فوتبال ایران / شناسه خبر: 74998 / تاریخ انتشار : 1396/2/25 15:15
|

شهرآورد تهران، آن‌طور که هرگز ندیده‌اید

در نظر گرفتن سهمیه 90 درصدی برای هواداران میزبان و 10 درصد برای هواداران میهمان در همه کشورهای صاحب فوتبال اجرا می‌شود.

ایران ورزشی آنلاین / قانونِ اول را اگر درست‌ نوشته بودیم و خودمان را عادت می‌دادیم به قانون‌مداری، با هر تصمیم تازه‌مان جنجال به پا نمی‌شد. آن وقت نه ناراحتی هواداران پرسپولیس و استقلال نگران‌مان می‌کرد و نه اعتراضِ دیگر تیم‌ها. ما هم می‌شدیم مثل بقیه و حداقل اینکه تفاوت‌های میزبانی و میهمانی برای‌مان ملموس‌تر می‌شد. تفاوتی که حالا ذهن سازمان لیگ را هم به خودش مشغول کرده و جنجال‌ها و دردسرهایش اگر چه همین حالا هم قابل لمس است اما مسوولان فوتبال ایران بر اجرای آن اصرار دارند. اصرار به اینکه سکوهای ورزشگاه بر اساس میزبانی و میهمانی تیم‌های لیگ برتری در اختیار هواداران آنها قرار بگیرد و اصرار بیشترشان برای اجرای این طرح در شهرآورد تهران است. جایی که فدراسیون و سازمان لیگ از بیم متهم شدن به هواداری از یک تیم، همیشه سکوها را بین هواداران پرسپولیس و استقلال تقسیم کرده و حالا تصمیم گرفته‌اند این عادت کهنه را دور بیندازند.

تغییری که بدون شک خالی از جنجال و دردسر نخواهد بود اما سازمان لیگ تصمیمش را گرفته. آنها البته می‌خواستند این طرح را در دومین شهرآورد لیگ شانزدهم به اجرا دربیاورند و پیشنهادشان این بود که در بازی برگشت پرسپولیس و استقلال، هواداران تیم میزبان 90 درصد سکوهای آزادی را در اختیار داشته باشند و 10 درصد باقیمانده هم سهم تیم میهمان باشد اما از آنجا که بازی رفت به میزبانی پرسپولیس هواداران دو تیم به طور مساوی از سکوها سهم بردند، تصمیم‌گیری در این مورد به فصل آینده موکول شد.
آنچه اجرای طرح پیشنهادی سازمان لیگ را ساده‌تر می‌کند این است که طبق دستور وزارت ورزش و رایزنی‌های انجام شده، قرار شده از فصل آینده بلیت‌فروشی مسابقات به باشگاه‌ها واگذار شود و مجری آن شرکتِ طرف قرارداد سازمان لیگ و فدراسیون نخواهد بود. از همین‌رو باشگاه‌ها عملا با اجرای طرح بلیت‌فروشی می‌توانند مقدمات قرارداد اختصاصی 90 درصد سهمیه سکو‌ها به هواداران خودی را در شهرآوردهایی که میزبان هستند، فراهم کنند. در حال حاضر مسوولان سازمان لیگ در تلاشند تا این طرح را به تصویب هیات رییسه فدراسیون فوتبال برسانند و البته باید مجوز و تاییدیه نهادهای امنیتی مرتبط با برگزاری مسابقات از جمله شورای تامین استان‌ها را هم بگیرند.
در حال حاضر اما پایان دادن به تقسیم برابر سکوهای ورزشگاه آزادی بین هواداران پرسپولیس و استقلال و واگذاری انحصار کامل میزبانی به باشگاه‌ها مهم‌ترین اتفاق است که بدون تردید اهالی فوتبال هم مثل دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با روی باز به استقبالش خواهند رفت اما باید ببینیم سازمان لیگ می‌تواند از لیگ هفدهم آن را به اجرا دربیاورد یا نه. در نظر گرفتن سهمیه 90 درصدی برای هواداران میزبان و 10 درصد برای هواداران میهمان در همه کشورهای صاحب فوتبال اجرا می‌شود و نه تنها روی کنترل حواشی و جذابیت مسابقه تاثیر مثبت می‌گذارد، بلکه احتمال بازگشت آن مساوی‌های کسل‌کننده در شهرآوردهای تهران را هم به صفر می‌رساند.

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر