یادداشت / شناسه خبر: 75114 / تاریخ انتشار : 1396/3/6 10:14
|

ورزش، میانبری به سوی توسعه

سعید آقایی / این فرمول امتحان پس داده شده بدل به الگوی همه کشورهایی شده که دغدغه پیشرفت و توسعه را دارند و آن را تنها مسیر موفقیت و اوج گیری می دانند.

ایران ورزشی آنلاینسعید آقایی / توسعه یکی از اهداف بزرگ و متعالی کشورها و دولت ها در عصر جدید محسوب می شود و یکی از نمادهای آن را می توان در عرصه ورزش به عینه رویت کرد. اینکه با کاتالیزوری به نام ورزش با کارکرد جهان شمول و بین المللی اش، توسعه در همه ابعاد از سیاست و اقتصاد گرفته تا هنر و ورزش محقق می شود. این فرمول امتحان پس داده شده بدل به الگوی همه کشورهایی شده که دغدغه پیشرفت و توسعه را دارند و آن را تنها مسیر موفقیت و اوج گیری می دانند. اینکه کشوری از جهان سوم در گوشه ای از دنیا در انحصارهای پیچیده سیاسی بتواند مسیری رو به رشد را بیابد تا در میان معادلات روزمره جهان جایگاهی هرچند کوچک برای خود دست و پا کند. این همان فرمولیست که در اطراف ایران به شدت سکه رایجی دارد. فرمولی که سال ها پیش امارات آن را امتحان کرد و با گشایش اقتصادی و ریخت و پاش فراوان دبی را به یکی از قطب های تجاری دنیا بدل نمود و در رسیدن به این نقطه از کارکرد و اهمیت ورزش نیز غافل نشد و با دعوت بزرگترین تیم های دنیا از رئال و بارسا گرفته تا بایرن و میلان در ژانویه به این شهر برای برپایی اردو توانست جایگاه خود را تثبیت کند.

بعد از آن نوبت به قطر رسید که این بار بنای پیشرفت و توسعه خود را از پایه روی پدیده ورزش پی ریزی کند. ساخت مرکز ورزشی مجهز و جهانی آسپایر در قلب دوحه و استادیوم های مجهز و باکیفیت و میزبانی رویدادهای قاره ای نظیر جام ملت ها و بازی های آسیایی، آنها را به جایگاهی رساند تا با کسب میزبانی جام جهانی در مسیر توسعه یک جهش خیره کننده داشته باشند و حالا بعد از جام جهانی، المپیک نیز هدف بعدی آنهاست تا معادله توسعه قطر و بدل شدن به قدرت اول خاورمیانه محقق شود.
حالا و پس از موفقیت های امارات و قطر، نوبت به آذربایجان رسیده تا در همین مسیر طی طریق کند. کشوری کوچک که حیاتش به یک قرن نمی رسد و ریشه هایش را از ایران بزرگ وام گرفته و پس از فروپاشی شوروی و تجزیه امپراتوری تزاری، استقلال خود را کسب کرده، اما مسیر پیشرفت و توسعه را به شکلی خارق العاده و با سرعت سرسام آوری پشت سر می گذارد. آنها همانند سایر کشورهای منطقه در این مسیر پر پیچ و خم، از ورزش کمک و الهام می گیرند و می کوشند تا با استفاده از کارکرد و جایگاه ورزش مسیر توسعه و پیشرفت را با سرعت بیشتری طی کنند.
میزبانی مسابقه‌های بزرگ ورزشی، یکی از برنامه آذربایجان برای توسعه و پیشرفت است. میزبانی بازی های اروپایی در سال 2015، گام نخست در این مسیر بود و پس از آن میزبانی چهارمین دوره بازی های کشورهای اسلامی در باکو جلوه ای دیگر از توانایی ها و ظرفیت آذربایجان را با استفاده از پدیده ورزش رونمایی کرد. آنها حالا برای میزبانی فینال لیگ قهرمانان اروپا در فصل 19-2018 و فینال مسابقات لیگ اروپا در همین فصل نامزد شده اند و میزبانی یک مرحله از رقابت های جذاب و پربیننده فرمول یک که همین چند روز آینده در باکو برگزار خواهد شد، بیش از پیش توجه جهان را معطوف آذربایجان و باکو می کند.
ساخت و سازهای پر زرق و برق در باکو که گل سرسبد آن برج های سه گانه شعله است، چهره‌ای پیشرفته به باکو بخشیده و احداث زیرساخت های فوق العاده ورزشی و سالن های استاندارد، زیبا و فوق العاده در این شهر ثابت می کند که آذربایجانی ها مسیر توسعه و پیشرفت را از جاده ورزش دنبال می کنند. برای کشوری که سرانه درآمد ملی اش چندان بالا نیست و از منظر اقتصادی جایگاه مهمی ندارد، ورزش تنها مسیری است که می تواند آنها را در جغرافیای کشورهای در حال توسعه بدل به یک قطب کند. میزبانی آبرومند و فراتر از استانداردهای بازی های کشورهای اسلامی ثابت کرد که باکو و آذربایجان توانایی و ظرفیت میزبانی بازی های بااهمیت تر و بزرگتر را دارند و البته برای دستیابی به آن خیز برداشته اند. میزبانی یورو و المپیک دو هدف بزرگی است که باکو از حالا برای آن خیز برداشته و با میزبانی مسابقاتی نظیر بازی های اروپایی، بازی های کشورهای اسلامی، فرمول یک و شاید میزبانی فینال لیگ قهرمانان، علاوه بر آزمون و خطا، توانایی های خود را به رخ می کشد تا شایستگی خود را ثابت کند.
باکو با این سرعت و با استفاده از کاتالیزور ورزش در مسیر توسعه گام های بلندی بر می دارد و این یک زنگ خطر برای ما است؛ کشوری که با گستردگی و جمعیت چند برابری نسبت به باکو و البته ثروت چند ده برابری چه از منظر اقتصادی و چه از منظر نیروی انسانی نسبت به آذربایجان،  پیشرفت کشورهای منطقه را نظاره می کند. کشوری که خرید چند هواپیمای جدید و نوسازی ناوگان هوایی حمل و نقل ‌اش هنوز محل مناقشه جناح های سیاسی است و در چنین شرایطی صحبت از توسعه و پیشرفت بیشتر شبیه یک رویای غیر قابل تعبیر خواهد بود.

 

 

کلیدواژه
ورزش آسیا
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/75114
captcha
تازه ها
بیشتر