فوتبال ایران / شناسه خبر: 75380 / تاریخ انتشار : 1396/3/30 10:04
|

خانه‌ای که کی‌روش می‌خواست بسازد

تشکیل این مرکز و هویت بخشیدن به آن یک اقدام مفید و تاریخی بوده و ماحصل آن فقط «هم مسیر» شدن هر چه بیشتر تیم های ملی و ایجاد یک خط واحد رفتاری و کدهای عملیاتی مشترک است.

ایران ورزشی آنلاین / مرکز جدید تیم های ملی فوتبال ایران که آن را با نام اختصاری «PEC» می‌نامند، دیروز افتتاح و اهداف آن تشریح شد. در مراسمی که مهدی تاج و کارلوس کی‌روش هم در آن حاضر بودند، تصریح و تاکید شد که هدف از به راه‌اندازی این مرکز جامعیت دادن به برنامه‌های مختلف پوشش‌دهنده تیم های ملی و انجام آن زیر یک چتر واحد است. بر این اساس قرار است نه تنها فعالیت های تمامی تیم های ملی در این مرکز نگاشته و ارزیابی و در صورت مقبولیت تصویب شود بلکه سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران به عنوان تبلیغ‌‌کننده بزرگ این مرکز دفتر کاری در این محل داشته باشد و آنجا با سران هر یک از تیم های ملی جلسه بگذارد و گفت‌وگو کند و خط و خطوط کاری لازم را به آنها بدهد و یک نقشه راه کلی و فراگیر برای کل فوتبال ملی ایران ترسیم نماید.

---

واژگانی که چه تاج و چه کی‌روش در مراسم دیروز برای توصیف و عنوان‌گذاری این مرکز از آن سود جستند «مغز متفکر تیم های ملی» بود. کی‌روش از دو سه سال پیش روی وجود چنین مرکزی اصرار و تاکید داشت و آن را رویای واقعی خود توصیف می‌کرد و حتی وقتی ساختمان پزشکی ایفمارک در دست زهره هراتیان بود با وی نیز درگیری‌هایی پیدا کرد زیرا می‌خواست خدمات این سازمان فقط شامل حال تیم های ملی شود ولی سران ایفمارک مایل بودند تیم های باشگاهی نیز از امکانات آنجا بهره‌مند شوند.
کی‌روش حالا ساختمان دیگری را هم در اختیار دارد که کارش فراتر از چک کردن قابلیت های پزشکی و توانایی جسمانی بازیکنان بوده و گفت‌وگو و مبادله اطلاعات و تعیین خط‌مشی‌های مشترک و اصولی و پیوند زدن کارهای تیم های ملی کشور در رده های مختلف سنی از طریق یک زنجیره نامرئی است. زنجیره ای که در آن هر کس وظایف خود را بشناسد و هیچ یک از تیم های ملی به طور انفرادی و مختص به خود اداره نشوند بلکه اجزای یک زنجیره کلی باشند. دیروز در همین ارتباط اولین جلسه هماهنگی فنی تیم های ملی فوتبال با حضور کی‌روش در سالن آمفی تئاتر مرکز «PEC» برگزار و از سوی محمدرضا ساکت مدیر تیم های ملی ایران تاکید شد که تشکیل این مرکز و هویت بخشیدن به آن یک اقدام مفید و تاریخی بوده و ماحصل آن فقط «هم مسیر» شدن هر چه بیشتر تیم های ملی و ایجاد یک خط واحد رفتاری و کدهای عملیاتی مشترک است.
از این طریق تیم های ملی هر کدام یکدیگر را حمایت و تغذیه خواهند کرد و زنجیره‌ای به وجود خواهد آمد که محصول آن راهیابی پله به پله و بدیهی اعضای هر یک از تیم های ملی به رده بالاتر به سبب تجربیات کسب شده در سطوح قبلی است و تیم های بزرگسالان نقطه اوج این هرم خواهد بود. آنجا که کی‌روش وقت و حق دارد کاشته های چند ساله مربیان سایر تیم های ملی را برداشت و سرند و از آنها در مسابقات تیم خود استفاده کند. این حلقه های زنجیروار، همان وحدت رویه نسبی‌ را فراهم می‌آورد که کی‌روش برای این تیم ها همواره الزامی دانسته است و اعتقاد دارد مشابه آن سال ها است در کشورهای دیگر صاحب فوتبال به اجرا در می‌آید. وی به عنوان تذکر نهایی در مراسم دیروز گفت: «بزرگان خواب نمانده‌اند تا ما به راحتی به آنها برسیم و این ما هستیم که باید با کاری مضاعف به آنها نزدیک شویم. این به واقع مهمتر از روز صعود اخیر تیم ملی به مرحله نهایی جام جهانی 2018 و زمان تعیین سرنوشت ما  به حساب می‌آید.»

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر