ورزش ایران / شناسه خبر: 74818 / تاریخ انتشار : 1396/2/12 15:50
|
قهرمانی تیم ملی تکواندو در حضور ستاره‌ها، با درخشش جوان‌ترها

دگرگونی در شیاپ چانگ

امروز این سوال مطرح است که فرهادیان با کدام سابقه و پیشینه مدیریتی در تیم ملی با ذوالقدر قیاس شده است؟ کسی که سرمربی تیم ملی و مدت‌ها دبیر فدراسیون تکواندو بوده است.

ایران ورزشی آنلاین / محسن وظیفه / تیم ملی تکواندو ایران در اولین رویداد بین‌المللی که با سرمربیگری مهدی بی‌باک حضور پیدا کرد توانست با کسب 4 مدال طلا و یک برنز قهرمان رقابت‌های یونان شود. بی باک برای این مسابقات توانست همه ستاره‌های تکواندو را دور هم جمع کند اما در نهایت به نظر می‌رسد که او از با تجربه‌ها و ستاره‌های تیم خود نتوانست به دستاورد مهمی برسد و بیشتر موفقیت تکواندو ایران در جام ریاست فدراسیون جهانی که در یونان برگزار شد را جوانان و نفرات گمنام تیم ملی رقم زدند. اگر چه نام قهرمانی شاید بسیاری از ضعف‌ها را بپوشاند اما واقعیت این است که تیم بی باک باید از این پس بیشتر روی جوانانش اتکا کند.

بعد از نتایج ضعیفی که تکواندو مردان در بازی‌های المپیک ریو گرفت، سرمربیگری تیم ملی به مهدی بی باک رسید. پسر شجاع تکواندو که در جوانی مسوولیت مهمی را در تیم ملی برعهده گرفت تا بتواند بعد از این همه ناکامی و حاشیه تیم ملی را به یک موفقیت مهم برساند. به همین دلیل هم بی باک برای اولین رویداد بین‌المللی خود لشگری از ستاره‌ها و جوانان را آماده کرد تا به یونان ببرد. در یک سو جوانان و گمنام‌های تکواندو بودند و در سوی دیگر هم سونامی و نابودگر در کنار سایر نامی‌ها قرار گرفته بودند تا بی باک همه داشته‌هایش را به یونان ببرد. با این تیم 4 مدال طلا توسط آرمین هادی پور، ابوالفضل یعقوبی، میرهاشم حسینی و محمد کاظمی به دست آمد و یک برنز را هم سجاد مردانی کسب کرد تا با 5 مدال عنوان قهرمانی به ایران برسد.
هدف از اعزام این همه ستاره و چهره‌های نامی حتما کسب نتیجه نبود اما واقعا دستاورد این همه ستاره و چهره شاخص در این رقابت‌ها چه بود؟ ستاره‌های تیم ملی را مسعود حجی زواره، سجاد مردانی، بهنام اسبقی، مهدی خدابخشی و فرزان عاشورزاده تشکیل می‌دادند. نام برخی از این نفرات را یک تریلی هم نمی‌کشد اما سر جمع آورده این ستاره‌ها از یونان یک برنز بود. اگر چه کار مهدی بی باک برای جمع کردن این تیم در اردو و تشکیل تیم ملی به این شکل اتفاق مهم و ویژه‌ای است چرا که تا پیش از بی باک و بعد از بازی‌های المپیک غالب این نفرات در اردوها هم به سختی حاضر می‌شدند اما با این حال یک نگرانی مهم درباره آینده این نفرات و اینکه اینها چه خواهند کرد، وجود دارد. شاید از این پس سوال مهم و نگران‌کننده درباره تکواندو ایران این باشد که با این ستاره‌های ناآماده چه بر سر تکواندو ایران خواهد آمد؟ ستاره‌هایی که دیگر دستشان هم برای رقبا رو شده است.
در کنار این ستاره‌های کم فروغ اما درخشش برخی از جمله آرمین هادی پور، ابوالفضل یعقوبی، میرهاشم حسینی و محمد کاظمی می‌تواند نوید بخش روزهای خوبی باشد. جوانانی که می‌توانند در صورت حمایت شدن دست به کارهای بزرگی بزنند. البته آنها برای اینکه بخواهند پا جای پای بزرگان تیم ملی بگذارند نیاز به حمایت‌ها و تصمیمات بزرگی دارند البته تصمیمات بزرگ و مهم، نه شبیه آن چیزی که روز گذشته محمد پولادگر برای مدیریت تیم‌های ملی اتخاذ کرد.
بعد از انتخاب بی باک به عنوان سرمربی تیم ملی با وجود همه نقاط مثبت این انتخاب اما همه به این نتیجه رسیده بودند که تیم ملی تکواندو در کنار بی باک نیاز به یک بزرگتر هم دارد تا بتواند تیم ملی را جمع کند و در شرایط حساس به کمک بی‌باک بیاید اما تصمیم پولادگر همه را شوکه کرد. او به جای حسن ذوالقدر که مدت‌ها به عنوان مدیر تیم‌های ملی فعالیت می‌کرد، آرش فرهادیان را انتخاب کرد. کاری به جایگاه حقیقی فرهادیان نداریم که البته قابل احترام هم است اما جایگاه حقوقی مدیر تیم‌های ملی و یا رییس سازمان تیم‌های ملی که قرار است نسبت به عملکرد تیم‌های ملی نظارت کند، دارای یک خصوصیات مهم و ویژه است که باید دید آیا فرهادیان این خصوصیات را دارد؟
وقتی فردی مثل ذوالقدر از سمت ریاست سازمان تیم‌های ملی کنار می‌رود این توقع وجوددارد که ‌فرد بعدی به لحاظ تجربیات و دانش فنی حداقل همسطح ذوالقدر باشد. امروز این سوال مطرح است که فرهادیان با کدام سابقه و پیشینه مدیریتی در تیم ملی با ذوالقدر قیاس شده است؟ کسی که سرمربی تیم ملی و مدت‌ها دبیر فدراسیون تکواندو بوده است.
به همین دلیل معتقدیم که اگر قرار باشد درباره خروج تیم ملی از شرایط فعلی اینگونه تصمیم‌گیری شود، آنگاه باید قید نتیجه‌گیری و موفقیت در چند سال اخیر را زد اما اگر قرار باشد با شجاعت و فارغ از رفاقت و دوستی‌ها برای تیم ملی تصمیم‌گیری کرد، می‌توان به آینده این تیم امیدوار بود.

 

کلیدواژه
تكواندو
captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر