فوتبال ایران / شناسه خبر: 75035 / تاریخ انتشار : 1396/2/28 20:05
|
شاگردان برانکو مقابل لخویا محروم از تماشاگر

لیزر ودود ترقه در چشم پرسپولیس

برانکو: «در مقابل این حکم صادره ابراز شگفتی کرده و تاکید می‌کنم که یوفا و فیفا هرگز تماشاگران را محروم نمی‌کنند.»

ایران ورزشی آنلاین / نامه صبح چهارشنبه کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای اف سی) به فدراسیون فوتبال و حکم محرومیت پرسپولیس از حضور ایران اصلاً غیرقابل پیش بینی نبود. وقتی برخلاف تذکر ‌ای‌اف‌سی و همه هشدارهایی که مسوولان باشگاه داده بودند، باز هم نور لیزر برخی تماشاگرنماها روی صورت دروازه‌بان و بازیکنان حریف، مردم آزاری می‌کرد، مشخص بود که دیر یا زود محرومیت گریبان پرسپولیس را خواهد گرفت. البته در این گزارش استفاده از مواد آتشزا در بازی دو سال پیش مقابل الهلال مورد توجه قرار گرفته بود اما تأثیر رفتارهای تماشاگرنماها در بازی قبلی در به جریان انداختن محرومیت ناشی از مواد آتشزا تأثیرگذار بوده است. در واقع کنفدراسیون با اشاره به اینکه باشگاه پرسپولیس در سال ۲۰۱۵ به خاطر رفتارهای مشابه تماشاگران خود با محرومیت تعلیقی روبه‌رو بوده است، آن حکم را پس از دو سال برای بازی با لخویا اعمال کرد.

پرسپولیس برای بازی با لخویا، بیش از هرزمان دیگری به حضور تماشاگرانش نیاز داشت و بزرگترین ضربه‌ای که می‌شد به این تیم زد، همین بود که در چنین موقعیت حساسی از همراهی یار دوازدهم، محرومش کنند. این ضربه را اما چه کسی به پرسپولیس زد؟ نه هواداران واقعی پرسپولیس آنقدر بی انصاف هستند که به خاطر شیطنت‌های بچگانه‌ای مثل استفاده از مواد آتشزا و لیزر، تیم‌شان را اینطور به دردسر بیندازند و نه دست‌های پشت پرده عرب‌ها یا قومیت‌های دیگر، این محرومیت را از آسمان به دامن پرسپولیس انداخته‌اند. مقصر اصلی را باید همچنان در کوتاهی و ضعف مسوولان در آرایش ساماندهی هواداران جست‌وجو کرد. مشکلی که سال‌های سال قرار است از سوی مسوولان فوتبالی برطرف شود و همچنان یکی از اصلی ترین معضل‌های فوتبال ماست.
تا وقتی باشگاه‌ها برای عضویت هواداران خود فکری نکرده‌اند و نمی‌توانند فقط اعضای باشگاه هواداری خود را به ورزشگاه‌ها راه دهند، همین می‌شود که عده‌ای به نام پرسپولیس وارد جایگاه هواداران این تیم می‌شوند و به ضرر پرسپولیس کار می‌کنند.
وقتی باشگاهی به عظمت پرسپولیس هنوز نتوانسته هوادارانش را ساماندهی کند و در این راستا حمایت مسوولان بالاتر را احساس نکرده، مشخص است که هرچقدر هم بابت آسیب‌های رفتارهای ناهنجار هواداران هشدار دهد، باز هم نمی‌تواند مقابل بروز چنین اتفاقاتی بایستد.
همین می‌شود که محمود خوردبین، بعد از اعلام این حکم تأکید می‌کند: «اتفاقی که نباید رخ می‌داد، پیش آمد و حالا از یک مزیت بزرگ محروم هستیم. من بارها در مصاحبه‌های خود از هواداران تیم‌مان خواستم به هیچ وجه مواد محترقه و آتشزا در بازی‌های آسیایی پرتاب نکنند اما متاسفانه برخی تماشاگرنماها این موضوع را رعایت نکرده و حالا ما باید بدون یار دوازدهم‌مان به مصاف لخویا برویم.»
حالا تنها امید پرسپولیسی‌ها برای برخورداری از امتیاز میزبانی شان در بازی حساس حذفی مقابل لخویا به اعتراضی است که می‌توانند نسبت به این حکم به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کنند. رییس فدراسیون فوتبال در همین راستا این امید را به پرسپولیسی‌ها داده که جای اعتراض به این حکم وجود دارد و پرسپولیس می‌تواند درخواست تجدیدنظر خود را برای ‌ای‌اف‌سی ارسال کند. مهدی تاج در همین رابطه توضیح می‌دهد: «در پی ارسال این نامه به فدراسیون ایران، با توجه به محرومیت پرسپولیس، خوشبختانه جای اعتراض وجود دارد. بر این اساس مستنداتی از سوی فدراسیون فوتبال ایران تهیه شده که سریعا به‌ ای‌اف‌سی ارسال می‌شود و امیدواریم این مستندات پذیرفته شود. امیدواریم تماشاگران خونگرم پرسپولیس، استقلال و تیم ملی که همیشه امتیاز مثبت برای کشور هستند، این فرصت را به تهدید تبدیل نکنند.»
حالا گرچه رفتارهای نامناسب تماشاگرنماها آنقدر دلیل به دست ‌ای‌اف‌سی داده بود که به راحتی بتوانند محرومیت تعلیقی پرسپولیس را اعمال کنند و صدور این حکم شاید ارتباطی به نفوذ عرب‌ها نداشته اما بعید نیست که قدرت آنها در کنفدراسیون فوتبال آسیا، امکان بخشش پرسپولیس و لغو یا تعلیق دوباره این محرومیت را با موانعی روبه‌رو کند. با این حال در شرایط کنونی تنها امید پرسپولیس به نتیجه تجدیدنظر ‌ای‌اف‌سی است.

 
برانکو: یوفا و فیفا تماشاگران را محروم نمی‌کنند

برانکو ایوانکوویچ بابت محرومیت هواداران در بازی پرسپولیس – لخویا حسابی ناراحت است و این خبر را وحشتناک می‌داند: «از شنیدن این خبر واقعا تاسف خوردم. این موضوع را وقتی شنیدم، واقعا مرا ناراحت و اذیت کرد چراکه در نوع خود خبر بسیار ناراحت‌کننده‌ای است و حتی می‌توانم نام آن را یک اتفاق وحشتناک بگذارم. به‌هر‌حال فوتبال بسیار ورزش مهمی است و حضور هواداران باعث جذابیت آن و حتی ورزش می‌شود. واقعا خبر اندوهناکی است.»
او ورزشگاه بدون تماشاگر را اینطور توصیف می‌کند: «بازی کردن در ورزشگاه خالی از تماشاگر صحنه غم‌انگیزی را برای همه رقم خواهد زد.» بزرگترین ناراحتی برانکو بابت محرومیت تماشاگران این است که سرمربی پرسپولیس انجام هر اقدامی را بدون هواداران دشوارتر می‌داند: «بدون حضور تماشاگر امکان انجام کارها یا سلب شده یا اینکه احتمالاً به حداقل می‌رسد و به همین دلیل معتقدم که کار بسیار سختی در غیاب هواداران‌مان خواهیم داشت. همه می‌دانند که در ورزش و بخصوص فوتبال، تماشاگر چه نقش اساسی را بر عهده دارد و احساسات آنها بر جذابیت بازی چقدر تاثیر گذار است.» برانکو به هیچ عنوان هواداران پرسپولیس را مستحق چنین محرومیتی نمی‌داند و در این رابطه تأکید می‌کند: «واقعا نمی‌دانم چرا باید هواداران ما را محروم کنند در حالی که آنها در دو سال اخیر در هیچ یک از ورزشگاه‌های ایران رفتار غیر ورزشی نداشته‌اند و مستحق چنین حکمی نبودند. آن هم در یکی از حساس‌ترین بازی‌های پرسپولیس که برای قرار گرفتن در جمع 8 تیم نهایی لیگ قهرمانان آسیا رقابت می‌کند.» سرمربی پرسپولیس که همچنان به خاطر محرومیت هواداران در بازی حساس روز سه شنبه مقابل لخویا شوکه است، می‌گوید: «در مقابل این حکم صادره ابراز شگفتی کرده و تاکید می‌کنم که یوفا و فیفا هرگز تماشاگران را محروم نمی‌کنند.»

 

 

کلیدواژه

پرسپولیس

لیگ قهرمانان آسیا

کانال تلگرام ایران ورزشی
captcha