یادداشت / شناسه خبر: 75145 / تاریخ انتشار : 1396/3/9 04:01
|

تلافی آیان، چالش پیش‌روی وزنه‌برداری / پایان آرزوهای آدم برفی

سعید آقایی / کیست که نداند آیان پاسخ تمام رجزخوانی‌های یک سال اخیر و جبهه گیری‌های علنی را به کامل‌ترین شکل ممکن خواهد داد و حساب خود را با علی مرادی و وزنه‌برداری ایران صاف خواهد کرد؟

ایران ورزشی آنلاینسعید آقایی / این پایان یک رویا بود. یک رویای طول و دراز که از ابتدا می‌شد حدس زد فرجامی تاریک خواهد داشت. مثل آرزوهای یک آدم برفی در آفتاب تموز. آرزویی که قبل از برآورده شدن در آفتاب سوزنده، آب شده و نابود می‌شود. رویابافی وزنه‌برداری ایران که تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد یک ایتالیایی بی نام و نشان گذاشت و روی اسبی قمار کرد که مشخص بود در نبرد نابرابر با یک پیرمرد مافیایی از قبل بازنده است. همان پیرمرد مجار که در طول قریب به 4 دهه حضورش در راس وزنه‌برداری دنیا، رابطه را جانشین ضابطه کرده و وزنه‌برداری را مایملک شخصی خودش می‌داند تا آنجا که دامادش را وارد بازی کرده تا قدرت را در سال‌های آینده به شکل موروثی به او واگذار کند. بازی تاج و تخت آیان اما آنقدر حساب شده است که هیچ‌کس حریف او نیست؛ نه اورسوی بی نام و نشان ایتالیایی که روی ارتباطات علی مرادی حساب باز کرده بود نه یوسف المنان قطری با آن دلارهای نفتی بی حساب و کتابش.

در تمام روزهایی که علی مرادی دور دنیا را می‌گشت تا برای هم پیمان ایتالیایی‌اش رای جمع کند، آیان مثل یک شطرنج باز پیر و مرموز ساکت و آرام نشسته بود و بازی رقبا را تماشا می‌کرد و البته پشت پرده با زد و بندهای مافیایی‌اش برگ برنده را در دست داشت. همان برگی که امروز 86 رای برای او خرید تا ریاست پیرمرد مرموز مجار بر فدراسیون جهانی وزنه‌برداری 4 سال دیگر تمدید شود.
پیروزی آیان در انتخابات فدراسیون جهانی، در حقیقت یک شکست تمام عیار برای وزنه‌برداری ما بود. چه آنکه در تمام یک سال پیش فدراسیون وزنه‌برداری ایران تمام قد پشت اورسو ایستاده بود و برای گرفتن رای از سوییس و کرواسی گرفته تا کوبا و دومنیکن را زیر پا گذاشت تا بتواند آیان را از سریر قدرت به زیر بکشد اما تمامی این تلاش‌ها بسان آب در هاون کوبیدن می‌مانست. چه آنکه برای پایان امپراتوری آیان در وزنه‌برداری به گزینه‌ای بزرگتر و شهیرتر از اورسو و البته هم پیمانانی قوی‌تر از کوبا و دومنیکن نیاز بود.
48 ساعت قبل از انتخابات وقتی رییس فدراسیون در یک گفت‌وگوی بین‌المللی با بی سیاستی محض، صراحتا از بحران عمیق در بدنه فدراسیون جهانی گفت و مدعی شد وقت خداحافظی آیان فرا رسیده، مشخص بود که همه آینده وزنه‌برداری ایران به این انتخابات گره خورده و انتخابات اخیر برای ما حکم یک پیروزی تمام عیار و یا یک شکست مطلق را خواهد داشت. یک دوگانه که حالا وجه باخت آن برای ما رو شده و همین آینده وزنه‌برداری ایران را به طور قطع تحت تاثیر قرار خواهد داد.
نشانه‌های شکست تمام عیار البته خیلی زود و بعد از پایان انتخابات ریاست فدراسیون جهانی در بانکوک هویدا شدند؛ آنجا که علی مرادی بعد از ناکامی اورسو، ترجیح داد در انتخابات دبیرکلی و نواب رییس شرکت نکرده و انصراف خود را از کاندیداتوری اعلام کند. چه آنکه بعد از پیروزی آیان مشخص بود که مرادی به عنوان تندروترین فرد جبهه مخالف در انتخابات بعدی هیچ شانسی نخواهد داشت. در این شکست البته نباید نقش مشاوران دور قاب چین را نادیده گرفت. همانها که در یک سال اخیر با خوش خدمتی ارتقا درجه گرفته و با مشاوره‌های غلط و چاپلوسانه، رییس فدراسیون را از واقعیت دور نگه داشتند و او را به پرتگاهی سوق دادند که انتهای آن ناکامی بود.
حالا و پس از این ناکامی بزرگ، آینده وزنه‌برداری ایران بیش از پیش وهم آلود و مبهم به نظر می‌رسد؛ موفق‌ترین رشته ورزشی ایران در المپیک که با ستاره‌های ریز و درشت و قدیمی و تازه وارد شرایط مساعدی از منظر فنی دارد اما کیست که نداند آیان پاسخ تمام رجزخوانی‌های یک سال اخیر و جبهه گیری‌های علنی را به کامل‌ترین شکل ممکن خواهد داد و حساب خود را با علی مرادی و وزنه‌برداری ایران صاف خواهد کرد. تلافی آیان قطعا چالش بزرگ وزنه‌برداری ایران در سال‌های پیش رو خواهد بود.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر