ورزش جهان / شناسه خبر: 75073 / تاریخ انتشار : 1396/3/1 17:21
|

ایمان بیاورید: زیدان، مربی درجه یک

در ماه‌های گذشته برخی مربی فرانسوی را خوش‌شانس نامیده‌اند، ولی او با قهرمانی‌هایش جواب منتقدان را داده است.

ایران ورزشی آنلاینبن هیوارد/ قهرمانی لالیگا یک دستاورد بزرگ برای زین‌الدین زیدان است. اسطوره باشگاه ژانویه سال گذشته جانشین رافائل بنیتس شد و مجبور بوده با برچسب خوش‌شانسی مقابله کند اما رکورد او نشان می‌دهد دقیقا می‌داند چه می‌کند.

از جهات بسیاری، تصور می‌شد آخرین تاسی است که فلورنتینو پرس می‌اندازد. بعد از تصمیم نه چندان عاقلانه اخراج کارلو آنچلوتی در تابستان 2015، انتصاب بنیتس هیچ گاه مورد قبول قرار نگرفت و خیلی از هواداران خواهان استعفای رییس شدند، او باید خرابکاری‌اش را اصلاح می‌کرد.

این کار را کرد. زیدان آمد و مادرید چنان روندی را در پیش گرفت که در نهایت با یک امتیاز اختلاف نسبت به بارسلونا قهرمانی لالیگا را از دست داد و یک هفته بعد رئال قهرمان اروپا شد. برای یک مربی تازه‌کار که تنها شش ماه تجربه داشت، شروع فوق‌العاده‌ای بود اما تردیدها ادامه یافت و عده‌ای گفتند خوش‌شانس بوده و برخی این شرایط را با موفقیت کوتاه مدت روبرتو دی‌متئو در چلسی مقایسه می‌کردند.

فصل جدید اما با افتخارات بیشتری همراه بود، ابتدا قهرمانی سوپرجام اروپا و در ماه دسامبر قهرمانی جام جهانی باشگاه‌ها، در حالی که هر دو با گل‌های دیرهنگام به دست آمد و بازهم زیدان را خوش شانس توصیف کردند.

بهترین مربی‌ها معمولا خوش‌شانس هستند و رکوردهای زیدان گویا است. در این دو فصل در لالیگا هفت امتیاز بیشتر از بارسلونا و 21 امتیاز بیشتر از اتلتیکومادرید به دست آورده و با برد 2 بر صفر برابر مالاگا قهرمانی لالیگا را هم به نامش نوشته شد.

آنچلوتی در ایتالیا، انگلیس، فرانسه و حالا آلمان لیگ برده اما در دو فصل کارش در سانتیاگو برنابئو نتوانست اسپانیا را فتح کند. زیدان بعد از ناکامی نزدیک فصل قبل قهرمانی را برای رئال به ارمغان آورد.

یکی از نکات مثبت مربیگری زیدان، سیستم چرخشی بود. او به خاطر سابقه‌اش در مادرید و اینکه سمبل این باشگاه محسوب می‌شود، مقتدرانه کار را به دست گرفت و بسیاری از بازیکنان در برابر او رفتاری داشتند که هرگز مقابل بنیتس نداشتند.

او از نظر مدیریت نیروهای انسانی یادآور ویسنته دل بوسکه (مربی خودش در رئال) و همچنین آنچلوتی است ضمن اینکه احترام یک اسطوره باشگاه را دارد. شاید هنوز یک تاکتیسین درجه یک نباشد و چینش تیم در جریان باخت ال‌کلاسیکوی اخیر با انتقاداتی مواجه شد اما این را خیلی خوب می‌داند که از یک تیم قوی چطور بهترین بازی را بگیرد. نمونه‌اش استراحت‌های کریستیانو رونالدو بود که در صعود تیم به فینال لیگ قهرمانان برای دومین سال متوالی نقش پررنگی داشت.

این بیشتر از خوش‌شانسی است. زیدان نخستین مربی مادرید است که قهرمانی اروپا و لیگ را در دو فصل متوالی به دست می‌آورد، بعد از کاری که دل بوسکه در سال‌های 2002 و 2003 کرد. شاید وقتش رسیده باشد که او را یک مربی درجه یک بدانیم.

 

captcha
تازه ها
بیشتر