فوتبال ایران / شناسه خبر: 75489 / تاریخ انتشار : 1396/4/13 13:22
|
جانا سخن از زبان ما می‌گویی

ماموریت بزرگ وزیر ورزش برای مدیران استقلال

سعید‌ زاهد‌یان / این گروه خوب، می‌توانند پایه‌گذار اتفاقات ویژه‌ای در باشگاه استقلال باشند، به شرطی که پای کار بایستند و تجربه، دانش و ارتباطات خود را خرج این ماموریت کنند.

ایران ورزشی آنلاینسعید‌ زاهد‌یان / وزیر ورزش و جوانان حرف دل همه ما را زده است؛ همه ما دوستداران ورزش و فوتبال، از هواداران، مربیان و بازیکنان گرفته تا روزنامه‌نگارانی که دغدغه‌هایمان به برد و باخت و یک گل و یک جام خلاصه نمی‌شود.

سلطانی‌فر در نشست با اعضای جدید هیات مدیره باشگاه استقلال، یک ماموریت بزرگ را برای مسوولان این باشگاه تعیین کرد؛ البته که این راهبرد و برنامه، باید به نقشه راهی برای تمام باشگاه‌های ایران تبدیل شود و نه فقط استقلال که پرسپولیس، تراکتورسازی، سپاهان و همه تیم‌های باشگاهی بدون شک باید حرف‌های وزیر ورزش را در راس برنامه‌های خود قرار دهند.
اما ماموریت بزرگ چه بوده است؟ وزیر ورزش از هیات مدیره باشگاه استقلال خواسته که اداره این مجموعه از شکل و شمایل فعلی که در قالب یک تیم فوتبال است، به یک باشگاه تبدیل و ساختارهای تازه‌ای بر اساس رسیدن به استانداردهای حرفه‌ای باشگاهداری پایه‌گذاری شود.
حرف‌های وزیر کوتاه است و مختصر: «ما یک تیم نمی‌خواهیم بلکه دنبال رسیدن به یک باشگاه واقعی هستیم.»
همین دو جمله کوتاه، در دل خود نقدهای فراوانی به وضعیت موجود دارد و نشان می‌دهد که استقلال و پرسپولیس با میلیون‌ها هوادار و علاقه‌مند، همچنان یک باشگاه حرفه‌ای نیستند. دغدغه وزیر، دغدغه همه آنهایی است که ورزش و فوتبال را از عمق جان دوست دارند و به کارکردهای بزرگ و شگفت‌انگیز آن آگاهند.
تبدیل شدن تیم استقلال به باشگاه «پیشرفته» و «مقتدر»، پیش از هر چیز نیازمند انقلابی اساسی در تفکر و نگاهی است که سال‌ها بر فوتبال حاکم بوده و نظام باشگاهداری را تا سرحد خرید چند بازیکن در نقل و انتقالات، بردن بازی‌ها و کسب چند جام تنزل داده است.
آنچه امروز می‌بینیم و در ظاهر موفقیت‌هایی را هم در پی داشته، محصول تیمداری بوده نه باشگاهداری حرفه‌ای. پس بی‌تردید فوتبال ایران اگر این انقلاب و تحول را از درون آغاز کند و به مرزهای باشگاهداری حرفه‌ای نزدیک شود، چه رویاهای بزرگی که دست یافتنی خواهد شد و رنگ واقعیت به خود می‌گیرد؛ صعود از مرحله گروهی جام جهانی، قهرمانی جام ملت‌های آسیا، قهرمانی تیم‌های باشگاهی ایران در لیگ قهرمانان آسیا و حضور استعدادهای ایران در تیم‌های بزرگ و مطرح دنیا، همه و همه به این انقلاب گره خورده و عجین است و در این مسیر، همه ما موظفیم که سهم خود را به درستی انجام دهیم و در شکل‌گیری باشگاهداری واقعی سهیم باشیم؛ از هیات مدیره‌ها گرفته تا ما روزنامه‌نگاران که با نقدهای ادامه‌دار خود و بیان ایده‌های تازه، باید طرحی نو دراندازیم.
از آنجا که ماموریت بزرگ وزیر خطاب به مدیران استقلال است، بحث را از کل باشگاه‌ها جدا کرده و استقلال را به عنوان نمونه در نظر می‌گیریم.
در راس این ماموریت، اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال قرار دارند؛ مردانی آشنا به فوتبال و اقتصاد، مثل محمدحسین قریب و اکبر عباسی مالکی که هم سابقه روشنی در فوتبال دارند و هم اقتصاد و مقولات مرتبط با آن را خوب می‌شناسند.
این گروه خوب، می‌توانند پایه‌گذار اتفاقات ویژه‌ای در باشگاه استقلال باشند، به شرطی که پای کار بایستند و تجربه، دانش و ارتباطات خود را خرج این ماموریت کنند.
استقلال به عنوان یک نمونه از تیم‌هایی که قرار است به باشگاه واقعی تبدیل شود، نیازهایی روشن و بدیهی دارد. تیم‌های پایه و آکادمی فعال با مربیانی سالم که هدفشان پرورش بازیکن و کشف استعداد برای باشگاه باشد.
اما این آکادمی و مربیانش، امکانات و ابزار کار می‌خواهند، زمین تمرینی مناسب و دایمی که حداقل لازمه کار سازندگی است. استقلال پیش از هر چیز، به یک مجموعه مجهز – شبیه آنچه فدراسیون با نقشه کی‌روش در کمپ تیم‌های ملی ساخته – نیازمند است. جایی که تمام تیم‌ها و مربیان کنار هم قرار می‌گیرند؛ از سرمربی گرفته تا مربیان تیم‌های نونهالان و همه و همه با هم بحث و تبادل نظر می‌کنند. مجموعه تیم‌های ملی با الگویی که از باشگاه بزرگ رئال مادرید آمده، هر آنچه یک تیم حرفه‌ای می‌خواهد را در دل خود جای داده است.
ساختن چنین مجموعه‌ای که در آن ریز پرونده بازیکنان – پزشکی، فنی، سن و سوابق بازی‌ها و... – موجود باشد، کار دشواری نیست چرا که می‌توان از کی‌روش به عنوان مردی با تجربه مشاوره گرفت اما مهمترین مساله، حتی مهم‌تر از پول و بودجه برای این کار، تغییر فکر و نگاه مدیران است که از روزمرگی دست بردارند و برای اهداف بزرگ – یعنی تبدیل تیم به باشگاه – فکر کنند و متحد و یکدل، این ماموریت بزرگ را که توسط بالاترین نهاد ورزش کشور تعریف شده، به سرانجام برسانند.

captcha
تازه ها
بیشتر