فوتبال ایران / شناسه خبر: 75406 / تاریخ انتشار : 1396/4/3 17:22
|
اعتراض‌های بی منطق در فضای مجازی

پرسپولیس از استقلال عقب نیست

محمد قراگزلو / تیم قهرمان فصل قبل با رفتن یکی از مهره‌های اصلی و جذب چهار بازیکن با کیفیت جدید پر و پیمان‌تر به نظر می‌رسد و حتما می‌تواند قویتر از قبل به نظر بیاید.

ایران ورزشی آنلاین /محمد قراگزلو /  به نظر می‌رسد فعالیت باشگاه پرسپولیس در فصل پر سر و صدا و پر از جنجال و حاشیه نقل و انتقالات به پایان رسیده است و به غیر از یکی دو ماموریت دیگر مثل تمدید قرارداد با کامیابی نیا و بازگرداندن نوراللهی قرار نیست اتفاق دیگری در کادر بازیکنان سرخپوش بیفتد. پرسپولیس شروع فوق‌العاده‌ای در این بازار مکاره داشت و همان ابتدا میخ خود را محکم کوفت اما با همین شتاب پیش نرفت و معقولانه و به اندازه نیازش خرید کرد اما برخی هواداران این تیم در فضای مجازی جوی به راه انداخته‌اند مبنی بر اینکه چون وزارت ورزش پول کمتری در مقایسه با باشگاه استقلال به باشگاه پرسپولیس اختصاص داده و این باشگاه نتوانسته بازیکنان گرانقیمتی جذب کند باید به این مساله معترض شوند و حتی قرار ساعت 10 صبح شنبه (امروز) مقابل وزارت ورزش را هم برای تجمع‌شان گذاشته‌اند!

این مساله (مقایسه بودجه دو باشگاه و ارتباط دادنش به وزارت ورزش) البته از اصل مشکل دارد. بارها از زبان معاون وزارت ورزش شنیده‌ایم که این وزارتخانه به‌عنوان متولی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال دخالتی در مسائل مالی و تامین منابع مالی آنها نمی‌کند. در واقع همانطور که از حدود 6 سال قبل وزارت ورزش به این دو باشگاه کمک مالی نمی‌کند و بودجه‌ای برایشان در نظر نمی‌گیرد کاری هم ندارد از کجا و کدام منبع، درآمد به دست می‌آورند و اصلا چقدر می‌توانند درآمدزایی کنند.
حالا برخی مدعی‌اند که معاون وزیر اجازه نداده که پرسپولیس دنبال حامی مالی دیگری برود که اولا این مساله ثابت نشده دوم اینکه همین حامی مالی که با باشگاه همکاری می‌کند پول خوبی به پرسپولیس داده است. با توجه به اسناد منتشر شده در رسانه‌ها در خصوص رقم دریافتی پرسپولیس از حامی مالی خود بارها این سوال مطرح شده که این منابع مالی در کجا و چگونه هزینه شده است. حال اگر تصور کنیم بخش عمده‌ای از این بودجه صرف خرید بازیکنان و پرداخت رقم قراردادهای آنها شده باشد پرسپولیس به اندازه خودش و در حد معقول بزرگترین تیم‌های فوتبال ایران برای این منظور هزینه کرده است.
پرسپولیس طی دو فصل اخیر قراردادهای کلانی با بازیکنان ملی‌پوش و ستاره‌های داخلی و خارجی بسته و عملکرد مناسبی در نقل و انتقالات داشته است. رقم قرارداد بازیکنان مهم این تیم در فصل گذشته را ببینید تا متوجه شوید چند بازیکن در حوالی میلیارد و چند بازیکن بالای میلیارد پیدا می‌کنید. این قضیه همین امسال هم تداوم داشته و با توجه به افزایش سالیانه قراردادها و حفظ ستاره‌های فصل قبل قطعا تعداد میلیاردی‌ها بیشتر هم خواهد شد کما اینکه حداقل دو بازیکن از جمع خریدهای این تیم هم می‌توانند رقمی حدود یک میلیارد و بالاتر گرفته باشند.
در واقع پرسپولیس هم درآمد خوبی از حامی مالی داشته هم پول خوبی به بازیکنان جدیدش پرداخت کرده و کم بازیکن میلیاردی ندارد پس نمی‌توان گفت این تیم با بنیه ضعیف و محدودیت شدید مالی وارد بازارشلوغ نقل و انتقالات شده و قافیه را به حریف باخته است. از طرفی این باشگاه با تمام نقدهایی که به مدیریتش وجود دارد چهار بازیکن خوب و با کیفیت در جهت رفع نیازهای برانکو جذب کرده و این مربی ضمن حفظ اسکلت تیم جاهای خالی را هم با گزینه‌های مناسب پر کرده تا جایی که نیمکت تیم مثل سال قبل خالی به نظر نمی‌رسد.
با این حساب اعتراض به نحوه عملکرد پرسپولیس در نقل و انتقالات به هیچ وجه منطقی نیست و نمی‌توان به این شرایط معترض شد. در واقع حتی اگر بحث مقایسه با خریدهای استقلال هم در میان باشد کیفیت خریدهای پرسپولیس نه تنها پایین‌تر بلکه به صورت کلی شاید بالاتر هم باشد. حال اینکه ولخرجی و ریخت و پاش باشگاه استقلال به چشم هواداران پرسپولیس آمده این چیز دیگری است و نباید مقیاس مناسبی برای مقایسه عملکرد دو باشگاه در نقل و انتقالات باشد.
استقلال دو مهاجم خوب و باکیفیت (بیت سعید و شهباززاده)، یک مدافع ملی‌پوش (منتظری)، یک هافبک بازیساز درجه یک (شجاعیان) و دو بازیکن تیم ملی امید را جذب کرده و در نقطه مقابل پرسپولیس یک مدافع درجه یک(خلیل زاده)، یک مدافع چپ با کیفیت (مصلح)، یک هافبک کناری درجه یک (نعمتی) و یک مهاجم ششدانگ (منشا) جذب کرده است. در حیطه بازیکنان شناخته شده و بزرگسال به نظر می‌رسد کیفیت کار دو باشگاه در نقل و انتقالات تقریبا در یک سطح باشد (هر چند باید دید بازیکنان درجه یک و با کیفیت تیم‌های دیگر همان کیفیت را می‌توانند در این تیم‌های بزرگ ارائه دهند یا نه) و شاید پرسپولیس تنها از جهت جذب بازیکن جوان و شاخص زیر 23 سال از حریفش عقب‌تر است که این هم جای نگرانی نیست.
همین حالا و طی چند روز گذشته 5 بازیکن از تیم امید پرسپولیس در تمرینات تیم اصلی شرکت کرده و حضوری فعال دارند که مربی تیم امید سرخ‌ها از کیفیت آنها تعریف و تمجید می‌کند و بعید نیست برانکو هم آنها را بپسندد و همین‌ها ستاره‌های آینده پرسپولیس باشند.
هر چند استقلال برای خرید بازیکنان تیم ملی امید هزینه‌های 200 میلیون تومانی متحمل شده و حتی در این حوزه هم ریخت و پاش کرده اما پرسپولیس در این خصوص صرفه‌جویی کرده است. واقعیت این است که خرید بازیکنان جوانی که در این سن مطرح شده و حتی در جام جهانی جوانان هم بازی کرده‌اند هنر نیست و در امر باشگاه‌سازی و تیم‌سازی عمل فوق‌العاده هنرمندانه‌ای محسوب نمی‌شود. کما اینکه یکی از همین بازیکنان (سینا خادم پور) دو سال قبل وقتی از تیم امید نفت به سرمربی وقت این تیم (علیرضا منصوریان) پیشنهاد شد منصوریان او را نخواست و حالا با آغوش باز و قراردادی پنج ساله جذبش کرده است. البته آن روز قرارداد این جوان گمنام 4 میلیون تومان بود اما حالا منصوریان و استقلال 50 برابر بیشتر پولش را داده‌اند و از این خرید به‌عنوان یک کار بزرگ نام می‌برند.
به هر حال تمام این روشنگری‌ها نه در جهت زیر سوال بردن عملکرد استقلال در این حیطه (که حتما کار رسانه است و در صفحه استقلال به آن پرداخته می‌شود) نیست و تنها برای این مطرح می‌شود تا هوادار پرسپولیس را از موقعیت مناسب فعلی تیم و باشگاهش در نقل و انتقالات روشن کند؛اینکه تیم قهرمان فصل قبل با رفتن یکی از مهره‌های اصلی و جذب چهار بازیکن با کیفیت جدید پر و پیمان‌تر به نظر می‌رسد و حتما می‌تواند قویتر از قبل به نظر بیاید.
در واقع شاید اگر پرسپولیس کار تمدید قرارداد با کامیابی نیا و پروژه بازگرداندن نوراللهی را با موفقیت به پایان برساند و کادر بازیکنان زیر 23 سالش را تکمیل کند عملکرد کاملا موفقی در فصل نقل و انتقالات داشته است و این رضایت را در کلام برانکو به‌عنوان نفر اول تیم فنی و فردی که بیشتر از هر کسی به مسائل فنی اشراف دارد می‌توان پیدا کرد.

 

 

 

کلیدواژه
پرسپولیس
captcha
تازه ها
بیشتر