ورزش ایران / شناسه خبر: 75214 / تاریخ انتشار : 1396/3/15 12:17
|
در آرزوی سلامت دوباره

عطا بهمنش، سینه‌ای که تاریخ را در خود جا داده

بزرگ‌ترین نقش او منتقد بودنش بود، نه فقط صدای دلربا و کلام شیرین.

ایران ورزشی آنلاین / ورزش ایران بخشی از سواد و آگاهی‌اش را مدیون اوست. مرد صاحب قلم که روزنامه‌نگاری را از نشریه نیرو و راستی همراه با منیر و منوچهر مهران آغاز کرد و چند دهه در تولید اندیشه‌ی ورزشی نقشی بزرگ داشت. او بعدها در کیهان ورزشی، نشریه فراموش‌نشدنی ورزش ایران، نویسنده‌ای صاحب نگاه و اثرگذار بود. همراهان و همکاران او چهره‌هایی بودند که نام‌های‌شان هنوز در یادها یا روزنامه‌ها می‌درخشند، از زنده‌یاد استاد د۰اسدالهی، زنده‌یاد استاد مهدی دری یا استاد اردشیر لارودی که همچنان قلم و سخنش برای ورزش ایران هزار نکته‌ی تازه دارد تا چهره‌هایی از نسل‌های بعد که اندیشه را در ورزش از آنها وام گرفتند.

خبر بستری عطا بهمنش در بیمارستان نگران‌کننده بود. برای استاد بهمنش سلامت دوباره آرزو می‌کنیم. سینه او تاریخ ورزش ایران را در خود جای داده است. او در رادیو و تلویزیون ایران گزارشگری بود که صدایی دلربا داشت و کلامی شیرین اما بزرگ‌ترین نقش او منتقد بودنش بود. بهمنش اولین گزارشگر زنده رادیویی در تاریخ رسانه شنیداری در ایران است.
بهمنش در ورزش دونده و بازیکن فوتبال بود اما او در روزنامه‌نگاری و گزارشگری شیفته‌ی کشتی شد و کشتی ایران با گزارش‌های او جلوه دیگری یافت.
 عطا بهمنش تاریخ ورزش ایران را با ذهنی تحلیل‌گر می‌شناسد و این بسیار متفاوت است با آنها که عدد و رقم از بر می‌کنند. بهمنش تسلطی بی‌نظیر بر پدیده‌ای جهانگیر به نام المپیک دارد و المپیک را چند دهه زندگی کرده است. او چند کتاب در حوزه ورزش نوشت و چندین و چند کتاب ننوشت. کاش ورزش ایران قدر او را در سالهای سلامتش بیشتر می‌شناخت و اندیشه و اطلاعات او به کتاب‌های بیشتر و آثار بیشتری تبدیل می‌شد.
عطا بهمنش برای ورزش ایران مردی ماندگار است. اثر و نگاهش نسل به نسل منتقل شده و روزنامه‌نگاری و گزارشگری از او اثر گرفته. بهمنش از حافظه تاریخی ورزش ایران هرگز محو نمی‌شود و پدید آوردن چنین نقشی از سوی یک روزنامه‌نگار از افتخارات حرفه روزنامه‌نگاری ورزشی در ایران است. نگاه او به ورزش هم توام با جوانمردی بود و هم آمیخته به حرفه‌ای گری. جهان پهلوان غلامرضا تختی با او و نویسندگان دیگر همچون مهدی دری نشست و از آنها اثر گرفت و ورزش ایران سواد حرفه‌ای‌اش را نیز وامدار همین چهره‌هاست. ورزش ایران با بهمنش و از بهمنش خاطره‌ها دارد، نقش‌ها زده و جان گرفته است. ورزش ایران چهره‌هایی که صاحب اندیشه و اهل تفکر باشند پرشمار نداشته و مردانی در قواره بهمنش از استثناها و ماندگارهای حوزه اندیشه در ورزش‌اند.
روزنامه ایران ورزشی این افتخار را دارد که دوره‌هایی در دهه ۷۰ و ۸۰ در دوران سردبیری استاد پرویز زاهدی، جوهر قلم عطا بهمنش روی کاغذش نشسته است.
 
کانال تلگرام ایران ورزشی:
🆔 @iranvarzeshii

 

captcha
تازه ها
بیشتر