یادداشت / شناسه خبر: 75405 / تاریخ انتشار : 1396/4/2 16:23
|

سپیدرود و ملوان، جدل بیهوده برای منت بیشتر

فرشاد کاس‌نژاد / آنچه نمایندگان مجلس را به این بحث‌ها وارد می‌کند، فرصتی‌ست که آنها پیش‌ روی خود می‌بینند، فرصتی برای محبوبیت بین تماشاگران سپیدرود یا ملوان.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / سپیدرود و ملوان، دو تیم ریشه‌دار در فوتبال ایران، با قدمتی حدود ۵ دهه اما با بحران‌های اقتصادی و مدیریتی. فوتبال گیلان همیشه این بحران‌ها را پشت سر گذاشته، چه فرصت‌ها و چه استعدادهایی که سوخته‌اند. اما این فوتبال با همه‌ بحران‌هایش همچنان زنده است، به لطف تعلق خاطر مردمان گیلان به فوتبال، به خصوص در رشت و انزلی.

این روزها دو نماینده مجلس از رشت و بندرانزلی در نقش مدافع سپیدرود و ملوان بر سر به دست آوردن کمک‌های مالی برای سپیدرود و ملوان از سازمان منطقه آزاد بحث‌هایی را مطرح کرده‌اند. منطقه آزاد در گیلان، هم در انزلی واقع شده و هم در رشت و حالا این جدل درگرفته که کمک منطقه آزاد به ملوان و سپیدرود باید برابر باشد. بی‌تردید آنچه نمایندگان مجلس را به این بحث‌ها وارد می‌کند، فرصتی‌ست که آنها پیش‌ روی خود می‌بینند، فرصتی برای محبوبیت بین تماشاگران سپیدرود یا ملوان.
ملوان از دیرباز به دلیل مدیریت نیروی دریایی -و در سالیان اخیر منطقه آزاد- فرصت‌های بزرگ‌تری برای رشد داشته، همیشه باشگاهی بازیکن‌ساز بوده و فوتبال ایران همیشه و هنوز از انزلی ستاره‌هایی چیده است، از غفور جهانی تا سعید عزت‌الهی، با دو نقش کلیدی از اولین صعود ایران به جام جهانی تا آخرین صعود. سپیدرود اما فرصتی برایش ساخته نشده، بحران‌هایش شدیدتر بوده، سالهای سال فراموش شده و در لیگ دسته دوم روزگار گذرانده. در زیرساخت‌ها از ملوان فقیرتر بوده و حالا پس از چند دهه به لیگ برتر رسیده تا خود را و تماشاگرانش را به رخ فوتبال ایران بکشد. در فوتبال ایران درهای درآمدزایی به روی چنین تیم‌هایی بسته می‌شود، فوتبال توسط تیم‌های متمول گران و گران‌تر می‌شود تا اثری از آثار تیم‌های پرتماشاگر باقی نماند.
تماشاگران سپیدرود و ملوان اما نباید گول سیاست‌ورزی‌ها را بخورند. مردم رشت و بندرانزلی با هم و کنار هم زندگی می‌کنند، با هم مراوده اجتماعی و اقتصادی دارند و فوتبال نباید خدشه‌ای به روابط اجتماعی وارد کند. فوتبال اگر به بهانه‌ای برای جدل تبدیل شود، تمام ارزش و اهمیت اجتماعی‌اش را از کف می‌دهد. سیاسیون حواس‌شان به این نکته‌ها نیست. ما که می‌خواهیم از فوتبال لذت ببریم باید حواس‌مان به این بازی‌ها باشد.
سپیدرود و ملوان از میلیاردهایی که در فوتبال ایران هزینه می‌شوند، بهره چندانی نبرده‌اند و پس از این نیز بهره چندانی نخواهند برد. آخرش بودجه‌ای به اندازه «بخور و نمیر» به سپیدرود و ملوان می‌رسد و با تزریق همین بودجه‌ها، چهره‌هایی می‌خواهند نزد تماشاگران این دو تیم اعتبار به دست آورند. فوتبال اما جای این حرف‌ها نیست. تماشاگران سپیدرود و ملوان را به خاطر چند صد میلیون بیشتر یا کمتر رو به روی هم نگذارید. تمامش کنید این بازی را. برای ملوان و سپیدرود فرصت سرمایه‌گذاری و رشد و تبدیل شدن به باشگاه را فراهم کنید، نه اینکه با هزار منت برای کمک به آنها جدل رسانه‌ای راه بیندازید.
captcha
تازه ها
بیشتر