فوتبال ایران / شناسه خبر: 74810 / تاریخ انتشار : 1396/2/12 13:25
|

معجزه سرمربی ایرانی برمن به روایت وحید هاشمیان / نوری در تاریکی

امیر اسدی / آیا این احتمال وجود دارد هاشمیان و نوری در برمن همکاری کنند؟ این آخرین پاسخ وحید هاشمیان است: «آینده را هیچ کس نمی‌تواند پیش بینی کند اما سعی می‌کنم روی پای خودم بایستم.»

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی / بهترین انتخاب برای شناخت بیشتر از الکساندر نوری، بی شک وحید هاشمیان است. مهاجم سابق تیم ملی ایران که رابطه نزدیکی با سرمربی موفق و 37 ساله وردربرمن دارد. سرمربی ایرانی- آلمانی که نتایج درخشانی در بوندس لیگا به دست آورده و می‌کوشد برمن را به لیگ اروپا برساند. وحید هاشمیان که این روزها همراه خانواده در هامبورگ حضور دارد از نوری می‌گوید و آغاز راه مربیگری او: «الکساندر نوری پس از پایان دوران بازی، مربیگری را از تیم هولدنبرگ در لیگ چهار آلمان آغاز کرد. این تیم در رده‌های پایین جدول حضور داشت و خطر سقوط را احساس می‌کرد. نوری این تیم را نجات داد، از بحران خارج کرد و در لیگ نگه داشت. او فصل بعد توانست هولدنبرگ را به رتبه چهارم یا پنجم لیگ چهار برساند. این موفقیتی بزرگ برای او در آغاز دوران مربیگری بود.»
هاشمیان از حضور نوری در وردربرمن صحبت می‌کند و سختی فراوانی که او در این تیم به جان خریده تا موفق شود: «بعد از هولدنبرگ، نوری به وردربرمن رفت تا در تیم دوم این باشگاه فعالیت کند. قریب به اتفاق تیم‌های دوم باشگاه‌های مشهور بوندس لیگا در لیگ چهار حضور دارند، چون هزینه‌های آنچنانی برای این تیم‌ها در نظر نمی‌گیرند. برمن اما در لیگ سه به میدان می‌رفت. او توانست برمن را با سختی‌های فراوان در لیگ سه نگه دارد. این یکی از نکات مثبت مربیگری نوری بود و او را به فوتبال آلمان و به‌عنوان یک مربی آینده دار معرفی کرد.»
مهاجم سابق تیم ملی ایران از حضور نوری در تیم اصلی برمن هم صحبت می‌کند: «وردربرمن از جمله تیم‌هایی است که به مربیان تیم دوم باشگاه اعتماد می‌کند و به آنها فرصت کار در تیم اصلی را می‌دهد. نوری هم از این قاعده مستثنی نبود. پس از کسب نتایج ضعیف توسط اسکیرپنیک، مدیران برمن تصمیم گرفتند الکساندر نوری را به‌عنوان سرمربی انتخاب کنند. انتخابی جذاب که می‌توانست سکوی پرتاب نوری باشد. برمن اما مریض بود و ضعیف. نوری در برمن شروع سختی داشت اما رفته رفته توانست این تیم را به اوج برساند. این تیم بازی‌های فوق‌العاده‌ای انجام داد و مهم‌تر اینکه نتایج درخشانی هم کسب کرد. فکر می‌کنم در دور برگشت بوندس لیگا، برمن بعد از بایرن مونیخ دومین تیم موفق است.»
12 بازی بدون شکست و 10 برد و دو تساوی در کارنامه نوری. آن هم پس از اولتیماتومی که به نظر می‌رسید مدیران برمن برای نوری در نظر گرفته بودند. هاشمیان می‌گوید: «وردربرمن 12 هفته قبل باید بازی حساس و سرنوشت سازی را مقابل ولفسبورگ برگزار می‌کرد. تا جایی که من می‌دانم هم موقعیت سرمربی ولفسبورگ در خطر بود و هم وردربرمن. والرین اسماعیل در ولفسبورگ اگر شکست می‌خورد نیمکت خود را از دست می‌داد. همین اتفاق هم رخ داد و این آغاز مسیر موفق نوری با برمن بود. والرین اسماعیل برکنار شد و نوری در سمت خود ماند. از همان بازی به بعد هم برمن و نوری شروع کردند به اوج گرفتن. حریفان را یکی پس‌ از دیگری شکست دادند و 12 هفته بدون شکست را سپری کردند.»
آیا نوری با برمن می‌تواند سهمیه لیگ اروپا را به دست بیاورد؟ هاشمیان که امیدوار است دوست صمیمی‌اش در این مسیر موفق باشد: «برمن شرایط مناسبی را تجربه می‌کند. این تیم با بازگشت مکس کروسه که این روزها بهترین گلزن برمن محسوب می‌شود امیدوار است بتواند سهمیه حضور در لیگ اروپا را کسب کند. البته بازی‌ها خیلی نزدیک است و فاصله‌ها نیز همینطور. فرایبورگ که مدعی حضور در لیگ اروپا است، یک بازی را می‌برد و یک بازی شکست می‌خورد. هرتا برلین هم نسبت به قبل ضعیفتر شده و فرانکفورت هم افت کرده. این تیم‌ها در دور رفت فوق‌العاده ظاهر شدند اما حالا نه. وردربرمن اما برخلاف این تیم‌ها، پس از نیم فصلی ناموفق، حالا در بهترین شرایط قرار دارد و به شخصه خیلی امیدوارم که آقای نوری سهمیه لیگ اروپا را کسب کند.» الکساندر نوری روی بازوی خود نقشه ایران را حک کرده. موضوعی که نشان می‌دهد او چقدر به ایران علاقه‌مند است. هاشمیان می‌گوید: «اگر اشتباه نکنم سال 2006 الکساندر نوری به ایران آمد و اتفاقا غذای ایرانی را هم خیلی دوست داشت. فکر می‌کنم یک بار هم توسط برانکو به تیم ملی ایران دعوت شد اما آسیب دیدگی رباط برای او پیش آمد. به همین دلیل نتوانست در اردو حاضر شود و برای تیم ملی ایران بازی کند.»
هاشمیان این روزها در آلمان چه می‌کند؟ او اینگونه پاسخ می‌دهد: «کنار خانواده هستم و مشغول مربیگری. کم و بیش با تیم‌های پایه هامبورگ همکاری می‌کنم و هدفم پیشرفت و تجربه اندوزی است.»
آیا این احتمال وجود دارد هاشمیان و نوری در برمن همکاری کنند؟ این آخرین پاسخ وحید هاشمیان است: «آینده را هیچ کس نمی‌تواند پیش بینی کند اما سعی می‌کنم روی پای خودم بایستم.»

 

captcha
تازه ها
بیشتر