فوتبال ایران / شناسه خبر: 74856 / تاریخ انتشار : 1396/2/16 16:16
|
وفاداری را به استقلال و پرسپولیس ترجیح دادم

ابراهیم صادقی: حساب مایلی کهن جداست

از متن گفت‌و‌گوی امیر اسدی با کاپیتان سایپا: آن زمان کمتر مربی جرات می‌کرد جوانگرایی کند و به بازیکنان کم تجربه بازی بدهد. مایلی کهن اما این کار را انجام داد و من همیشه مدیون ایشان هستم.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی / خداحافظ فوتبال. ابراهیم صادقی این جمله را گفت و برای همیشه کفش‌ها را آویخت به دیوار؛ به‌عنوان یادگاری از بازیکنی که وفاداری‌اش به پیراهن سایپا شهره خاص و عام بود. 17 فصل حضور متوالی در سایپا از او چهره‌ای متفاوت ساخت. چهره‌ای فراموش ناشدنی در روزگاری که بازیکنان فوتبال هر سال تیم خود را تغییر می‌دهند و برای یک صفر بیشتر در قراردادشان، به این در و آن در می‌زنند و تعهد را زیر پا می‌گذارند.

نام نارنجی وفادار برای همیشه در کنار نام ابراهیم صادقی می‌ماند که در نسل‌های بعد هرگز نمونه‌اش را نخواهیم دید. بی شک خداحافظی او از فوتبال مهم‌ترین سوژه هفته پایانی لیگ شانزدهم بود.


خداحافظی پس از سالها بازی برای سایپا. وقتی نام سایپا می‌آید چه چیزی در ذهنت نقش می‌بندد؟
 احساس دین.
حالا چرا احساس دین؟
 من از نظر مالی در یک خانواده ضعیف به دنیا آمدم. پدرم کارگر بود و به همین دلیل اوضاع ما چندان مناسب نبود. وقتی به سایپا آمدم با نخستین قرارداد ازدواج کردم و تشکیل خانواده دادم. بعدها امکانات زندگی برای خانواده‌ام مناسب شد و من همه اینها را از سایپا دارم. تیمی که اواخر سال 1378 جذبم کرد و نخستین بار در سال 1379 پیراهنش را در بازی‌های رسمی پوشیدم. 17 فصل برای سایپا بازی کردم، نزدیک به دو دهه.
وضعیت مالی سایپا و خوش‌قولی در پرداخت‌ها چقدر در وفاداری تو به این باشگاه نقش داشت. اصلا موثر بود یا نه؟
 من 17 فصل برای سایپا بازی کردم و شما می‌توانید قراردادهای مرا ببینید. ارقامش هست و اسنادش هم موجود. سایپا هیچ وقت با ارقام بالا بازیکنان را جذب نمی‌کند. البته جز این فصل که رقم قراردادها کمی بالاتر از همیشه بود. نظم مالی و اینکه بازیکنان سایپا مبلغ قرارداد خود را به موقع می‌گیرند را نمی‌شود نادیده گرفت اما من نسبت به بازیکنان همسطح خودم، قراردادهای کمتری بستم و پول‌های کمتری هم گرفتم. پس این نمی‌تواند دلیلی برای وفاداری من به پیراهن سایپا باشد؟
راز این وفاداری چه بود؟ واضح می‌گویی؟
 فصل 89-88 فصل فوق‌العاده‌ای برای من بود. 7 گل زدم و 12 پاس گل دادم. در پایان آن فصل باشگاه سایپا در حضور همه بزرگان مراسم دهمین فصل حضورم در سایپا را برگزار کرد. در آن مراسم لقب وفاداری به من دادند. به نظر شما بعد از این مراسم، اگر از سایپا می‌رفتم همه چیز خراب نمی‌شد؟ مردم نمی‌گفتند چرا به صادقی می‌گویید نارنجی وفادار؟ نمی‌خواستم این لقب را از بین ببرم. به همین دلیل در سایپا ماندم.
حسرت نمی‌خوری که چرا برای یکی دو فصل هم که شده پیراهن استقلال و پرسپولیس را نپوشیدی؟
 این یک واقعیت است که همه بازیکنان فوتبال دوست دارند حداقل یکی دو فصل برای یکی از این دو تیم بازی کنند. این حضور باعث افتخارشان است و از آن به نیکی یاد می‌کنند. من هم در دوران فوتبالم برای یکی دو فصل می‌توانستم به استقلال یا پرسپولیس بروم اما علاقه نداشتم لقب وفادار را خدشه دار کنم. الان هم خوشحالم همه از من به‌عنوان بازیکن باتعصب و وفادار نام می‌برند.
تو در این 17 فصل با مربیان متعددی کار کردی. بهترین مربی ات در سایپا چه کسی بود؟
 من همیشه افتخار می‌کنم که در سایپا مطیع مربیان بودم و هرگز برای آنها مشکلی به‌وجود نیاوردم. برای همه مربیان احترام قایلم اما حاج آقا مایلی کهن را از صمیم قلب دوست دارم. هم به‌عنوان مربی خوب و هم انسان شریف.
در زمان مربیگری مایلی کهن به سایپا آمدی؟
 من در تیم امیدهای سایپا بودم که آقای مایلی کهن مرا به تیم اصلی آورد. آن زمان کمتر مربی جرات می‌کرد جوانگرایی کند و به بازیکنان کم تجربه بازی بدهد. مایلی کهن اما این کار را انجام داد و من همیشه مدیون ایشان هستم.
شیرین ترین خاطره ات در سایپا کدام بود؟
 روزهای تلخ و شیرین زیاد داشتم. بهترین روزهای من در سایپا کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر بود. بعد از آن قهرمانی در آسیا هم به‌عنوان تیم اول صعود کردیم و راهی مرحله بعد شدیم.
تلخ ترین آن؟
 می‌توانست همین یکی دو روز قبل باشد. فکر کنید در روزی از فوتبال خداحافظی می‌کنید که تیمتان سقوط می‌کند. من چند روز سخت را گذراندم و دوست داشتم این روزها زودتر تمام شود. خدا کمک کرد و در نهایت در لیگ ماندیم تا این روز تلخ اتفاق نیفتد.
دلت برای فوتبال تنگ نمی‌شود؟ بخصوص زمین اختصاصی سایپا در ورزشگاه ایران تایر.
 من فوتبال باشگاهی را در سال 71 شروع کردم. 25 سال در فوتبال حضور داشتم. 17 سال بازیکن سایپا بودم و 12 سال کاپیتان این تیم. خداحافظی قطعا تصمیم سختی بود اما این یک واقعیت است و باید با آن کنار آمد. بزرگتر از علی دایی که نداریم. او هم یک روز از فوتبال خداحافظی کرد، آن هم با این همه افتخار.
مدیرعاملی یا مربیگری سایپا؟ به کدام یک فکر می‌کنی و حضور در کدام پست را می‌پسندی؟
 این یک واقعیت است که برای مدیرعاملی، جدا از تحصیل و کارنامه باید ارتباط‌های دیگری هم داشته باشی. اینطور نیست که چون سابقه زیادی در تیم داری مدیرعامل شوی. من فوق لیسانس تربیت بدنی دارم و الان هم مدرک c آسیا را دریافت کرده‌ام. کلاس‌های درجه B هم خردادماه برگزار می‌شود. این کلاس را می‌گذرانم و دوست دارم پس از آن مربیگری را آغاز کنم.
 

 

captcha
تازه ها
بیشتر