یادداشت / شناسه خبر: 74776 / تاریخ انتشار : 1396/2/9 22:55
|

لیگ جای بی‌مسوولیت‌ها نیست

سعید‌ زاهد‌یان / فدراسیون فوتبال، کمیته انضباطی و اخلاق با شدت بیشتری باید به موضوع ورود کنند و اجازه ندهند که بی‌مسوولیتی برخی تیم‌ها، به ضرر سایر تیم‌ها شود.

ایران ورزشی آنلاین / سعید‌ زاهد‌یان / تمرین نکردن پرسپولیسی‌ها در بازی دیروز آنها مشهود بود و بی‌تفاوتی و انگیزه پایین را می‌شد در چهره بازیکنان این تیم دید. حال با یک پرسش کلیدی مواجهیم: «آیا تیمی که 4 هفته مانده به پایان لیگ قهرمان شده، حق دارد در سایر مسابقات بی‌تفاوت و اینگونه بی‌مسوولیت ظاهر شود؟»

هفته‌های پایانی لیگ برای بسیاری از تیم‌ها حساس است؛ مثلا همین ذوب‌آهن که در رقابتی سخت با همشهری‌اش سپاهان برای کسب رتبه چهارمی می‌جنگد تا سهمیه آسیا را بگیرد. دیروز سپاهان در اصفهان رقابت سخت و نفسگیری با تراکتورسازی داشت و هر کدام از تیم‌ها با انگیزه‌های متفاوت با جان و دل بازی می‌کردند. سپاهان برای چهارمی و پیشی گرفتن از ذوب‌آهن و شاگردان قلعه‌نویی برای رقابت با استقلال بر سر دوم شدن و قطعی کردن سهمیه آسیا. در مشهد هم پدیده با استقلال تهران بازی داشت. برای پدیده هم نتیجه حساسیت بالایی نداشت و آنها هم نه خطر سقوط را احساس می‌کردند و نه بخت کسب سهمیه را داشتند.
با این حساب اگر پرسپولیس یا پدیده بی‌انگیزه در زمین حاضر شوند، اجحاف و ناجوانمردی در حق سایر تیم‌های لیگ می‌شود که برای اهداف خود در زمین می‌دوند.
تا زمانی که لیگ تمام نشده، تمام تیم‌ها – چه آنها که انگیزه دارند و چه آنها که دیگر به امتیاز گرفتن فکر نمی‌کنند – باید جوانمردانه در زمین حاضر شوند و اجازه ندهند که به سایر تیم‌ها آسیب وارد شود. با تمرین نکردن پرسپولیسی‌ها و بی‌انگیزه بازی کردن آنها، سپاهان لطمه خورد، چرا که اگر ذوب‌آهن متوقف می‌شد، دیگر تیم اصفهانی یک هفته مانده به پایان به رتبه چهارم می‌رسید.
به همین دلیل همه  واکنش منفی نسبت به تمرین نکردن پرسپولیسی‌ها نشان داده‌اند تا آنجا که کمیته اخلاق برای رعایت عدالت و صیانت از سلامت مسابقات اعلام کرده که با این موضوع برخورد خواهد کرد. مشابه این اتفاق در لیگ دسته اول رخ داده؛ آنجا هم شاهد هفته‌های پایانی هستیم و حساسیت‌های صعود و سقوط به هفته پایانی رسیده است اما دیروز خبری منتشر شد که بازیکنان تیم آلومینیوم اراک به خاطر دریافت نکردن مطالبات خود، تمرین را تعطیل کرده‌اند. وقتی به برنامه بازی‌ها و جدول لیگ دسته اول نگاه می‌کنیم، آلومینیوم نه بخت صعود دارد و نه از بابت سقوط تهدید می‌شود و هفته پایانی برایش تشریفاتی است اما حریف اراکی‌ها، لبه پرتگاه سقوط ایستاده و چشم به این بازی دارد. حریف آلومینیوم در بازی پایانی لیگ دسته اول، فجرسپاسی شیراز است که باید با پیروزی در این مسابقه از خطر سقوط به دسته دوم فرار کند.
مسابقه آلومینیوم – فجر، نه فقط برای این تیم‌ها که برای سایر فانوس‌ به دست‌های ته جدولی مهم و سرنوشت‌ساز است.
به نظر می‌رسد در این زمینه فدراسیون فوتبال، کمیته انضباطی و اخلاق با شدت بیشتری باید به موضوع ورود کنند و اجازه ندهند که بی‌مسوولیتی برخی تیم‌ها، به ضرر سایر تیم‌ها شود و سقوط و صعود تیم‌ها با بی‌مسوولیتی عده‌ای اندک به مخاطره بیفتد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر