فوتبال ایران / شناسه خبر: 74941 / تاریخ انتشار : 1396/2/21 18:21
|

شخم زدن در بهترین دفاع لیگ / چینش برانکو را حدس بزنید

با این حساب شاید برانکو دنبال تغییر سیستم و استفاده از سیستم سه مدافع بیفتد که البته این تغییر هم دشواری‌های خاص خودش را دارد و ترافیک بازیکن را در خط هافبک زیاد خواهد کرد.

ایران ورزشی آنلاین / بالاخره شجاع خلیل‌زاده پرسپولیسی شد. چهار سال بود در ابتدای فصل و میانه فصل مدام می‌شنیدیم این مدافع خوش پرش مازندرانی سرخپوش می‌شود اما هر بار بنا به دلایلی این اتفاق رخ نمی‌داد. شجاع خلیل‌زاده دیروز اما با حضور در باشگاه پرسپولیس پیراهن شماره سه‌اش را تحویل گفت و حالا عضوی از خانواده سرخ به حساب می‌آید. حالا دیگر همه پرسپولیسی‌ها آن اتفاقات مربوط به بازی سه سال قبل که شجاع باعث اخراج میثم حسینی شد و پرسپولیس را 10 نفره کرد تا در اصفهان باخت بدی بیاورد را فراموش کرده‌اند. حالا هواداران پرسپولیس به این فکر می‌کنند که با حضور این مدافع ترکیب خط دفاعی شان برای فصل آینده چگونه خواهد بود. اینکه شجاع چقدر شانس بازی کردن در ترکیب اصلی را دارد و اگر او در قلب دفاع بازی کند چه اتفاقاتی برای بقیه بازیکنان می‌افتد.

برانکو ایوانکوویچ ابتدای فصل گذشته و نیم‌فصل لیگ شانزدهم به شدت دنبال شجاع خلیل‌زاده بود چرا که خیلی به او اعتقاد دارد. خلیل‌زاده مدافعی است که در نبردهای هوایی هیچ وقت کم نمی‌آورد و به لحاظ سرعت و هوش از شرایط مناسبی بهره می‌برد اما واقعیت این است که فصل گذشته در سپاهان شرایط خوبی نداشت. البته شرایط فنی آن روزهای شجاع ناشی از افت و نوسان عجیب سپاهان در زمان ویسی بود وگرنه وقتی کرانچار آمد هم تیم راه افتاد هم شجاع و خط دفاعی زردها نمایشی در خور نام شان ارائه کردند.
اگر بنا به علاقه برانکو باشد باید از همین حالا شجاع خلیل‌زاده را مدافع فیکس پرسپولیس در قبل دفاع بدانیم. یادمان نرفته زمستان گذشته وقتی سروش رفیعی دیگر بازیکن مورد علاقه پروفسور و رفیق گرمابه و گلستان شجاع به پرسپولیس آمد تنها با دو جلسه تمرین در ترکیب اصلی قرار گرفت و در تمام بازی‌هایی که شرایط بازی داشت جزو یازده مرد ثابت پروفسور بود.
اگر در نظر بگیریم برانکو بازیکن مورد علاقه‌اش را برای ترکیب اصلی می‌خواهد باید اینطور تصور کنیم که او قصد بازگرداندن محمد انصاری به دفاع چپ را دارد اما اگر اینگونه باشد از این همه اصرار برانکو برای جذب سعید آقایی و گزینه‌های دیگری که برای پست دفاع چپ مطرح می‌شوند سر در نمی‌آوریم.
داستان وقتی پیچیده‌تر می‌شود که بدانیم حسین ماهینی طی دو سه ماه اخیر در دفاع چپ بازی‌های درخشان و قابل قبولی ارائه داده و اگر قرار باشد ماهینی به پست اصلی خودش در دفاع راست برگردد آن وقت این صادق محرمی با استعداد است که حیف می‌شود و باید روی نیمکت بنشیند.
باز هم برمی‌گردیم به قلب دفاع و ذکر این نکته که برانکو و پرسپولیس برای پیشروی در آسیا و البته دفاع از عنوان قهرمانی لیگ برتر به چهار مدافع میانی خوب نیاز دارند که با توجه به میزان بیشتر محرومیت‌ها و مصدومیت‌ها در این پست بازی به همه آنها خواهد رسید اما اگر تصور کنیم شجاع خلیل‌زاده، سعد ناطق، سیدجلال حسینی و محمد انصاری این چهار بازیکن باشند برانکو چطور و چگونه از دو نفر می‌گذرد و به دو نفر دیگر بازی می‌دهد.
این شرایط پیچیده در حالی رقم خواهد خورد که گذشتن از سیدجلال به عنوان ستون و کاپیتان تیم که تقریبا خیلی سخت می‌شود روز بدی از او به یاد آورد کار راحتی نیست. محمد انصاری هم  در این پست به تیم ملی رسیده و هم‌وزن نمایش‌های تحسین برانگیزش در فصل پانزدهم به عنوان مدافع چپ حالا یک دفاع وسط شاخص و همه چیز تمام شده است. ضمن اینکه این دو نفر کنار هم بهترین خط دفاعی لیگ را رهبری کرده‌اند و رکورد شکسته‌اند.
از طرفی باید باز هم یادآوری کنیم که شجاع خلیل‌زاده مدافع نورچشمی برانکوست و اگر سعد ناطق بیاید از مدافعی که در جوانی در المپیک درخشیده و ملی‌پوش است نمی‌توان به راحتی عبور کرد.
با این حساب شاید برانکو دنبال تغییر سیستم و استفاده از سیستم سه مدافع بیفتد که البته این تغییر هم دشواری‌های خاص خودش را دارد و ترافیک بازیکن را در خط هافبک زیاد خواهد کرد.
 

 

لیبک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74941
ایران ورزشی
captcha
تازه ها
بیشتر