یادداشت / شناسه خبر: 75065 / تاریخ انتشار : 1396/3/1 08:31
|

آغاز بیست و یکمین سال انتشار «ایران ورزشی» / کنار ما بمانید

یادداشت وصال روحانی، قدیمی‌ترین نویسنده ایران ورزشی به مناسبت آغاز بیست و یکمین سال انتشار: «ما را تنها نگذارید و ایران ورزشی را همچنان فرزند در حال آموختن خود بدانید.»

ایران ورزشی آنلاینوصال روحانی / امروز (شنبه اول خرداد 1396) پایان بیستمین سال انتشار ایران ورزشی و آغاز بیست و یکمین سال حیات آن است. روزنامه‌ای که با هدف بهترین اطلاع‌رسانی ورزشی و ارائه تحلیل‌هایی درست در این زمینه تاسیس شد و بیش از دو دهه بعد از آن نقطه آغاز، هنوز همان اهداف را البته با «به روز رسانی»‌های لازم تعقیب می‌کند.

طی این مدت طولانی انواع تغییرات در شکل و فرم نشریه شما اعمال شده اما هدف و دیدگاهی که برشمردیم به قوت خود باقی است.
«ایران ورزشی» هنوز می‌کوشد در عین اطلاع‌رسانی سریع و دقیق به مخاطبانش بگوید راه و چاه داشتن ورزشی بهتر چیست و تلاش دارد بهترین الگوهای سالم خارجی را پیش‌روی ورزش ما بگذارد تا مثل کشورهای صاحب ورزش شکوفاتر و بهتر شود.
ورزش هم طی این سالیان طولانی پیوسته مدرن‌تر و فراگیرتر و به تبع آن پیچیده‌تر شده است و اگر تا 30 سال پیش بیشتر «ورزش» صرف بود اینک یک مقوله اجتماعی حساس و تاثیرگذار بر کل جوامع و مبحثی است که اگر به آن رسیدگی کامل نشود، بر اصول و بافت کشورها نیز اثر معکوس می‌گذارد و جوانان را از بالندگی دور نگه می‌دارد و کشوری که جوانانش برنا نباشند پیشرفت نخواهد کرد.
ارائه طریق خبرنگاران و نویسندگان «ایران ورزشی» از اول خرداد 1376 که انتشار روزنامه آغاز شد بیش از آنکه ایده‌های شخصی باشد مبتنی بر نظرات کارشناسان و جمع‌بندی ایده‌های مختلفی است که اهالی ورزش دارند، خبرنگاران این روزنامه همیشه کوشیده‌اند راه‌هایی را به مسوولان توصیه کنند که ابتدا امکانات انجام آن مهیا باشد و ثانیا سودهای آن بیشتر از ضررهای حاصله باشد و در همه حال از رویاپردازی در این زمینه پرهیز شده است.
این یک حقیقت مسلم است که تشکیلات ورزش کشور طی این 20 سال دارای ضعف‌هایی هم بوده است و در عین پرتلاش بودن و نیت‌های خوش و خیر برخی برآوردهای غلط از کارآیی‌ها کاسته و «ایران ورزشی» کوشیده است این نقایص را بیابد و مقابل دید مسوولان قرار بدهد بدون اینکه هشدارهایش دخالت در کارها به حساب آید و نوعی تحمیل عقیده باشد.
در همین راستا اخبار و تحلیل‌های خارجی نیز همیشه در ایران ورزشی برقرار بوده و گزارش‌های جذاب مرتبط با ستاره‌های جهانی ورزش این فایده جنبی اما مهم را داشته که به ما گوشزد کند که در زمینه‌های اجتماعی و الگوسازی‌های وسیع باید به کدام سمت‌ها رفت و از چه چیزهایی پرهیز کرد.
در زیباترین حرکات فنی لیونل مسی و کریس رونالدو می‌توان شیوه‌هایی را یافت که فوتبال ما را هم به سمت پیشرفت رهنمون کند و در عین حال رفتار ستارگان به ما می‌گوید چگونه باشیم که برخی وجوه بد آنها نصب العین ما نشود.
ایران ورزشی بعد از 20 سال مفتخر است که هرگز از این خط مشی‌های اساسی و روش‌های بنیادین و پایه‌های کار دوری نجسته و اگر گاه لغزشی هم در خبررسانی یا تاخیری در ارائه تجزیه و تحلیل‌های درست داشته به سرعت تلاش در جبران مافات کرده است و چه می‌توان در مورد این مردم مهربان و حامیان واقعی روزنامه گفت جز اینکه «با تمام وجود مدیون آنها هستیم.»
هر روز صدها تلفن داریم که نکات لازم و نیازهای ورزشی و برخی اشتباهات‌مان را به ما گوشزد می‌کنند و از ما می‌خواهند که در راه بیان ضعف‌های ورزش کشور مراعات‌های مضر را کنار بگذاریم و با صراحت لهجه توام با احترام، مسوولان را در راه پیشرفت ورزش همراهی کنیم و در همان لحظات است که بیش از پیش مطمئن می‌شویم در این راه طولانی و سخت هر بلایی هم که حادث شود هرگز تنها نمی‌مانیم.
در روزهایی که احتمالا به زودی با قطعی شدن صعودمان به دور پایانی جام جهانی فوتبال 2018 پیوند خواهد خورد و تدارک برای بازی‌های آسیایی جاکارتا در همین سال (2018) پیوسته شدت می‌گیرد، این احساس همه جا ریشه دوانده که رسانه‌ها باید سختکوش‌تر و آگاهی بخش‌تر باشند و هشدارهای لازم را بدهند.
در جشن تولدمان دست‌های ما را باز هم بگیرید تا به 20 سالی که سپری شده است اکتفا نکنیم و نه مثل افرادی که بیست سال کار شدید به اندازه 40 سال پیرشان کرده، با نیرویی رستم‌وار و سرشار از نیروی جوانی به 20 سال بعدی فکر کنیم و باز هم خدمتگزار باشیم.
در این روز خاص درخواست ما در عین تجدید عهد با اهالی ورزش و تاکید بر ادامه حرکت در راه‌های سلامتی‌بخش و پایدار ماندن در جاده ترقی ورزش از مردم همان درخواست همیشگی را داریم؛ ما را تنها نگذارید و «ایران ورزشی» را همچنان فرزند در حال آموختن خود بدانید.
فرزندی که به همراهی تک تک 80 میلیون ایرانی این سرزمین گرانقدر اسلامی محتاج است و فقط به خاطر آنها طی طریق می‌کند، راهی که تنها ثمر و مقصد آن باید اوجگیری هر چه بیشتر ورزش کشورمان باشد و چه خبر و نویدی خوش‌تر از این در سالروز حیات روزنامه و شروع حرکت آن در سال بیست و یکم؟

 

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر