فوتبال ایران / شناسه خبر: 75395 / تاریخ انتشار : 1396/3/31 20:10
|

سالگرد فتح ژرلان و انتظار برای بردی دیگر

برد 19 سال قبل مقابل آمریکا تنها برد تاریخ تیم ملی در جام جهانی است و تا زمانی که تیم ملی به برد دیگری نرسد، باید با حسرت سالگرد برد ژرلان را جشن بگیریم.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / امروز سالگرد برد تاریخی ایران مقابل آمریکا بود. مسابقه‌ای که به خاطر حاشیه‌های فرامتنی اهمیت زیادی پیدا کرده بود و ماه‌ها قبل از شروع جام جهانی 98 فرانسه درباره آن صحبت می‌شد. با وجود همه حساسیت‌های سیاسی، مسابقه در شرایطی کاملا جوانمردانه برگزار شد و آنچه از آن در خاطره‌ها مانده برد بازیکنان ایرانی مقابل همتایان آمریکایی‌شان در چمن ورزشگاه ژرلان است. با گذشت 19 سال، وجه سیاسی بازی رنگ باخته و تنها وجه ورزشی آن مورد توجه است. اهمیت این برد برای فوتبال ایران بیشتر از آن که به خاطر نام حریف باشد از این بابت است که تنها برد تاریخ تیم ملی در جام‌های جهانی محسوب می‌شود.

ایران بعد از آن مسابقات دو بار دیگر به جام جهانی صعود کرد، ولی با وجود امیدواری‌ها از صعود باز ماند و حتی نتوانست تک برد سال 98 را تکرار کند. تیم ملی در مقدماتی جام جهانی 2018 موفق شد بعد از برزیل دومین تیم صعودکننده باشد. عملکرد مقتدرانه تیم کی‌روش این امید را بوجود آورده تا ایران برای اولین بار بتواند از مرحله گروهی صعود کند. با این حال بررسی آمار تیم ملی در 4 حضور قبلی‌اش تردیدهایی برای صعود در روسیه بوجود می‌آورد. تیم کی‌روش برای صعود به مرحله حذفی حداقل به یک برد نیاز دارد؛ نتیجه‌ای که در 12 بازی قبلی در جام جهانی فقط یک بار به دست آمده است.

تیم ملی در رنکینگ فیفا تیم سی‌ام جهان است و بر اساس محاسبات قرار است در ماه جدید چند رتبه دیگر صعود کند. اگر این رده‌بندی را ملاک قرار دهیم، تیم ملی باید بتواند در جام جهانی نتایج خوبی بگیرد و بخت خوبی برای صعود از گروهش دارد، ولی تاریخ جام جهانی حکایت دیگری دارد. تیم ملی از چهار حضور قبلی در جام جهانی شش امتیاز گرفته و در رده‌بندی تمام ادوار این مسابقات پنجاه و چهارم است. در بیست دوره قبلی جام جهانی 77 کشور حضور داشته‌اند و این یعنی نتایج تیم ملی در جام جهانی ضعیف‌تر از متوسط بوده.

در مقایسه با رقیبان آسیایی، کره جنوبی از ادوار قبلی 5 برد و 24 امتیاز دارد و ژاپن 4 برد و 16 امتیاز. تیم ملی بعد از عربستان که دو برد دارد، چهارمین تیم موفق آسیایی در جام جهانی است. تا زمانی که تیم ملی در جام جهانی به برد دیگری نرسد، باید با حسرت سالگرد برد ژرلان را جشن بگیریم. بیستمین سالگرد این برد همزمان با جام جهانی روسیه است و باید امیدوار باشیم تیم کی‌روش بتواند به این انتظار طولانی پایان دهد.

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75395
captcha
تازه ها
بیشتر