یادداشت / شناسه خبر: 75123 / تاریخ انتشار : 1396/3/7 00:44
|

در تیم جوانان چه گذشت؟ / شکست در جنگ نیمکت‌ها

آرمن ساروخانیان / از فدراسیون فوتبال باید پرسید چرا برای این تیم کسی را انتخاب کرده که حتی یک بار هم فشار و اضطراب مربیگری در لیگ برتر را تجربه نکرده، چه برسد به جام جهانی.

ایران ورزشی آنلاینآرمن ساروخانیان / تیم جوانان ایران برای دومین بازی متوالی از پیروزی به شکست رسید تا خداحافظی تلخی با جام جهانی داشته باشد. مساوی مقابل پرتغال هم برای صعود کفایت می‌کرد و گل زودهنگام شکاری شرایط را کاملا به نفع جوانان ایران تغییر داد، با وجود این تیم پیروانی نتوانست از برتری‌اش دفاع کند و با دریافت دو گل در نیمه دوم حتی یک امتیاز هم از این بازی نگرفت.

حتی بعد از گل زودهنگام جوانان روی یک کرنر، این نگرانی وجود داشت که ماجرای بازی با زامبیا تکرار شود. در بازی قبلی هم جوانان بعد از زدن دو گل نتوانستند از این برتری استفاده کنند و چهار گل دریافت کردند.
مهم‌ترین دلیل این اتفاق را باید در سبک بازی تیم جوانان دانست که مربی‌اش ترجیح داده بود تیم کاملا عقب بنشیند و دل به اتفاقات ببندد. این تصمیم در بازی با کاستاریکا جواب داد و توانستیم در لحظات آخر به گل پیروزی برسیم، ولی مقابل زامبیا و پرتغال فقط یک نیمه موثر بود و تیم در دقایق پایانی از هم پاشید.
سبک دفاع تیم پیروانی بیش از آنکه از دفاع مدرن تیم کی‌روش الهام گرفته باشد، یادآور سبک دفاع سنتی در فوتبال ایران بود. تلاش بازیکنان این بود که با نفرات زیاد فضای مقابل دروازه را ببندند، ولی برای ضدحمله هیچ برنامه‌ای دیده نمی‌شد و در زمان تصاحب توپ مهدی‌خانی یا شکاری مجبور بودند به تنهایی به صف مدافعان حریف بزنند. مربی پرتغال در برابر تیمی که زهر نداشت، نفرات تهاجمی‌ و فشار حملاتش را زیاد کرد تا به دو گلی که می‌خواست برسد.
جوانان ایران به عنوان مدعی قهرمانی به کره جنوبی نرفته بود، با این حال حذف در مرحله گروهی با توجه به شرایط این گروه عملکرد قابل قبولی نیست و نمی‌توان نقش پیروانی را در این نتایج نادیده گرفت.
در بازی با زامبیا اتفاقات کاملا به سود ما بود. در شروع بازی دروازه‌بان حریف به شکاری پاس گل داد و در شروع نیمه دوم بر خلاف جریان بازی به یک پنالتی و گل دوم رسیدیم. در این شرایط انتظار می‌رفت کادر فنی با تعویض یا تغییر سبک بازی کمی از فشار حریف کم کند، ولی اولین تعویض ما بعد از گل سوم زامبیا انجام شد، وقتی تیم کاملا از هم پاشیده بود.
دیروز هم با گل زودهنگام شکاری شرایط کاملا به نفع ما بود. تیمی که گل اول را می‌زند، برای انتخاب سبک بازی دست بازتری دارد و می‌تواند جریان بازی را به سمتی که می‌خواهد ببرد، با این حال این پرتغال بود که به خواسته‌اش رسید.
پیروانی می‌تواند ادعا کند که زمان کافی برای آماده‌سازی نداشته، ولی اکثر تیم‌های حاضر در کره‌ جنوبی به خاطر زمان‌بندی نامناسب مسابقات شرایط مشابهی دارند. تیم جوانان با مجموعه‌ای از بازیکنان خوب لیگ برتر و لیگ یک بیش از آنکه به تدارک ضعیف باخته باشد، مغلوب بی‌تجربگی کادر فنی شد. از فدراسیون فوتبال هم باید پرسید چرا برای این تیم کسی را انتخاب کرده که حتی یک بار هم فشار و اضطراب مربیگری در لیگ برتر را تجربه نکرده، چه برسد به جام جهانی که در سخت‌ترین شرایط باید بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر