فوتبال ایران / شناسه خبر: 75358 / تاریخ انتشار : 1396/3/28 17:20
|

تردیدهایی درباره گسترش / از لوکا بوناچیچ و تیمش خبر دارید؟

آیا دیگران در نقل و انتقالات دخالت‌های نا بجا ندارند؟ آیا آنها که در قرارداد لوکا بوناچیچ نقش ایفا کردند، حالا در چینش نقل و انتقالات صاحب اختیار نشده‌اند؟

ایران ورزشی آنلاینف - گیلکان / لوکا بوناچیچ در روزهای نقل و انتقالات کجا بود؟ چرا در میان اخباری که درباره جدایی بازیکنان پیشین گسترش فولاد و جذب بازیکنان جدید می‌شنویم، ردپا و خبری از لوکا بوناچیچ نیست؟

گسترش فولاد مدیرعاملی دارد که اصول حرفه‌ای کار را می‌شناسد‌. هوشنگ نصیرزاده اگر چه اولین تجربه مدیرعاملی‌اش را پشت سر می‌گذارد اما با اکثر مدیران دیگر در فوتبال ایران بی‌شباهت است، او یکباره و یک‌روزه و از دری دیگر به فوتبال نیامده. عمری را در فوتبال گذرانده، عمری را به مطالعه و کار کارشناسانه هم گذرانده.
او چارچوب‌های کار حرفه‌ای را می‌شناسد، با اسلوب باشگاهداری آشناست و می‌داند برای ساختن تیمی که قرار است بهتر از فصل گذشته نتیجه بگیرد، چقدر باید تیمش را به نگاه فنی سرمربی‌اش نزدیک کند.
گسترش با فراز کمالوند در پروژه‌ای بلند مدت به نتیجه فصل قبل رسید که بهترین نتیجه تاریخ این باشگاه تازه تأسیس بود. برای قدم‌های بلندتر حالا چه باید کرد؟ باید برای لوکا تیم مورد نظرش را ساخت یا اینکه باید تحت تأثیر جریان‌های بیرونی تیم بست؟ با هم ماجرایی را مرور کنیم و بگوییم که مبادا در گسترش چنین اتفاقاتی رخ دهد:
تیم‌هایی هستند که و‌اسطه‌های انتخاب مربی‌شان، در نقل و انتقالات همه امور در انتخاب بازیکنان را نیز در دست می‌گیرند. مربی را با این پیش شرط که در انتخاب بازیکنان مطیع باشد، انتخاب می‌کنند. مبادا گسترش به این دست تیم‌ها پیوسته باشد.
گسترش باید تکلیف خود را در این زمینه‌ها با خودش روشن کند. مدیرعامل و سرمربی‌اش کار را به دیگران می‌سپارند یا خودشان تیم و باشگاه‌شان را اداره می‌کنند؟
پروژه جذب بازیکن اگر با هدفگذاری‌های بلند مدت باشگاه، مشاوران فنی و سرمربی توأم نباشد، به پروژه‌ای شکست خورده تبدیل خواهد شد. این یک شوخی نیست که سرنوشت تیم به چگونگی فعالیت‌هایش در نقل و انتقالات گره خورده. اگر قرار باشد کار نقل و انتقالات از دایره نگاههای فنی و اقتصادی خارج شود و رابطه‌ها به قراردادها منجر شوند، تیم فردایی نخواهد داشت.
به ماجرای انتقال شجاعیان به استقلال نگاه کنیم. هوشنگ نصیرزاده در چند وقت اخیر کوشش کرده تا در مذاکره با باشگاه استقلال هوشیار باشد و منافع باشگاهش را در نظر بگیرد. او این کار را خوب پیش برده و شأن بازیکن و باشگاهش و البته منافع اقتصادی باشگاه تحت مدیریتش را در نظر دارد. پرسش اما این است که آیا در جدایی و جذب بازیکنان دیگر نیز مدیرعامل گسترش تمام امور را زیر نظر دارد؟ آیا دیگران در نقل و انتقالات دخالت‌های نا بجا ندارند؟ آیا آنها که در قرارداد لوکا بوناچیچ نقش ایفا کردند، حالا در چینش نقل و انتقالات صاحب اختیار نشده‌اند؟ اگر هوشنگ نصیرزاده تأیید می‌کند که باشگاه تحت مدیریتش را چنین آسیب‌هایی تهدید نمی‌کند، این تردیدها نیز از اذهان پاک خواهند شد.
مدیریت برنامه‌های بازیکنان در فوتبال حرفه قانونی و بی حرف و حدیثی‌ است‌ اما اینکه دور از این نقش، نقل و انتقالات یک باشگاه را در دست بگیرند و سپس بازیکنان را برای قرارداد با یک باشگاه محبور به پرداخت درصد کنند، رفتاری غیرحرفه‌ای است که هم در سیستم یک باشگاه اختلال پدید می‌آورد و هم حرفه نقل و انتقال بازیکن را مخوف جلوه می‌دهد. گسترش روزی از سرمایه‌گذاری خصوصی‌اش در فوتبال به نتایج بهتری می‌رسد که این رفتارهای غیرحرفه‌ای اطرافش ریشه نکرده باشد. چه خوب اگر گسترش فولاد از این شائبه‌ها در امان است.
 

 

لیبک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75358
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر