ورزش جهان / شناسه خبر: 75081 / تاریخ انتشار : 1396/3/2 18:08
|

فینال لیگ اروپا؛ بازی مرگ و زندگی برای منچستریونایتد

مورینیو امید زیادی دارد که تیمش چهارشنبه شب با پیروزی مقابل آژاکس و قهرمانی، سهمیه لیگ قهرمانان را به دست آورد.

ایران ورزشی آنلاین / ژوزه مورینیو مربی منچستریونایتد حتی اگر انکار کند عملکرد فصل تیم خود را به بازی فردا شب با آژاکس در فینال لیگ اروپا گره زده. شیاطین سرخ نتوانستند از طریق لیگ برتر سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را بگیرند و فقط با پیروزی در این بازی می‌توانند به این رقابت‌ها برگردند. اینکه برای دومین فصل متوالی از لیگ قهرمانان باز بمانند هم به اعتبار خودشان لطمه می‌خورد هم ضربه بزرگی در راه جذب بهترین بازیکنان خواهد بود.

مورینیو در هفته‌های اخیر به بازیکنانش در بازی‌های لیگ استراحت داده و اولویتش را مشخص کرده اما خودش می‌گوید با مصدومیت‌ها چاره دیگری نداشته. میانگین سنی تیم مربی پرتغالی در بازی آخر لیگ مقابل کریستال پالاس 22 سال و 284 روز بود و مورینیو می‌گوید: «ریسکی در کار نبود تصمیم ساده‌ای گرفتم. وقتی شما در 17 بازی در 7 هفته بازیکنان خود را از دست می‌دهید کار غیرممکن می‌شود.» منچستریونایتد این فصل در لیگ برتر ششم شد در حالی که در دو فصل لوییس فان‌خال چهارم و پنجم شده بود.

مورینیو در سال 2003 با پورتو قهرمان جام یوفا شد که حالا لیگ اروپا شده اما او که دو بار لیگ قهرمانان را برده، در سال‌های اخیر اعتبار این رقابت‌ها را مخدوش کرده. او قبل از بازگشت به چلسی در سال 2013 درباره قهرمانی این تیم در لیگ اروپا گفت: «دوست ندارم لیگ اروپا را ببرم، برای من ناامیدی بزرگی است.»

بازی‌های یونایتد در این فصل هم تایید می‌کرد بازیکنان این تیم برای بردن چندان مطمئن نیستند. دو بازی اول خارج از خانه را باختند، در بازی یک‌چهارم‌نهایی مقابل اندرلخت به وقت اضافه نیاز پیدا کردند و در نیمه‌نهایی مقابل سلتاویگو به دردسر افتادند. حالا که به یک قدمی جام رسیده اند، نگاه مثبتی به لیگ اروپا دارند. مورینیو که تیمش را به قهرمانی جام اتحادیه هم رسانده، می‌گوید قهرمانی لیگ اروپا به معنی آن است که نسبت به رقبایشان برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان از طریق لیگ مثل منچسترسیتی و لیورپول که بدون جام ماندند، فصل بهتری داشته‌اند.

پیروزی در این بازی باعث می‌شود کلکسیون افتخارات منچستریونایتد کامل شود. این تیم می‌تواند بعد از یوونتوس، آژاکس، بایرن‌مونیخ و چلسی پنجمین تیمی شود که لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و جام برندگان جام که حالا منحل شده را برده است.

غایب بزرگ منچستریونایتد در این بازی زلاتان ابراهیموویچ است که نمی‌تواند در کشورش به میدان برود. او در کنار دیگر مصدومان یونایتد، لوک شاو، مارکوس روخو و اشلی یانگ از روی سکو بازی را تماشا می‌کند. سرخیو رومرو به جای داوید دخئا در دروازه قرار می‌گیرد و به جای اریک بایلی محروم، فیل جونز یا کریس اسمالینگ در قلب دفاع بازی می‌کنند.

آژاکس اما هیچ یک از مشکلات منچستریونایتد را ندارد؛ تیم جوان پیتر بوژ باشگاه را به نخستین فینال اروپایی خود بعد از 21 سال رسانده؛ در فینال فصل 1996-1995 لیگ قهرمانان با نتیجه 4 بر  2 در ضربات پنالتی به یوونتوس باختند. فصل قبلش، تیم پایتخت هلند با نسل طلایی بازیکنان خود قهرمان شده بود که حالا با تیم ارتباط دارند.

ادوین فان درسار و مارک اوفرمارس در هیات مدیره هستند و دنیس برگ‌کمپ یکی از دستیاران بوژ است. جاستین کلایورت پسر 18 ساله پاتریک که تنها گل پیروزی برابر میلان در فینال سال 1995 را زد، بال آژاکس است.

بوژ می‌گوید: «هیچ فشاری احساس نمی‌کنم. همه آرزوی چنین بازی‌هایی را دارند، استرسی نیست فقط یک فرصت بزرگ است. آنها بودجه بیشتری دارند و اگر برای این تحت فشار هستند، خودشان می‌دانند. ما می‌خواهیم فوتبال خوبی ارائه کنیم و امیدوار به پیروزی هستیم.»

آژاکس در لیگ هلند دوم شده و سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا را گرفته، در صورت پیروزی در این فینال، لیگ هلند سهمیه اضافه‌ای نخواهد گرفت.

captcha
تازه ها
بیشتر