فوتبال ایران / شناسه خبر: 74867 / تاریخ انتشار : 1396/2/17 12:14
|

استقلال ۹۵-۹۶: کدام موفقیت؟

یادداشتی برای اینکه بدانیم استقلال در این فصل ناکام بوده یا یک تیم موفق لقب می‌گیرد؟ شما چطور فکر می‌کنید؟

ایران ورزشی آنلاین / وصال روحانی / برای تیمی در اندازه‌های استقلال و با احتساب مخارج هنگفتش در فصل گذشته، اکتفا به نایب قهرمانی و بدون جام ماندن برای چهارمین سال متوالی چیزی به جز ناکامی نیست و جوانگرایی در این تیم از اواسط فصل نیز یک توفیق اجباری و تنها راه موجود پیش‌روی علیرضا منصوریان بود و قهرمان‌سازی از چنین مجموعه و مربی‌ چیزی جز ظاهرسازی نشان نمی‌دهد.

برای آنهایی که مردد هستند کارنامه استقلال را در فصل اخیر فوتبال باشگاه‌های کشور چگونه بررسی کنند و به چه نتایجی برسند، آوردن توضیحاتی الزامی است.
برای سرخابی‌های پایتخت منجمله استقلال چیزی به نام موفقیت رفتاری و توفیق خط‌مشی وجود خارجی ندارد و حتی اگر وجود داشته باشد، ملاک صدور رای درباره آنها قرار نمی‌گیرد.
در این دو تیم ویژه، یا پیروز می‌شوید و حداقل یک جام می‌آورید یا شکست خورده تلقی می‌گردید و معمولا در این موارد محکوم به رفتن‌اید. مصداق تفکر فوق زمانی برای آبی‌ها قوت بسیار بیشتری می‌یابد که به یاد آوریم این چهارمین فصل متوالی است که بدون جام و مقام سپری شد و چون حریف بزرگ و قدیمی‌شان به قهرمانی لیگ رسید ابعاد این ناکامی بیشتر جلوه کرد و فشار روی علیرضا منصوریان فزون‌تر شد و دادن نمره قبولی به وی در چنین شرایطی بسیار سخت می‌نماید.
اگر قضیه به باشگاه‌های دیگر مربوط می‌شد، جوانگرایی موفق و گاهی حتی ابقاء در لیگ و سقوط نکردن به دسته‌ای پایین‌تر موفقیت به حساب می‌آمد و اسباب ابقای مربی می‌شد اما در استقلال شرط و شرایطی برقرار است که گفتیم و منصوریان به لحاظ کسب جام‌ها و عناوین همانقدر ناموفق بوده که پرویز مظلومی در تک فصل دومین مقطع حضورش در جمع آبی‌ها ناموفق بود و به همان میزان ناکام به نظر می‌رسد که امیر قلعه‌نویی در دو فصل آخر استقرارش در استقلال تلخ‌کام نشان داد.

یک روند غیراختیاری
جوانگرایی هم که بزرگترین دفاعیه منصوریان و بهانه حامیان او برای دفاع از وی و دستاوردهایش به حساب می‌آید نه یک انتخاب شخصی و براساس سلیقه و اعتقاد بلکه فرآیندی بود که به علی منصور تحمیل شد. او پس از 10 هفته نخست فصل 96-1395 لیگ برتر به این باور درست یا غلط رسید که نامداران و میانسالان تیمش یا به لحاظ اعتقادی و رفتاری با او همراه نیستند و یا به سبب تعدد و شدت مصدومیت‌ها و بالا رفتن سن کشش لازم را ندارند و کم آورده‌اند. ناکامی در جذب دو میانسال دیگر (تیموریان و جباروف) در بین دو نیم فصل به عنوان مجازات استقلال توسط فیفا نیز مزید بر علت شد تا منصوریان دریابد محکوم به استفاده از جوان‌ترها است و راهی به جز این ندارد. نه خسرو حیدری تداوم و فرم گذشته را داشت و نه منصوریان به سیدمهدی رحمتی احساس اطمینان لازم را داشت و وریا غفوری نیز یک در میان مصدوم و غایب بود.  منصوریان با دلگرمی جواب دادن کاوه رضایی تازه‌وارد به جوان‌ترهای دیگر تیمش نیز میدان داد و آنها هم به لطف انگیزه فراوانی که به قصد جلب نظر و فزونی بخشیدن به اعتبار و بالا بردن قیمت خویش داشتند، از جان مایه گذاشتند و به شدت دویدند و جنگیدند و از این طریق بود که استقلال در نیم فصل دوم متحول شد و به آرامی از رده پانزدهم جدول تا رده دوم بالا آمد و با همین مقام به کارش در لیگ شانزدهم پایان بخشید.


زمان حقیقی تعیین سرنوشت
استقلال قبل از رسیدن به چنین رویکردها و نتایجی توسط نفت تهران در جام حذفی ناکام و حاشیه‌نشین شده بود اما هر جور به قضایای فوق نگاه کنیم و حاصل کار علی‌منصور را در فصل گذشته چه موفق و چه ناموفق بدانیم (که بار ناکامی آن بسیار بیشتر از توفیق‌ها است) این نیم فصل اول مسابقات لیگ هفدهم و به واقع نوع شروع استقلال در فصل آتی است که سرنوشت منصوریان و جایگاه شاگردانش را در معادلات فوتبال کشورمان مشخص خواهد کرد.
اگر منصوریان با همین مجموعه و شاگردانش نیز با همین روش شروعی قوی در فصل بعدی داشته باشند، استقلال شرایط خود را تقویت کرده و حتی به سوی عنوان قهرمانی خیز برخواهد داشت اما اگر بلغزد و یک «آغاز فصل» بد داشته باشد و باز به نیمه پایینی جدول تنزل کند، شاید این بار مدیران آبی – که آنها نیز در آستانه تغییر و سپردن جای خود به افرادی دیگر هستند – پای او نمانند و هواداران نیز نام علی‌منصور را در بوق و کرنا نکنند زیرا سقف برداشت و نهایت موفقیت برای چنان تیمی همانی خواهد بود که در این فصل دیدیم و آن به راه افتادن دیرهنگام و درخشش از اواسط مسابقات به بعد به قصد جبران ضایعات قبلی خواهد بود که با توجه به تکراری بودن چنان فرآیندی کمتر کسی در مرتبه دوم نیز آن را یک روند موفقیت‌آمیز تلقی خواهد کرد.

 

کلیدواژه
استقلال
لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74867
captcha
تازه ها
بیشتر