایی که همیشه بازی‌های این دو تیم به ویژه در اصفهان داشته، یکی دیگر از رقابت‌های حساس هفته به حساب می‌آید. علاوه بر این بعد از بازی تدارکاتی پر زد و خوردی که سایپا مقابل پارس جنوبی جم پیش از شروع فصل داشته، قطعاً رویارویی این دو تیم در هفته هفتم نیز از حساسیت بالایی برخوردار خواهد شد. در این بازی تدارکاتی سایپا 3 بر 2 پارس جم را برد و مسابقه با درگیری‌ها و اخراج همراه بود. ضمن اینکه تقابل علی دایی و مهدی تارتار هم در نوع خود با اهمیت است. در کنار همه این‌ها، صنعت نفت آبادان و فولاد هم در شهرآورد خوزستان به مصاف هم می‌روند و این بازی از دیگر جذابیت‌های هفته هفتم خواهد بود.
 
هفته هشتم؛ پورموسوی روبه‌روی ویسی
خوزستانی‌ها که هفته هفتم شاهد شهرآورد میان صنعت نفت آبادان و فولاد بوده‌اند، هفته هشتم خود را با شهرآورد اهواز و دومین شهرآورد پیاپی خوزستان پشت سر می‌گذارند. رویارویی فولاد و استقلال خوزستان بازی مهمی است که با توجه به تقابل سیروس پورموسوی با استقلال خوزستان و عبدا... ویسی حساس‌تر و مهم‌تر هم می‌شود. پورموسوی فصل گذشته روزهای سختی را با استقلال خوزستان پشت سر گذاشت و حالا جای خود را به عبدا... ویسی داده است. علاوه بر این سپیدرود هم در اولین تجربه لیگ برتری اش، این هفته میزبان استقلال تهران خواهد بود.

هفته نهم، دوباره سرخابی‌ها، دوباره جنوبی‌ها
در شروع نیمه دوم نیم فصل اول شاهد رویارویی دو تیم پرطرفدار پایتخت با سرخابی‌های خوزستانی خواهیم بود. پرسپولیس در اهواز میهمان استقلال خوزستان است و استقلال در تهران از فولاد پذیرایی می‌کند. تقابل این چهار تیم طی سال‌های گذشته نه تنها جذاب و تماشایی بود، بلکه بعضا نتایج غیرقابل پیش‌بینی نیز به همراه داشته است. برگزاری بازی این هفته آنها قبل از شهرآورد تهران هم به حساسیت آن اضافه می‌کند.

هفته دهم شهرآورد بزرگ تهران
بی‌تردید بیشتر نگاه‌ اهالی فوتبال در این هفته به شهرآورد تهران است. مسابقه‌ای که اگر هفته‌ای یک بار هم برگزار شود حساسیتش بیشتر از بازی قبلی‌اش خواهد بود. جدا از دربی احتمالی در آلمان که هنوز قطعی نشده پرسپولیسی‌ها در آخرین شهرآورد2-3 مغلوب استقلال شدند و حالا با اضافه شدن بازیکنان مطرحی به هر دو تیم جذابیت این مسابقه فوق‌العاده بیشتر هم می‌شود. البته منصوریان برخلاف فصل گذشته هنوز برای رقیب دیرینه‌اش کری نخوانده است. قرار گرفتن مجتبی جباری، پژمان منتظری، منشا و شجاع خلیل‌زاده حتما به زیبایی بازی کمک می‌کند. در همین هفته پیکان با مجید جلالی که هنوز بعد از جدایی‌اش از تراکتورسازی موفق به شکست دادن آنها نشده رودرروی هم قرار می‌گیرند.

هفته یازدهم تقابل امیر با تراکتور، دایی با پرسپولیس
اگر شکل و شمایل فعلی تیم‌ها تا روز بازی‌های هفته یازدهم تغییر نکند آن وقت شاهد بازی‌های فوق‌العاده حساس، جذاب و احتمالا پر سر و صدایی خواهیم بود. در این روز امیر قلعه‌نویی در قالب سرمربی ذوب‌آهن به تبریز می‌رود تا مقابل تیم سابقش (تراکتورسازی) قرار بگیرد. مسابقه‌ای که فقط به همین دلیل و فارغ از جایگاه تیم‌ها در آن روز می‌تواند نگاه‌های زیادی را به خود معطوف کند اما دو بازی دیگر هم در تهران داریم که حساس‌تر و پر تماشاگرتر از بقیه بازی‌ها خواهد بود. تقابل علی دایی با پرسپولیس که هیچ نیازی به شرح و تفسیر ندارد. جدالی که همیشه دیدنی بوده است اما کمی آن طرف‌تر و در ورزشگاه آزادی استقلال با نفت تهران رودررو می‌شود تیمی که هدایتش را علی کریمی برعهده خواهد داشت. برای فراز کمالوند سرمربی نفت آبادان بازی این هفته با تمام بازی‌ها فرق می‌کند. او از گسترش فولاد تبریز پذیرایی خواهد کرد تیمی که در دو سال گذشته هدایتش را برعهده داشت. از همین الان می‌توان پیش‌بینی کرد که کمیته داوران چه هفته سخت و حساسی را پیش‌رو دارد.

هفته دوازدهم، دوئل دایی و کریمی
قبل و بعد از مراسم قرعه‌کشی لیگ صحبت درباره بازی تیم‌ها به شکلی پیش رفته که انگار خیلی‌ها بعد از شنیدن برگزاری دربی در هفته دهم منتظر رویارویی سایپا و نفت تهران یا بهتر بگوییم علی دایی و علی کریمی بودند. از چند روز پیش سوالات زیادی در همین راستا به وجود آمد. اینکه آیا آنها قبل از شروع مسابقه به سمت هم می‌روند. اینکه در کنار زمین چه واکنش‌هایی خواهند داشت و سوالاتی از این دست که برای رسیدن به جواب همه آنها فقط باید تا روز بازی منتظر بود. پیروزی در این بازی برای هر کدام‌شان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. در همین روز اما سرخابی‌های پایتخت با دو تیم مشهدی روبه‌رو می‌شوند. پرسپولیس در تهران از پدیده پذیرایی می‌کند و استقلال در مشهد به مصاف سیاه‌جامگان می‌رود.

هفته سیزدهم، کم حاشیه
بعد از دو هفته متوالی و پرسروصدا، لیگ می‌تواند در هفته سیزدهم با آرامش بیشتری به کارش ادامه دهد. در این روز شاید بتوان به بازی پرسپولیس با پارس هم اشاره کرد. آن هم به این دلیل که تیم پارس برای اولین مرتبه میزبانی از پرسپولیس را در لیگ برتر تجربه می‌کند. ضمن اینکه حضور مهدی تارتار روی نیمکت تیم جنوبی هم به حساسیت بازی اضافه خواهد کرد.

هفته چهاردهم، قلعه‌نویی -پرسپولیس
را تماشا کنید
امیر قلعه‌نویی فصل گذشته یکی از سنگین‌ترین شکست‌های سال‌های مربیگری‌اش را تجربه کرد. او با تیم تراکتورسازی مقابل پرسپولیس سراپا آماده قرار گرفت و سه گل دریافت کرد. حالا او با تیم ذوب‌آهن در هفته چهاردهم مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد مسابقه‌ای که بدون تردید حساس‌ترین بازی این هفته خواهد بود. در همین روز شاهد شهرآورد مشهد هستیم. پدیده و سیاه‌جامگان در هفته ماقبل پایانی رودرروی هم قرار می‌گیرند. بازی صنعت‌نفت آبادن که هدایتش را کمالوند برعهده دارد با تراکتورسازی هم حساسیت خاص خودش را دارد.

هفته پانزدهم، پایانی حساس
لیگ هفدهم در ایستگاه پایانی نیم فصل اولش هم با بازی‌های حساسی همراه خواهد بود. در این روز سپیدرود رشت برای اولین مرتبه میزبانی از پرسپولیس را در لیگ برتر تجربه می‌کند. مسابقه‌ای تمام قرمز که احتمالا شاگردان برانکو طبق قانون با پیراهن سفید به میدان می‌روند. در همین روز استقلال در تهران میزبان سپاهان است. مسابقه‌ای که در همه سال‌های اخیر جذابیت زیادی داشته و شانس پیروزی دو تیم در این بازی معمولا یکسان است. علی کریمی هم در بازی این هفته مقابل امیر قلعه‌نویی قرار می‌گیرد که این رویارویی در اصفهان هم دیدن دارد.
 

 

 

کلیدواژه
لیگ برتر
captcha
تازه ها
بیشتر