فوتبال ایران / شناسه خبر: 75336 / تاریخ انتشار : 1396/3/26 23:49
|
در بوندس لیگا می خواهیم از آسمان ستاره بچینیم

الکساندر نوری: بعضی از بازیکنان ایران ذهن مرا درگیر کردند

آرمن ساروخانیان / الکساندر نوری دیگر یکی از ماست. از پاییز گذشته، وقتی ناگهان به‌عنوان سرمربی وردربرمن انتخاب شد، بازی‌های این تیم در بوندس‌لیگا هم به سبد فوتبالی علاقه‌مندان ایرانی اضافه شد.

ایران ورزشی آنلاین / آرمن ساروخانیان / شوخ‌طبعی ایرانی‌ها را دارد. وقتی یکی از خبرنگاران می‌گوید که «وردربرمن بعد از استقلال دومین تیم پرطرفدار ایران است»، طنز ماجرا را خیلی زود می‌گیرد و می‌خندد. لابه‌لای مصاحبه هم گاهی شوخی می‌کند و قهقهه می‌زند. ولی وقتی نوبت حرف‌های جدی می‌شود، مثل آلمانی‌ها دقیق و نکته‌سنج است. به بار حقوقی کلمات کاملا دقت دارد و بازتاب‌های احتمالی مصاحبه‌اش را در نظر  می‌گیرد.  با همه اینها الکساندر نوری دیگر یکی از ماست. از پاییز گذشته، وقتی ناگهان به‌عنوان سرمربی وردربرمن انتخاب شد، بازی‌های این تیم در بوندس‌لیگا هم به سبد فوتبالی علاقه‌مندان ایرانی اضافه شد. او بعد از یک فصل درخشان، دوشنبه شب میهمان ویژه جشن صعود تیم ملی در ورزشگاه آزادی بود. با گذشت 48 ساعت از آن بازی تاریخی، وقتی برای بازدید موسسه ایران آمد، هنوز دستبند سه رنگی را که کی‌روش به او داده بود در دست داشت و با افتخار آن را مقابل دوربین گرفت. در پایان این بازدید، فرصت پیدا کردیم با یکی از مربیان جوان و موفق بوندس‌لیگا برای دقایقی گپ بزنیم. زمان کوتاه بود و سوالات ما زیاد، با این حال سعی کردیم نظرات او درباره تیم ملی ایران، عملکرد تیمش در بوندس‌لیگا و همچنین موضوعات مختلف فوتبال را بدانیم.

---


ورزشگاه آزادی یکی از هیجان‌انگیزترین ورزشگاه‌های آسیاست. شما دوشنبه برای اولین بار فضای این ورزشگاه را تجربه کردید. از تماشای بازی تیم ملی مقابل ازبکستان و جشن صعود به جام جهانی چه احساسی داشتید؟
 این احساسات غیر قابل توصیف است. واقعا هیجان زده بودم و وقتی تماشاگران عشق و محبت و قدردانی‌شان را نسبت به من نشان دادند، می‌توانم بگویم که موهای بدنم سیخ شده بود. این یک لحظه استثنایی برای من بود. پیروزی تیم ملی و صعود به جام جهانی هم گل سرسبد آن شب.

درباره کیفیت بازی تیم ملی چه نظری دارید؟ شما در بوندس‌لیگا فعالیت می‌کنید. فکر می‌کنید این بازیکنان می‌توانند در لیگ فوتبال آلمان بازی کنند و موفق باشند؟
 چند بازیکن تیم ملی در سطح بوندس‌لیگا هستند، ولی باید به این مساله از زوایای مختلف نگاه کرد. اول سطح فنی بازیکن است و دوم اینکه او بتواند خودش را با فضایی که در آن بازی می‌کند، وفق دهد. عملکرد چند بازیکن در تیم ملی برایم جالب بود و ذهن مرا درگیر کرد. ممکن است شرایط جذب بازیکنی از تیم ملی را بررسی کنیم، ولی در حال حاضر هیچ برنامه مشخصی برای چنین انتقالی نداریم.

ولفسبورگ اعلام کرده که قرارداد اشکان دژاگه را تمدید نمی‌کند. ممکن است به جذب او علاقه‌مند باشید؟
 مشخصا در این باره فکر نکردم و هیچ موضوعیتی برای ما ندارد.

هرچند مربیان ملی زمان کمی در اختیار دارند، کی‌روش توانسته تیم بسیار هماهنگی بسازد. نظر شما درباره عملکرد تیم ملی مقابل ازبکستان چیست؟
 چیزی که من تا امروز مشاهده کردم، کار بسیار عالی آقای کی‌روش است. انسجام تیمی کاملا به چشم می‌آید و تمام بازیکنان برای کمک به همبازی‌شان آماده هستند. کار آقای کی‌روش از این نظر می‌تواند یک الگو باشد و این همبستگی مبنای موفقیت هر تیمی است. البته خود آقای کی‌روش هم گفتند که در برخی زمینه‌ها باید پیشرفت کنیم، ولی آنچه در تیم ملی دیده می‌شود، ایده مشخصی از بازی است. با این سبک بازی، تیم ملی می‌تواند به جام جهانی روسیه هم نگاه مثبتی داشته باشد.

بازی‌های تیم ملی در جام جهانی 2014 را چطور دیدید؟ فکر می‌کنید تیم ملی در روسیه بتواند نتیجه بهتری بگیرد؟
 در آن مقطع انتظارات از تیم ملی خیلی بالا بود و شاید این انتظارات برآورده نشد. ولی حالا باید به آینده نگاه کنیم. این تیم به خوبی آماده شده و می‌تواند در روسیه نمایش و نتایج خوبی داشته باشد. وقتی پای بازی‌های تیم می‌نشینید، حضور یک تیم واحد در زمین را احساس می‌کنید. تیم یک سیستم و برنامه مشخص دارد و قطعا این شانس را دارد که به دور دوم جام جهانی روسیه صعود کند.

دوست دارید روزی هدایت تیم ملی ایران را قبول کنید؟
 این بحث در حال حاضر به هیچ وجه مطرح نیست، چون شما سرمربی خیلی خیلی خوبی دارید. در عین حال باید بگویم که در آینده نمی‌توان هیچ چیزی را منتفی دانست.

وقتی به‌عنوان سرمربی وردربرمن انتخاب شدید، تیم در انتهای جدول بود و شما تجربه مربیگری در بوندس‌لیگا را نداشتید. به نظر می‌رسید این یک انتخاب پرخطر باشد. فکر می‌کردید بتوانید موفق شوید و فصل را در رده هشتم به پایان برسانید؟
 این موفقیت فقط برای من مهم نبود، بلکه برای باشگاه و تیم هم مهم بود. من و همکارانم در کادر فنی به کارمان باور داشتیم. طبعا این فرآیند زمانبری بود و این موفقیت دلایل مختلفی داشت. یکی از عوامل تعیین‌کننده صبر و حوصله بود. حتی زمانی که نتایج خوبی نمی‌گرفتیم به ارزش‌های‌مان و کار روزانه تیم در تمرین اعتقاد داشتیم. باور داشتیم که افکار ما در نهایت می‌تواند برای تیم موثر باشد و به نتیجه برسد.

مهم‌ترین تغییری که در وردربرمن به‌وجود آوردید چه بود؟ فنی بود، بدنی یا ذهنی؟
 طبعا موفقیت تیم به یک عامل وابسته نبود و عوامل مختلفی در این موفقیت تاثیر داشت. وقتی تیم را تحویل گرفتم، شرایط پیچیده‌ای بود. تعداد بازیکنان حاضر در گروه بیش از اندازه بود. تعداد زیادی از این بازیکنان از شرایطی که در تیم داشتند، ناراضی بودند. همینطور متوجه شدیم که اگر می‌خواهیم با بقیه تیم‌های بوندس‌لیگا رقابت کنیم، باید در تمرینات بدنسازی‌مان هم تجدید نظر کنیم.
برای سبک بازی تیم ایده‌هایی داشتیم که سعی کردیم آنها را به تیم القا کنیم. مسائل روحی همیشه موثر است. وقتی کارتان را باور دارید، می‌توانید در تیم اعتماد به نفس به‌وجود بیاورید. البته نتایج خوب هم به این موضوع کمک می‌کند. ما به‌عنوان یک تیم واحد ظاهر شدیم و جایگاه‌مان را به‌عنوان یک تیم پیدا کردیم. سعی کردیم ایده‌هایی که برای تیم داشتیم را به بازیکنان بقبولانیم. نمی‌توان بازیکن را مجبور کرد که افکار شما را قبول کند، بلکه این کار را با تمرینات روزمره به آنها منتقل کردیم. همه این عوامل دست به دست هم داد تا وردربرمن در فصل گذشته بتواند اینقدر موفق ظاهر شود.

واکنش رسانه‌ها در آلمان هم نسبت به عملکرد شما مثبت بوده است.
 نکته‌ مهم برای من همیشه موفقیت باشگاه و تیم بوده و سعی می‌کردم کارم را با جان و دل انجام بدهم. در دنیای فوتبال همه چیز به موفقیت بستگی دارد. ممکن است یک روز موفق باشید و روز بعد ناکام. شرایط ممکن است خیلی سریع تغییر کند. مهم‌ترین عامل در محبوبیت یک مربی موفقیت اوست. یک مربی تا روزی که موفق باشد همه او را دوست دارند. تا امروز دیدگاه همه نسبت به من مثبت است، ولی من فریب این وضعیت را نمی‌خورم. می‌دانم که ممکن است خیلی زود شرایط برای ما سخت شود و دنیای فوتبال حرفه‌ای همین است.

قبول مربیگری برمن نیاز به این داشت که توانایی‌های‌تان را باور کنید. بعد از موفقیت فصل گذشته، سقفی که برای کارتان تصور می‌کنید کجاست؟
 تردید نداشتم که قابلیت مربیگری یک تیم را دارم و می‌خواستم این پست را بگیرم. برای مربیگری در بوندس‌لیگا باید این خودباوری را داشته باشید که می‌توانید به موفقیت برسید. توقعی که از خودم دارم این است که هر روز نسبت به روز قبل بهتر باشم. من در باشگاه‌های زیادی به‌عنوان میهمان و کارآموز حاضر بودم و تمرینات آنها را زیر نظر گرفتم. با فرانک بائومن، مدیر ورزشی باشگاه هر روز در تماس هستم. با کسانی که تجربیات زیادی دارند و در این سال‌ها مشاهدات زیادی داشته‌اند مرتب صحبت می‌کنم. باید به حرف چنین افرادی گوش بدهید. یکی از اصول فکری من این است که به همه چیز با دید باز نگاه کنم و اگر بتوانم از آنها الهام بگیرم. همانطور که گفتم انتظارم این است که روز به روز پیشرفت کنم، ولی نمی‌خواهم خیلی به دوردست نگاه کنم و یک برنامه طولانی‌مدت برای خودم در نظر بگیرم.

مربیان آلمانی این روزها در اروپا خیلی روی بورس هستند. اگر روزی فرصت مربیگری در سایر کشورها فراهم شود، کدام لیگ اروپایی را دوست دارید؟ اصلا به این موضوع فکر کرده‌اید؟
 بله، به مربیگری در خارج از آلمان فکر کرده‌ام. هر لیگی در دنیا جذابیت خودش را دارد. فوتبال اسپانیا مبتنی بر مالکیت است، در لیگ انگلیس سرعت حرف اول را می‌زند. ولی در حال حاضر تمام تمرکز من روی بوندس‌لیگا است و به آماده‌سازی تیم برای فصل آینده فکر می‌کنم. در حال حاضر خیلی نمی‌خواهم درازمدت فکر کنم.

نسل جدید مربیان فوتبال آلمان بسیار موفق ظاهر شده و الکساندر نوری هم یکی از آنهاست. در فصل جدید هم چند مربی جوان به چرخه مربیان بوندس‌لیگا اضافه شدند. فکر می‌‌کنید دلیل موفقیت این مربیان چیست؟ تکیه به پردازش اطلاعات یا یک نگاه نو؟
 واقعیت این است که هر مربی برای خودش یک فلسفه جداگانه و ایده مشخصی برای بازی دارد. نمی‌توان همه مربیان جوان را در یک سبد گذاشت و آنها را روبه‌روی مربیان مسن‌تر قرار داد. بازیکنان امروزی به لطف رسانه‌ها و تحلیل‌هایی که بعد از بازی انجام می‌شود، درک و فهم بالایی دارند. برخی از بازیکنان این روزها مربی خصوصی و مشاور دارند. همه این عوامل بیرونی کمک می‌کند که بازیکنان آگاه‌تر باشند. امروز دیگر نمی‌توانید به بازیکن بگویید که یک کوله‌پشتی 20 کیلویی بردارد و 20 کیلومتر بدود، بلکه باید بازیکن را با استدلال قانع کنید که چرا می‌خواهید از این مسیر پیش بروید.
امروزه مربیان جوان خیلی خوبی داریم، مثل یولیان ناگلزمان در هوفنهایم یا دومنیکو تدسکو در شالکه. این مربیان کیفیت بالایی دارند. از طرف دیگر باید گفت که یوپ هاینکس 70 ساله موفق شد در یک فصل به قهرمانی سه‌گانه برسد. می‌خواهم بگویم که کیفیت مربیگری با سن و سال ارتباطی ندارد.

شما در وردربرمن از چیدمان‌های مختلفی استفاده کردید. آیا از آن مربیانی هستید که به یک چیدمان واحد اعتقاد ندارند یا به خاطر کمبود بازیکن مجبور به این تغییرات شدید؟
 قبل از هر چیز باید کیفیت بازیکنانی که در تیم داشتیم را در نظر می‌گرفتیم و چطور می‌توانیم از این بازیکنان به بهترین شکل در تیم استفاده کنیم تا نتیجه بگیریم. ولی از روز اول به دنبال ساختن تیمی بودیم که انعطاف‌پذیر باشد، یعنی با چیدمان‌های مختلف بازی کند و بتواند در برابر سیستم‌های مختلف حریفان واکنش نشان بدهد. البته باید بگویم که به زنجیره دفاعی سه نفره علاقه و به آن عادت دارم.

وردربرمن در مقطعی 11 بازی بدون شکست داشت که 9 تا از آنها با پیروزی تمام شد. درباره آن مقطع توضیح بدهید.
 در آن مقطع تعداد زیادی از بازیکنان مهم ما مصدوم بودند و مجبور شده بودیم آنها را جایگزین کنیم. در آن دوره تیم انسجام بالایی نشان داد و روحیه جنگندگی تیم فوق‌العاده بود. همه بازیکنان برای یکدیگر در زمین می‌جنگیدند و بدون این همبستگی رسیدن به این 9 پیروزی ممکن نبود.
نکته خوشحال‌کننده دیگر این بود که تمریناتی که انجام داده بودیم در زمین خودش را نشان داد و تیم به این تمرینات واکنش خوبی نشان داد.

اهداف وردربرمن برای فصل آینده چیست؟ می‌دانیم که بودجه باشگاه با امثال بایرن مونیخ و دورتموند قابل مقایسه نیست. می‌توانید به گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان یا لیگ اروپا فکر کنید؟
 می‌خواهیم از آسمان ستاره بچینیم (می‌خندد)! فعلا در حال بستن تیم فصل آینده هستیم و بعد از آن می‌توانیم درباره اهداف‌مان صحبت کنیم. در فصل گذشته تیم‌هایی مثل لورکوزن، شالکه، ولفسبورگ و گلادباخ که بودجه‌ای به مراتب بالاتر از ما دارند، کمتر از انتظار ظاهر شدند. آنها این فصل هم هزینه می‌کنند تا بتوانند نتایج بهتری بگیرند. اشتوتگارت و هانوفر هم هرچند تازه صعود کرده‌اند، ولی با توجه به سابقه‌شان باید آنها را تیم‌های بوندس‌لیگایی بدانیم، نه تیم‌های تازه‌وارد. در این فصل انتظار رقابت بسیار فشرده‌ای وجود دارد. البته ما برنامه‌های بلندپروازانه‌ای هم داریم، ولی اغراق است اگر بگوییم که می‌خواهیم ستاره‌ها را بچینیم (اشاره به رده‌های بالای جدول). ما سعی می‌کنیم خیلی خاکی و سر به زیر باشیم.

فکر می‌کنید روزی بتوانید به جایگاه توماس شاف (موفق‌ترین مربی تاریخ برمن) برسید؟
 اصلا فکرش را نکنید. موقعیت او در تاریخ باشگاه به قدری بزرگ است که حتی نمی‌خواهم در این باره فکر کنم.

 

---

ماجراهای آلکساندر نوری / آنچه در حاشیه‌ی گفت‌و‌گو گذشت

 
چگونه الکساندر نوری به نیمکت برمن رسید؟
 
بعد از شروع فاجعه‌بار وردربرمن، یک انتخاب اشتباه دیگر می‌توانست این تیم را به سمت سقوط هل دهد. با این حال باشگاه در نهایت تصمیم گرفت یک مربی جوان و کم‌تجربه را مامور عملیات نجات کند.
در آن مقطع بخشی از مدیران باشگاه یک مربی باتجربه‌تر را ترجیح می‌دادند. الکساندر نوری تنها یکی از گزینه‌ها بود. با این حال باشگاه به این نتیجه رسید که نوری با در نظر گرفتن همه جوانب مناسب‌ترین گزینه است. مزیت بزرگ نوری این بود که ریشه در این باشگاه داشت. او عضو جوانان تیم بود و بعد از اینکه برای بازی به تیم‌های دیگر رفت و کسب تجربه کرد، برای مربیگری به این تیم برگشت.
باشگاه وردربرمن این جسارت را داشت که یک مربی 37 ساله را انتخاب کند. این روندی است که از فصل گذشته شروع شده و تیم‌های مختلفی مثل هوفنهایم و شالکه هم سراغ مربیان جوان رفته‌اند. باشگاه در این انتخاب تنها تجربه را ملاک قرار نداده، بلکه کیفیت این مربیان و آموزشی که پشت سر گذاشته‌اند را باور داشته است.
 
 
معلم خصوصی برای فارسی!
 
الکس زبان فارسی را تا حدودی متوجه می‌شود، ولی برای پاسخ دادن به زبان فارسی کمی مشکل دارد. البته او علاقه‌مند است که زبان فارسی‌اش را تقویت کند، هرچند به‌عنوان سرمربی وردربرمن خیلی گرفتار است. نوری می‌گوید: «همیشه گفته‌ام که چقدر به ایران علاقه دارم و به دنبال هویت خودم هستم. ایران به خاطر پدر من در قلبم می‌تپد. عاشق زبان فارسی هستم و خیلی دوست دارم که زبان فارسی‌ام تقویت شود. سعی می‌کنم برای تقویت زبان فارسی یک معلم خصوصی بگیرم.»
 
 
تمجید از تیم گواردیولا
 
حضور گواردیولا در فوتبال آلمان بحث‌های زیادی به‌وجود آورد. او تیمی را تحویل گرفت که به قهرمانی سه‌جانبه رسیده بود، ولی مربی اسپانیایی نتوانست قهرمانی اروپا را در حضور سه ساله‌اش در این تیم تکرار کند. موافقان پپ معتقد بودند که او توانسته سبک جدیدی وارد فوتبال آلمان کند و مخالفانش می‌گفتند که تیم بعد از هاینکس با این مربی پیشرفتی نداشته. نوری اما از طرفداران پپ است: «چه می‌توانم بگویم؟ ما باید واقعیت‌ها را ببینیم. او سه سال متوالی قهرمان بوندس‌لیگا شد. قهرمان جام حذفی آلمان شد. سه بار به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان رسید. سبک بازی بایرن‌مونیخ طوری بود که تمام بوندس‌لیگا را تحت سیطره داشت.
 
 
ماتئوس، الگویی فقط برای درون زمین
 
الکساندر نوری درباره الگویش در مربیگری حاضر نیست نام فرد خاصی را به زبان بیاورد و می‌گوید: «نمی‌توانم از یک نفر اسم ببرم. در حال حاضر مربیان خیلی بزرگی در دنیا وجود دارند.»
 ولی درباره الگوی دوران فوتبالش می‌گوید: «وقتی بچه بودم به‌عنوان بازیکن لوتار ماتئوس را خیلی دوست داشتم، ولی فقط به‌عنوان بازیکن و سبک زندگی او را نمی‌پسندم.» کاپیتان سابق تیم ملی آلمان زندگی پرحاشیه‌ای داشت و بعد از خداحافظی از فوتبال هرگز نتوانست در دنیای مربیگری یا مدیریت فوتبال موفق باشد، تا جایی که حتی در دسته دوم فوتبال آلمان هم کسی حاضر نیست به او تیم بدهد.
 
 
کدام بازیکن تیم ملی به برمن می‌رود؟
 
بعد از حضور الکساندر نوری در ورزشگاه آزادی و تماشای بازی ایران و ازبکستان همه می‌خواستند بدانند ممکن است این مربی روی بازیکنان تیم ملی نظر داشته باشد؟
 این یکی از موضوعات جذاب مصاحبه بود، ولی او با پختگی یک مربی حرفه‌ای حاضر نشد به هیچ نامی اشاره کند.
با این حال به نظر می‌رسد او به دقت این بازی و بازیکنان را زیر نظر گرفته و در صورت نیاز برای جذب آنها اقدام خواهد کرد.
او به‌عنوان یک ایرانی این مزیت را نسبت به سایر تیم‌های اروپایی دارد که بازیکنان این تیم را به خوبی می‌شناسد و توانایی‌‌های آنها را می‌داند. همچنین ارتباط خوبش با کی‌روش کمک می‌کند تا در صورت نیاز اطلاعات لازم را به دست آورد. در تیم فعلی ایران بازیکنان مستعد زیادی حضور دارند، ولی آنچه می‌تواند در این انتقال احتمالی موثر باشد، نیازهای فنی وردربرمن است.
این تیم نقل و انتقالات تابستانی را تازه شروع کرده و قبل از هر چیز باید تکلیف بازیکنان فعلی تیم روشن شود. به هر حال ممکن است در روزهای آینده این باشگاه آلمانی سراغ یکی از بازیکنان تیم ملی بیاید یا این انتقال به نیم‌فصل یا فصول آینده موکول شود.
 
 
نوری: تحت تاثیر کار شما قرار گرفتم
 
نوری و همراهانش راس ساعت مقرر وارد موسسه شدند و به سمت سالن کنفرانس برای مصاحبه رفتند. ولی در حالی که همه برای مصاحبه آماده می‌شدند، ترجیح دادند قبل از آن از موسسه بازدید کنند.
آنها از دیدن تحریریه‌های مختلف خبرنگاران هیجان‌زده بودند و مربی ایرانی وردربرمن با خوشرویی سعی می‌کرد با خبرنگاران ارتباط برقرار کند. این بازدید برای مدیر رسانه‌ای باشگاه هم جالب بود و با گوشی تلفن همراهش از گوشه و کنار موسسه عکس می‌گرفت.
الکس بعد از بازدید از طبقات موسسه گفت: «می‌خواهم از شما تشکر کنم. تحت تاثیر کاری که در این موسسه انجام می‌دهید، قرار گرفتم. احساسم این است افرادی که در اینجا حضور دارند بسیار حرفه‌ای کار می‌کنند.»
 
 
تیم ب، هدیه‌ای برای باشگاه
 
الکساندر نوری هدایت تیم ب برمن را به عهده داشت تا اینکه باشگاه تصمیم گرفت تیم اصلی را به او بسپارد. او شناخت خیلی خوبی از فضای این تیم دارد و وقتی می‌خواهیم درباره اهمیت این تیم برای باشگاه صحبت کند، می‌گوید: «تیم ب برای ما مثل یک هدیه بزرگ است. تیم ب وردربرمن در دسته سوم که یک لیگ حرفه‌ای است بازی می‌کند. بازیکنان این تیم با تیم‌های باسابقه‌ای روبه‌رو می‌شوند که خیلی از بازیکنان آنها تجربه بازی در بوندس‌لیگا را دارند. بازیکنان جوان فرصت دارند توانایی‌های‌شان را در برابر این بازیکنان بسنجند و آرام آرام با دنیای حرفه‌ای آشنا شوند و به سطح بالاتر فنی برسند.»
او اضافه می‌کند: «ما تنها باشگاهی هستیم که تیم ب ما در دسته سوم حضور دارد و حتی تیم دوم بایرن مونیخ هم در این رده حضور ندارد. نکته جالب اینکه در دسته سوم هم تیم ب برمن در برابر 10-15 هزار تماشاگر بازی می‌کند. تیم ب در واقع تیم زیر 23 ساله‌های باشگاه است، ولی در مسابقات سه بازیکن بزرگسال هم اجازه دارند بازی کنند.»
 
 
مجموعه‌ای در قلب شهر
الکساندر نوری درباره امکانات وردربرمن می‌گوید: «باشگاه ما در قلب شهر است و هیچ باشگاهی در آلمان چنین وضعیتی ندارد. اطراف ورزشگاه اصلی زمین‌های تمرینی است. ما زمین‌هایی داریم که سیستم گرمایشی دارند. زمین‌های چمن مصنوعی و همینطور هیبریدی (ترکیبی از چمن طبیعی و مصنوعی) داریم. مرکز استعدادیابی ما در آلمان بهترین است و کمک می‌کند تا بازیکنان جوان زیادی به تیم اصلی برسند.»
نوری درباره تیم‌های پایه برمن اضافه می‌کند: «تیم زیر 17 ساله‌های برمن به فینال آلمان رسیده. ما توانستیم بازیکنان جوان خوبی مثل ماکسیمیلیان اگشتاین و عثمان مانه را از تیم جوانان به تیم اصلی برسانیم. باشگاه ما زیرساخت‌های خیلی خوبی دارد که برای موفقیت در بوندس‌لیگا بسیار مهم است. این برای باشگاهی مثل وردربرمن اهمیت زیادی دارد، چون ما قادر نیستیم هر فصل 20 میلیون یورو برای خرید بازیکنان جدید هزینه کنیم و باید تیم را با بازیکنان جوان تقویت کنیم.»
 
---

 

captcha
تازه ها
بیشتر