ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 74966 / تاریخ انتشار : 1396/2/23 02:13
|

نوری، ناگلزمان و دیگران/ جوانگرایی روی نیمکت‌های بوندس‌لیگا

نوری و ناگلزمان نماد نسل جدید مربیان آلمانی هستند. فارغ التحصیلان جدید فدراسیون آلمان که فضا را برای مربیان قدیمی تنگ کرده اند.

ایران ورزشی آنلاین / این روزها باشگاه‌های آلمانی مربیان جوان را ترجیح می‌دهند. ناگلزمان، هوفن‌هایم را به لیگ قهرمانان رسانده، نوری روزهای خوشی در برمن دارد و تدسکو در دسته دوم توانسته ارزبیرگ را از سقوط نجات دهد. آیا دوران مربیان مسن به پایان رسیده؟

حدود یک سال پیش غیرممکن بود الکساندر نوری چنین پیشرفتی را تصور کند. او با 23 مربی جوان دیگر در کلاس آکادمی «هنس وایسلر» می‌نشست و درباره تغذیه در ورزش و تمرینات استقامتی صحبت می‌کرد. روزی هشت ساعت نشستن در کلاس‌های مربیگری طاقت‌فرسا بود و نوری مجبور بود برای تغییر فضا گاهی با دوستانش شوخی کند. نوری یکی از شاگردان فعال این کلاس بود که نمی‌توانست آرام بنشیند. بیرون از کلاس اما او چهره‌ای گمنام بود.

نشستن نوری روی نیمکت وردربرمن نماد تغییر نگاه در فضای مربیگری فوتبال آلمان است. وقتی برمن، نوری را جانشین اسکریپنیک کرد تیم در قعر جدول بود. برمن به جای انتخاب یک مربی مسن مثل توماس شاف سراغ مربی 36 ساله تیم دوم باشگاه رفت. تیم دسته دومی ارزبیرگ هم با پیروی از این الگو دومنیکو تدسکوی 31 ساله را انتخاب کرد. نماد این مربیان جوان اما ناگلزمان 29 ساله است که هوفن‌هایم را به لیگ قهرمانان رسانده.

این سه نفر کلاس مربیگری را با هم گذراندند. نکات مشترک این سه را می‌توان اینطور خلاصه کرد: جوان هستند، حریف را تا جزیی‌ترین موارد آنالیز می‌کنند و هیچکدام بازیکن بزرگی نبوده‌اند. البته فرانک ورموت، مدرس فدراسیون آلمان معتقد است که سابقه بازیگری آنها اهمیت زیادی در حرفه جدیدشان ندارد.

با موفقیت این مربیان جوان، مربیان قدیمی بوندس‌لیگا فراموش شده‌اند. توماس شاف؟ مدت‌هاست کسی از او خبر ندارد. هاب استیونس؟ میرکو اسلومکا؟ آخرین بار تلاش می‌کرد کارلسروهه را نجات دهد، ولی ناکام بود. پیتر نویرورر... مسن‌ترین مربی بوندس‌لیگا آنچلوتی 57 ساله است، ولی او با سه قهرمانی لیگ قهرمانان یک استثناست وگرنه این روزها مربیان بالای 50 سال برای پیدا کردن تیم در بوندس‌لیگا کار سختی دارند.

هانس وولف، مربی 36 ساله توانسته اشتوتگارت را به بوندس‌لیگا برگرداند. وولف پیش از این تنها با تیم‌های جوان کار کرده بود. اشتوتگارت اما پیش از آن با ژوس لوهوکای 53 ساله کاری از پیش نبرده بود. آیا مربیان مسن باید نگران باشند؟ کریستف دام 63 ساله که این روزها روی نیمکت رومانی می‌نشیند، می‌گوید: «برای مربیان مسن کار در بوندس‌لیگا سخت‌تر شده است.»

مطلب مرتبط:

نوری- ناگلزمان؛ جدال دوستان برای اهداف اروپایی

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74966
captcha
تازه ها
بیشتر