فوتبال ایران / شناسه خبر: 74796 / تاریخ انتشار : 1396/2/11 11:00
|

خبر از دهان افتاده‌ی اعتصاب / باشگاه‌های بی‌تعهد، بازیکنان گزافه‌گو

فرشاد کاس‌نژاد / بسیاری از متخصصان در حرفه‌های دیگر درآمدهای ناچیزی دارند و چرخ زندگی‌شان نمی‌چرخد. آنها حتی در اعتراض به حقوق معوقه خود با تصور آبروداری اعتصاب هم نمی‌کنند.

ایران ورزشی آنلاین / فرشاد کاس‌نژاد / اعتصاب بازیکنان پرسپولیس و این بلبشویی را که راه انداختند، نباید فراموش کرد، اگرچه خبرهایش از دهان افتاده‌ باشد.

سرسختی بازیکنان پرسپولیس بهترین اتفاق بود. آنها تا ظهر بازی با باشگاه بازی کردند تا این‌بار مساله بی‌تعهد بودن باشگاه‌ها در ورزش ایران و مساله گزاف بودن قراردادها در فوتبال ایران بیش از همیشه مضحکه اقتصادی ورزش را تصویر کند. به اعتصاب بازیکنان پرسپولیس باید از چند جنبه نگاه کرد.
۱- اعتصاب آنها، نشانی از اعتراض همه ورزشکاران به بی‌تعهد بودن باشگاه‌شان است. آنها اما قهرمان شده‌اند و صدای‌شان بلندتر است و تهدیدشان جدی‌تر. صدای خیل بازیکنان و مربیان دیگر در باشگاه‌های کوچک به هیچ جا نمی‌رسد و کمیته انضباطی و نهادهایی مثل کمیته استیناف هرگز قدرت اجرایی برای دفاع از حقوق ورزشکاران ندارند. صدها ورزشکار حرفه‌ای در ایران به مطالبات انباشته خود نمی‌رسند و در زندگی خصوصی خود دچار چالش‌های جبران‌ناپذیر می‌شوند. حالا اینکه بسیاری از بازیکنان پرسپولیس متمول‌اند، دلیلی موجه برای بی‌تعهد بودن باشگاه‌شان نیست.
۲- بازیکنان پرسپولیس اما در اعتصاب خود روحیه طلبکارانه‌ای را از خود بروز دادند که برخورنده بود. «تماشاگران پرسپولیس خواب این قهرمانی را نمی‌دیدند...» شنیدن این جمله‌ بیراه از علیرضا بیرانوند در پاسخ به تماشاگرانی که به اعتصاب پرسپولیسی‌ها انتقاد داشتند، بیزارکننده است. بیرانوند هنوز در قواره‌ای نیست که بتواند اینچنین وقیحانه قهرمانی در لیگ برتر را برای یکی از مهم‌ترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران رویایی جلوه دهد. چنین جمله‌ای را هیچ‌کس از علی پروین و حسین کلانی یا از علی دایی نشنیده است.
۳- باشگاه پرسپولیس اگر مدیری داشته باشد، دست کم این‌بار باید به تریج قبایش بربخورد. آنها وقتی این روحیه طلبکارانه را در بازیکنان خود می‌بینند، چرا به فکر نمی‌افتند که دست از این رقم‌های گزاف در قراردادها بردارند؟ بازیکنان در فوتبال ایران از دل یک بازار کاذب و بی‌دروپیکر قراردادهای میلیاردی به چنگ می‌آورند و نان حرفه‌ای نبودن مدیران را می‌خورند.
۴- اقشار دیگری در جامعه ما با چندین و چند ماه حقوق معوقه روزگار می‌گذرانند، با حقوق‌های یکی، دو میلیونی و مخارج سرسام‌آور. بسیاری از متخصصان در حرفه‌های دیگر درآمدهای ناچیزی دارند و چرخ زندگی‌شان نمی‌چرخد. آنها حتی در اعتراض به حقوق معوقه خود با تصور آبروداری اعتصاب هم نمی‌کنند و اگر هم اعتصاب کنند، خبر اعتصاب‌شان در هیچ رسانه‌ای منتشر نمی‌شود. اعتصاب میلیاردی‌ بازیکنان پرسپولیس آه از نهاد آنها که برای حقوق معوقه چند میلیونی خود اعتراض هم نمی‌کنند، بلند می‌کند. از این بحث فقط باید گذشت و بعید است چنین مجادله‌ای با بازیکنانی که قهرمانی‌شان را شق‌القمر تلقی می‌کنند، به جایی برسد.

 

لینک کوتاه خبر
http://www.iran-varzeshi.com/74796
captcha
تازه ها
بیشتر