ورزش جهان / شناسه خبر: 75072 / تاریخ انتشار : 1396/3/1 17:11
|

سهل‌انگاری‌هایی که قهرمانی را از بارسا گرفت

بارسا مقابل هشت تیم برتر جدول بدون‌ شکست بود، ولی امتیازات نسبتا آسانی که از دست داد شاگردان انریکه را در حسرت قهرمانی گذاشت.

ایران ورزشی آنلاینساموئل مارسدن / هر فصل امتیازاتی از دست می‌رود اما ماهیت آنهایی که بارسلونا در این فصل از کف داد، تمام تابستان مثل خوره به جانشان می‌افتد. سه شکست رئال مادرید در این فصل در زمین سویا و والنسیا و در خانه برابر بارسلونا بود، باختن در هر سه مسابقه قابل پیش‌بینی است، هر سه بازی‌هایی هستند که ممکن است نتوانید در حد خودتان بازی کنید یا حتی کم بیاورید اما بارسلونا اینطور نبود. این تیم فصلی را پشت سر گذاشت بدون شکست برابر هشت تیم بالای جدول؛ آنها در خانه رئال، اتلتیکومادرید، سویا، اتلتیک بیلبائو، اسپانیول و والنسیا به پیروزی رسیدند. اگر قبل از شروع فصل به آنها می‌گفتی این بازی‌ها را می‌برند، خودشان را برای هفتمین قهرمانی در 9 سال اخیر آماده می‌کردند.

در واقع، بارسلونا از بازی‌هایی ضربه خورد که به اندازه کافی در آنها انگیزه نداشت. باخت به آلاوس در نوکمپ در صدر این بازی‌ها است اما بازی‌های زیادی هستند که تیم در سطح خودش بازی نکرد در برخی مثل دیدار خانگی با لگانس جان سالم به در بردند و در بعضی نه.

سوالی که مربی جدید باید به آن پاسخ دهد، چرایی این نتایج است. برخی تقصیر را به گردن سیستم چرخشی لوییس انریکه می‌اندازند اما مخالفان می‌گویند همان تیم‌ هم توانایی بردن بازی‌ها را داشت. عده‌ای به انگیزه اشاره می‌کنند مثل بازی با پاری‌سن‌ژرمن یا در زمین رئال مادرید. حفظ این میل در بازی‌های هر هفته آن هم بعد از یک دهه موفقیت یکی از سخت‌ترین کارها در ورزش است. سایت ESPN به پنج بازی که به قیمت از دست رفتن جام قهرمانی بارسلونا انجامید، پرداخته:

بارسلونا یک- آلاوس 2، 21 شهریور

هیچ کس انتظار نخستین شکست فصل بارسلونا را نداشت حتی وقتی لوییس انریکه بعد از بازی‌های ملی تیمش را به طور کامل به هم ریخت. تیم تازه صعودکرده گل اول را زد اما گل تساوی نیمه دوم ژرمی متیو می‌توانست بارسا را به بازی برگرداند اما ایبای گومس گل پیروزی را زد و حتی آمدن لیونل مسی، لوییس سوارس و آندرس اینیستا هم بی فایده بود. این تنها باخت خانگی بارسا بود و اگر بارسلونا برنده می‌شد یکشنبه جشن قهرمانی می‌گرفت.

بارسلونا یک- رئال مادرید یک، 13 آذر

تصویر شادی مسی به خاطر گل وقت‌های تلف‌شده ال کلاسیکوی اوایل اردیبهشت تا مدت‌ها در ذهن باقی می‌ماند اما یک گل دیگر بود که در نهایت قهرمان را تعیین کرد. بازی اول دو تیم در این فصل چندان کلاسیک نبود اما گل تساوی سرخیو راموس سه امتیاز داشت، یک امتیاز به رئال داد و دو امتیاز از بارسلونا گرفت.

رئال بتیس یک- بارسلونا یک، 10 بهمن

یکی از چندین بازی جنجالی این فصل لالیگا. بارسا یک گل کاملا قانونی در بنیتو ویامارین زد که پذیرفته نشد. بارسا با یک گل عقب بود که سانتر الیکس ویدال بعد از تغییر مسیر توسط آیسا ماندی دفع شد اما تصاویر تلویزیونی نشان داد توپ از خط دروازه عبور کرده. بارسا ضعیف بود اما در نهایت به وسیله لوییس سوارس گل تساوی را زد که اگر گل اولشان قبول می‌شد، دو امتیاز بیشتر می‌گرفتند.

دپورتیوو لاکرونیا 2- بارسلونا یک، 22 اسفند

بعد از یک بازی بی نظیر مقابل پاری‌سن‌ژرمن در لیگ قهرمانان، بارسلونا وظایفش در لالیگا را فراموش کرد و در حالی که در دو سفر قبلی خود به ریاسور 12 گل زده بود، مغلوب تیمی شد که با انتصاب پپه مل به‌عنوان مربی متحول شده بود. آن موقع به خاطر شور و شوق پیروزی بر پاریسی‌ها خیلی انتقاد نشد اما آن شکست در نهایت خیلی موثر بود.

مالاگا 2- بارسلونا صفر، 19 فروردین

گل تساوی دیرهنگام آنتوان گریزمان برای اتلتیکومادرید در سانتیاگو برنابئو، ابتکار عمل در کورس قهرمانی را به بارسلونا داد. اگر هفت بازی آخرشان را می‌بردند، قهرمان می‌شدند اما با ارائه یک بازی ضعیف به مالاگا باختند. این تیم برای دومین بار در این فصل نتوانست به اندلسی‌ها گل بزند اما رئال مادرید در تمام 38 بازی این فصل خود گل زد. بارسا شش بازی آخرش را برد اما خسارت لا روسالدا کار خودش را کرد آن هم به وسیله ساندرو رامیرس، که فصل گذشته به‌عنوان بازیکن آزاد از بارسلونا رفت.

مترجم: سیدعلی بلندنظر

captcha
تازه ها
بیشتر