فوتبال ایران / شناسه خبر: 75287 / تاریخ انتشار : 1396/3/23 16:03
|

لذتبخش‌ترین صعود

سعید زاهدیان / از این پس باید منتظر جشن‌هایی برای اتفاق‌هایی بزرگتر باشیم، وقتی صعود به جام جهانی برای فوتبال ملی ما دیگر یک رویا نیست.

ایران ورزشی آنلاینسعید زاهدیان / 8 آذر 76 را یادتان هست؟ صعود رویایی ما به جام جهانی در ملبورن با گل خداداد عزیزی؛ همان گل که تا سال‌ها در پیش‌نمایش تمام برنامه‌های ورزشی دیده می‌شد. شاید برای نخستین بار بود که فوتبال اینچنین شور و شادی را به مردم هدیه می‌کرد تا به خیابان‌ها بیایند و تا پاسی از شب با پرچم ایران شادی کنند.

 از آن مسابقه و آن صعود، تا سال‌ها با عنوان حماسه ملبورن یاد می‌شد و سال‌ها روزنامه‌ها در سالگرد آن بازی به سراغ حماسه‌ساز آن روز می‌رفتند و با خداداد عزیزی گفت‌وگو می‌کردند. مصاحبه با جواد خیابانی به عنوان اولین گزارشگری که صعود به جام جهانی را پس از انقلاب گزارش کرده بود یا وقایع‌نگاری بازی ملبورن، از تعویض ابراهیم تهامی تا اضطراب و استرس ویرا و آن سیگار معروف، همه و همه یادآور یک اتفاق بزرگ و ویژه بود که در فقر موفقیت‌های ورزشی، حادثه‌ای بزرگ و به یادماندنی را برای ما تداعی می‌کرد.
صعود به جام جهانی برای ما پروژه‌ای دشوار و دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید و شاید به همین دلیل ماجراهای دراماتیک ملبورن تا سال‌ها فراموش نمی‌شد و برایش هر سال جشن تولد می‌گرفتیم.
8 سال بعد، ما به جام جهانی آلمان رفتیم اما چون 4 سال قبل در رسیدن به جام جهانی 2002 ناکام مانده بودیم، رسیدن به آلمان برایمان فتح‌الفتوحی بزرگ محسوب می‌شد  و رییس وقت فدراسیون که بعدها با سیاسی‌کاری برکنار شد، قهرمان فوتبالی‌ها بود، چرا که خیال می‌کردیم شاید در غیاب او و مجموعه مدیریتی‌اش هرگز فوتبال ملی ما به موفقیت بزرگی نرسد. ناکامی در صعود به جام جهانی 2010 با مربیانی ایرانی مزید بر علت شد تا این ذهنیت نزد اهالی فوتبال تقویت شود که رسیدن به جام جهانی اگر نگوییم دست‌نیافتنی است، به این سادگی‌ها هم به دست نمی‌آید. برای رسیدن فوتبال ملی ایران به جمع 32 تیم برتر دنیا، مسوولان فدراسیون به این نتیجه رسیدند که باید سراغ یک مربی بزرگ رفت و شاید با این کار ناکامی‌های گذشته جبران شود.
تا حدودی تصمیم درستی هم بود و با آمدن کارلوس کی‌روش، پس از یک دوره وقفه تیم ملی ایران به جام جهانی 2014 برزیل صعود کرد؛ با سختی و مشقت فراوان در 3 بازی پایانی و پیروزی خارق‌العاده در اولسان برابر کره جنوبی که همواره در این سال‌ها به یک رقیب جدی و سرسخت برای ما تبدیل شده بود.
اما دیشب، فارغ از همه صعودهای قبلی، یک اتفاق ویژه و بزرگ رقم خورد، صعود ما به جام جهانی روسیه طعم و مزه دیگری داشت. متفاوت از تمام صعودهای قبلی؛ نخستین اتفاق، شکستن نوار سینوسی صعودها بود که یک دوره در میان شکل می‌گرفت و ما را آزرده خاطر کرده بود.
اما مهم‌تر از اتفاق اول، صعود بی‌دردسر، 2 هفته مانده به پایان رقابت‌های مقدماتی، حس غرور خاصی داشت. اینکه ما بعد از برزیل، دومین تیم صعود کرده به جام جهانی روسیه هستیم، اینکه نخستین تیم آسیایی باشیم که خودمان را در جام جهانی می‌بینیم و در کنار اینها، تیم ایران بدون گل خورده و با اقتدار جشن صعود گرفت.
دیشب صدای بوق ماشین‌ها، حکایت از جشن و پایکوبی قشنگی داشت، شبی زیبا به گستردگی تمام ایران که تا پاسی از شب مردم را شادمان و خرسند نشان می‌داد.
صعود دیشب ایران به جام جهانی با این اقتدار، با تمام صعودهای قبلی فرق داشت. شاید این نقطه عطفی در فوتبال ایران باشد که نشان می‌دهد با صرف زمان و استفاده درست از یک مربی کارکشته و حرفه‌ای، دوران وقفه‌های قبلی در رسیدن به جام جهانی پایان یافته است.
ما حالا نسلی جوان و با استعداد در اختیار داریم که محصول کار و تجربه مردی با تجربه و حرفه‌ای به نام کارلوس کی‌روش است.
با همین روال و به قول عامیانه با همین دست فرمان، می‌توان قله‌های بزرگتری را فتح کرد. حالا که دیگر صعود به جام جهانی و قرار گرفتن در رتبه نخست رده‌بندی تیم‌های آسیا دیگر رویا نیست، باید برای صعود از مرحله گروهی نقشه کشید یا به قهرمانی در جام ملت‌های آسیا فکر کرد.
آیا این تیم با نتایج دو سال اخیر، ظرفیت رسیدن به چنین دستاوردهایی را ندارد؟ چرا که نه؛ اگر کمی حرفه‌ای باشیم و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم.
دیشب صعود ایران به جام جهانی، متفاوت از تمام صعودهای قبلی، پیام‌های روشن و آشکاری داشت که پس از فرو نشستن تب و تاب صعود و اتمام جشن و شادمانی‌ها، باید به دقت بررسی و تحلیل شود و اگر این اتفاق رخ دهد، از این پس نه فقط 4 سال یک بار که هر وقت تیم ملی ایران در یک آوردگاه بزرگ قرار می‌گیرد، می‌توانیم خودمان را برای جشن و سرور آماده کنیم. از این پس باید منتظر جشن‌هایی برای اتفاق‌هایی بزرگتر باشیم، وقتی صعود به جام جهانی برای فوتبال ملی ما دیگر یک رویا نیست.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر