ورزش بین الملل / شناسه خبر: 75360 / تاریخ انتشار : 1396/3/28 17:44
|

رویاهای ایرانی اورتون/ پوست اندازی آبی‌های لیورپول

اورتون با خریدهای جدید و جوانان مستعدی که از تیم پایه به تیم اصلی اضافه می شوند، می تواند در لیگ برتر به رده های بالاتر چشم داشته باشد.

ایران ورزشی آنلاین / یان مکینتاش / هنوز دو ماه و نیم دیگر تا بسته شدن بازار نقل و انتقالات باقی مانده است اما اورتون ترجیح داده از همین حالا برای خرید بازیکنان مورد نظرش برای محقق شدن برنامه‌هایش در فصل آینده اقدام کند. این هفته آبی‌های مرسی‌ساید اعلام کردند که جردن پیکفورد، دروازه‌بان ساندرلند و داوی کلاسن، هافبک آژاکس را با رقمی که در نهایت می‌تواند به 56 میلیون پوند برای جفت آنها برسد، خریده‌اند. در حالی که خریدهای بیشتری در برنامه کار باشگاه قرار دارد، گروهی از بازیکنان جوان این تیم برای رسیدن به ترکیب اصلی تلاش می‌کنند و ساخت یک استادیوم جدید که در دستور کار باشگاه است، آیا سرانجام می‌توان نگاهی خوشبینانه به آینده اهالی نیمه آبی منطقه مرسی‌ساید داشت؟

از آخرین باری که اورتون قهرمان لیگ شده است، 30 سال می‌گذرد و تا سال گذشته که مالکیت باشگاه به فرهاد مشیری انتقال داده شد، به نظر می‌رسید که حداقل 30 سال دیگر هم طول خواهد کشید تا این تیم شانسی برای قهرمانی دوباره در لیگ داشته باشد اما اوضاع الان دیگر مانند سابق نیست. مشیری به شیوه‌ای دراماتیک اوضاع باشگاه را تغییر داده، سرمایه‌گذاری‌های هنگفت انجام داده و ساختار معنادار به وجود آورده است که شانس فراوانی جهت پیشرفت برای اورتون فراهم می‌کند.

تجهیزات تمرینی باشگاه که در زمان مربیگری دیوید مویس  (در روزهای موفق‌تر دوران مربیگری‌ این مرد اسکاتلندی) ارتقا پیدا کرد، عالی هستند. همچنین فرهنگ اعتماد و پرورش استعدادهای جوان در این باشگاه جا افتاده است؛ فرهنگی که توسط مویس شکل گرفت و روبرتو مارتینس هم آن را حفظ کرد و تا سال‌ها‌ به باشگاه منفعت خواهد رساند.

رونالد کومان، سرمربی فعلی تیم در فصل اول حضورش در این باشگاه، عملکردی نه چندان با ثبات هرچند شجاعانه داشت و مدیر ورزشی باشگاه استیو والش هم با خرید بازیکنانی از جمله ادریسا گویه با قراردادی به ارزش 7 میلیون پوند، نشان داد که شهرتش در زمینه خرید‌های کارآمد بی‌دلیل نیست.

واکنش‌ها به خریدهای اورتون در این هفته اما مختلف بوده است. در حالی که خرید کلاسن - کسی که فصل گذشته ماشین گلزنی آژاکس در لیگ اروپا بود - عموماً خریدی خوب تلقی می‌شود اما از خرید پیکفورد آنطور که باید استقبال نشده است. این سوال شکل گرفته است که آیا پرداخت 30 میلیون پوند برای دروازه‌بانی جوان که تنها یک فصل کامل بازی کرده، منطقی است؟

پاسخ منفی است اما در بازار نقل و انتقالات این روزهای فوتبال کمتر خریدی را می‌توان پیدا کرد که منطقی باشد. شما یا باید واقعیت‌های زندگی در ثروتمندترین لیگ فوتبال دنیا را بپذیرید یا خساست به خرج دهید. اورتون اما دیگر نمی‌خواهد تیمی خسیس باشد.

پیکفورد دروازه‌بانی به شدت آینده‌دار است که کارش را در توزیع توپ میان بازیکنان خوب انجام می‌دهد و رویکرد خوبی هم دارد. او از بازی‌های سریع و فیزیکی لیگ برتر غافلگیر نخواهد شد چون بعد از یک سال بازی پشت دفاع ساندرلند دیگر بعید است که چیزی او را غافلگیر کند. او برای یک فصل خریداری نشده است بلکه برای 10 فصل بازی آمده است و وقتی شما می‌خواهید از بابت یکی از مهم‌ترین پست‌های تیم‌تان اطمینان حاصل کنید، باید ریسک کرده و پول خرج کنید.

او اما تنها بازیکن جوانی نیست که برای سلطه بر فوتبال طی دهه آینده شانس دارد. قهرمانی که تیم زیر 20 سال انگلیس در جام جهانی ماه جاری کسب کرد، به پشتوانه مهره‌هایی بود که از اورتون گرفت. کایران داول یکی از آنها بود که خط میانی تیم را مدیریت می‌کرد. جونی کنی به‌عنوان دفاع راست کارش را عالی انجام داد و سیموس کولمن هم احتمالا برای مدتی دور از میادین خواهد بود، در ماه آگوست میسون هولگیت را برای حضور در ترکیب اصلی به چالش خواهد کشید.

دومنیک کلاورت لوین، زننده گل پیروزی انگلیس در فینال بود و او شاید بعد از این فرصت بیشتری برای بازی در پست تخصصی‌اش به‌عنوان مهاجم نوک داشته باشد. برای رسیدن به این هدف او رقیبی مانند آدمولا لوکمن خواهد داشت که یکی از خوش‌آتیه‌ترین بازیکنان زیر 20 سال انگلیس بود.

در همین حال خالی از لطف نیست به 30 میلیون پوندی که اورتون تابستان پارسال برای خرید یانیک بولاسی هزینه کرد اشاره داشته باشیم اگرچه به دلیل مصدومیت به ندرت توانست از او بازی بگیرد. بازگشت او به میدان اما تأثیر به سزایی بر عملکرد تیم خواهد داشت. با جا افتادن مورگان اشنایدرلین در پست خود به‌عنوان هافبک دفاعی بعد از یک فصل کامل بازی کردن، او هم دیگر مهره‌ای خواهد بود که اورتون در فصل جدید می‌تواند روی کمکش حساب کند.

همه اینها یعنی که برای فصل بعد می‌توانید انتظار تماشای یک ترکیب اصلی قدرتمند و با استعداد را در اورتون داشته باشید. شاید تنها نکته منفی جدی در مورد اورتون مهاجم بلژیکی‌اش روملو لوکاکو باشد که در 4 فصل حضورش در این تیم 87 گل زد. خروج او از گودیسون پارک قطعی به نظر می‌رسد اما با پولی که از فروش او حاصل می‌شود (رقمی بالای 50 میلیون پوند) اورتون می‌تواند روی خرید بازیکنان طراز اول دیگر سرمایه‌گذاری کند. با حل مشکل پیدا کردن جایگزین برای لوکاکو، تداوم تقویت تیم در بخش‌های مختلف و حفظ اعتماد به جوانانش، اورتون زیر نظر سرمربی‌ باهوش و دانا، آینده‌ای درخشان پیش رو دارد.

منبع: سایت ESPN

کلیدواژه

اورتون

کانال تلگرام ایران ورزشی
captcha