یادداشت / شناسه خبر: 75445 / تاریخ انتشار : 1396/4/7 22:30
|
سرمقاله روزنامه ایران ورزشی

مسئله‌ی بزرگ فوتبال ایران / جا مانده از حرف‌های رییس‌جمهوری و کی‌روش

فرشاد کاس‌نژاد / کی‌روش چند روز بعد از دیدار با رییس جمهوری، چند نکته از دلایل فروریختن سقف فوتبال بر سر ما را تشریح کرد، آنگاه که گفت در ورزش ایران حق مشارکت به بخش خصوصی داده نمی‌شود.

ایران ورزشی آنلاینفرشاد‌ کاس‌نژاد‌ / چند عبارت کوتاه را کنار هم می‌چینیم، همان‌چه پس از صعود تیم ملی ایران به جام‌جهانی، باید به تمام دغدغه و مساله فوتبال ایران تبدیل شود.

اول چند جمله از رییس جمهوری در روز دیدار با تیم ملی ایران را بازخوانی کنیم: «همکاری مربی خارجی با بازیکنان ایرانی یکی از مظاهر کوچک تعامل با دنیا است و نشان می‌دهد زمانی که با نخبگان دنیا به درستی تعامل کنیم می‌توانیم افتخارات بیشتری بیافرینیم.»
حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در لفافه حرف‌هایش به تخصص کارلوس کی‌روش اشاره دارد. کی‌روش همان روز، ساعاتی پس از دیدار با رییس جمهوری جلسه‌ای با سردبیران رسانه‌های ورزشی برگزار کرد و مهم‌ترین هشدارش به فوتبال ایران را با این جمله‌ها به گوش ما رساند: «من یک متخصص هستم و باید به شما بگویم که این فوتبال تا چند سال دیگر روی سر شما خراب می‌شود.»
کی‌روش برای فوتبال ایران، باید کارکردی مهم‌تر از پیروزی‌ها داشته باشد. او وقتی از تعارف می‌کاهد و در نقش متخصص از فروریختن زودهنگام سقف فوتبال روی سر ما حرف می‌زند، یعنی هم دغدغه‌هایش را در میان می‌گذارد و هم می‌خواهد پیامش و نگاهش را به ما برساند. اگر آنطور که رییس جمهوری به زبان آورده، معتقدیم که او در حرفه‌اش از نخبگان دنیاست، پیام و هشدار فروریختن سقف این فوتبال را باید محصول مشاهدات چندین ساله‌اش در فوتبال ایران و تحلیلی برآمده از همین اطلاعات دانست، اطلاعاتی شبیه آنچه درباره غیبت بخش خصوصی در ورزش در مصاحبه‌اش با روزنامه برزیلی بروز می‌دهد.  
دو پرسش مساله را روشن‌تر می‌کند: کی‌روش را برای چه می‌‌خواهیم یا درست‌تر اینکه تخصص بین‌المللی در فوتبال را در چه زمینه‌هایی نیاز داریم؟
مساله فوتبال ایران با چند تمرین و تدبیر بهتر، با دانایی فنی و با چینش بهتر بازیکنان و اثرگذاری فنی در بازی آنها حل نمی‌شود. با اینها دو صعود پی در پی به جام جهانی را جشن می‌گیریم اما یک روز بعد از صعود، از همان چهره متخصص می‌شنویم که سقف این فوتبال روی سر شما خراب می‌شود‌‌. همان چهره متخصص چند روز بعد چند نکته از دلایل این فروریختن را برای ما تشریح می‌کند، آنگاه که می‌گوید در ورزش ایران حق مشارکت به بخش خصوصی داده نمی‌شود.
شفاف‌تر از این چه بگوید؟ آدرس را چگونه واضح‌تر برای ما توضیح بدهد؟ هشدار را جدی‌تر و هولناک‌تر از این چگونه به ما برساند؟
فوتبال در ایران ورشکسته است. باشگاه‌ها غرق در بدهکاری انباشته، ابایی از این ورشکستگی ندارند‌. مدیران باشگاه‌ها همچنان نمی‌توانند یک زمین تمرین مناسب برای تیم‌شان بسازند اما از خرید بازیکن ۲ میلیاردی دست برنمی‌دارند. با خریدهای تازه عکسی به یادگار می‌گیرند و از موفقیت‌شان در مدیریت حرف می‌زنند. بازیکنان با طرح چند پیشنهاد غیر واقعی از اروپا و قطر و... چند برابر قیمت جهانی خود در ایران قرارداد می‌بندند و غیر متخصص بودن، ناآگاهی مدیران و البته خود را به ناآگاهی زدن، لیگ ایران را پر از بازیکنان متوسطی کرده که قراردادشان با بازی‌شان همخوانی ندارد‌.

همین چند روز پیش کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: «قرارداد بازیکنان مطرح والیبال ایران2، 3 برابر مبلغی است که می‌توانند از باشگاه‌های اروپایی بگیرند.» ورزش ایران در هر رشته‌ای که با اقبال عمومی مواجه شود، به شکلی سرسام‌آور گران و گزاف می‌شود. فوتبال که در این ورشکستگی اقتصادی سرآمد است و با شتاب به سمت بحران‌های اقتصادی بزرگ‌تر پیش می‌رود.
درها برای «بخش خصوصی واقعی» بسته است، کدام سرمایه‌گذار خصوصی وارد عرصه‌ای می‌شود که ورشکستگی در آن از سر و شکلش می‌بارد؟ باشگاه‌ها به هزینه‌های بی‌بازگشت عادت کرده‌اند، اعتیادی مرگبار به هزینه و باز هم هزینه. فوتبال ایران به بازیکن پول می‌دهد اما آموزش نمی‌دهد، پول می‌دهد اما فوتبال را در اندازه‌ای نازل به نمایش می‌کشد، پول می‌دهد اما در پرداخت پول هم بی‌تعهد است و بدهی خلق می‌کند و فصل‌ها را پشت سر می‌گذارد‌.
حرف متخصص‌ترین چهره در فدراسیون فوتبال را نباید هر روز مرور کرد؟ این فوتبال آیا روی سر ما خراب نخواهد شد؟
 

---

 

captcha
تازه ها
بیشتر