فوتبال ایران / شناسه خبر: 74702 / تاریخ انتشار : 1396/2/6 01:20
|

قوچان‌نژاد، بازنده بزرگ / 18 بزرگ‌تر از 21

امیر اسدی کیفیت گل‌های گوچی و یورگنسن را بررسی می‌کند: به ثمر رساندن 18 گل در ترکیب هیرنفین بسیار ارزشمندتر از 21 گلی است که یورگنسن دانمارکی برای فاینورد وارد دروازه حریفان کرده.

ایران ورزشی آنلاین / امیر اسدی / یورگنسن در فاینورد 21 گل از 83 گل این تیم را به ثمر رسانده. یعنی حدود 25 درصد از گل‌های فاینورد. گوچی هم 18 گل از 53 گل هیرنفین را وارد دروازه حریفان کرده. یعنی 33 درصد از گل‌های این تیم. به ثمر رساندن 18 گل در ترکیب هیرنفین بسیار ارزشمندتر از 21 گلی است که یورگنسن دانمارکی برای فاینورد وارد دروازه حریفان کرده. مقایسه خط هافبک دو تیم، بازیکنانی که برای دو مهاجم موقعیت می‌سازند، ارزش کار قوچان‌نژاد را نشان می‌دهد. نتیجه اینکه گوچی کار بزرگی در هیرنفین انجام داده، حتی اگر تلاش او در پایان به کسب عنوان آقای گلی لیگ هلند منجر نشود.


شکست ویتسه مقابل فاینورد، آن هم با دو گل. در نگاه اول شاید بگویید این بازی چه اهمیتی دارد و اصلا چرا نتیجه‌اش اینقدر مهم است اما اگر سری به جدول بهترین گلزن‌های لیگ هلند بزنید از اهمیت این بازی برای ما ایرانی‌ها آگاه می‌شوید. رقیب مستقیم رضا قوچان‌نژاد برای کسب عنوان آقای گلی لیگ هلند، مهاجم هدف فاینورد روتردام است. مهاجمی دانمارکی به نام نیکولای یورگنسن. مهاجمی که رسیدن به او هفته هاست برای گوچی به یک عملیات غیرممکن بدل شده.
یورگنسن و قوچان‌نژاد رقابت شانه به شانه‌ای را تا همین هفته به نمایش گذاشتند. هر کدام گل می‌زد، دیگری را به تکاپو می‌انداخت تا دروازه حریف را باز کند. اختلاف این دو هم در حد یکی دو گل بود. یکی دو گلی که گوچی را امیدوار می‌کرد به‌عنوان نخستین بازیکن آسیایی آقای گل یکی از لیگ‌های معتبر اروپا شود.
قوچان‌نژاد در پایان هفته سی و یکم اردی ویژه 18 گل به ثمر رسانده بود و یورگنسن یکی بیشتر از او. پس همه امیدوار به جبران این یک گل بودیم. گوچی سه هفته زمان داشت تا برای هیرنفین گل بزند و در نهایت از یورگنسن سبقت بگیرد. این نه تنها آرزوی قوچان‌نژاد که آرزوی دوستان، هم تیمی‌ها و طرفداران او در هلند
و ایران بود.
قوچان‌نژاد اما مقابل ویلم کاری از پیش نبرد. هیرنفین با یک گل حریف را شکست داد اما نه رضا گل زد و نه موقعیتی آنچنانی برای او خلق شد. پس گوچی روی عدد 18 ماند و تعداد گل‌هایش افزایش پیدا نکرد.
 در آن سو اما نیکولای یورگنسن دانمارکی برای برد فاینورد در زمین ویتسه سنگ تمام گذاشت. او دو گل به ثمر رساند تا اختلاف خود را با قوچان‌نژاد بیشتر کند. حالا یورگنسن 21 گل زده و گوچی 18 گل. دو هفته هم به پایان اردی ویژه مانده و به نظر نمی‌رسد اختلاف سه گل قابل جبران باشد. البته عنوان دومی گوچی در جدول بهترین گلزن‌های لیگ هلند هم در خطر قرار دارد. ون ولفسکینگل از ویتسه و آرمنتروس سوئدی از هراکلس دو بازیکن دیگری هستند که 18 گل به ثمر رسانده‌اند و رقابت جذابی را با گوچی و یورگنسن پشت سر می‌گذارند.
بررسی دو هفته پایانی لیگ هلند و بازی‌های دو تیم فاینورد و هیرنفین نشان می‌دهد قوچان‌نژاد چقدر شانس دارد از یورگنسن پیشی بگیرد و آقای گل اردی ویژه شود. فاینورد در هفته سی و سوم با اکسلسیور بازی می‌کند. حریفی که رده سیزدهم جدول را در اختیار دارد. سپس و در هفته سی و چهارم فاینورد میزبان هراکلس است. تیمی که در رده نهم جا خوش کرده است. این دو بازی برای فاینورد نه سخت است و نه آسان.
اما هیرنفین. این تیم در هفته سی و سوم باید مقابل زوله بازی کند. تیمی که رده چهاردهم جدول رده ‌بندی را در اختیار دارد. در هفته پایانی نیز هیرنفین به مصاف نایمخن می‌رود. تیمی از انتهای جدول که فعلا یکی از گزینه‌های سقوط است و در رده هفدهم جدول قرار گرفته.
بازی‌های هیرنفین آسانتر از فاینورد است اما سه گل فاصله کمی نیست. قوچان‌نژاد باید سه گل به ثمر برساند و آن وقت مدافعان حریف فاینورد اجازه خودنمایی را از یورگنسن بگیرند و او دروازه‌ای را در طول دو هفته باز نکند. اتفاقی که بعید است رخ بدهد و قوچان‌نژاد نام خود را به‌عنوان نخستین آقای گل آسیایی در اروپا ثبت کند.
حتی اگر رضا قوچان‌نژاد نتواند آقای گل لیگ هلند شود، او را می‌توان محق ترین بازیکن برای تصاحب این عنوان معرفی کرد. یورگنسن در فاینورد، تیمی که 79 امتیاز کسب کرده و بخت نخست قهرمانی به شمار می‌رود 21 گل به ثمر رسانده. 21 گل از 83 گلی که فاینورد وارد دروازه حریفان کرده. یعنی حدود 25 درصد از گل‌های فاینورد را یورگنسن به ثمر رسانده.
آن طرف هیرنفین از 32 بازی تنها 43 امتیاز به دست آورده و در رده هشتم جدول رده ‌بندی قرار دارد. این تیم 53 گل به ثمر رسانده که سهم قوچان‌نژاد 18 گل بوده. یعنی مهاجم تیم ملی ایران 33 درصد از گل‌های هیرنفین را به ثمر رسانده. حدود یک سوم گل‌های تیمی که ابتدای فصل برای بقا می‌جنگید اما با درخشش گوچی توانست مدعی حضور در پلی اف لیگ اروپا شود و حتی در مقاطعی چشم به رده چهارم جدول بدوزد.
به ثمر رساندن 18 گل در ترکیب هیرنفین بسیار ارزشمندتر از 21 گلی است که یورگنسن دانمارکی برای فاینورد وارد دروازه حریفان کرده. مقایسه خط هافبک دو تیم، بازیکنانی که برای دو مهاجم موقعیت می‌سازند، ارزش کار قوچان‌نژاد را نشان می‌دهد. نتیجه اینکه گوچی کار بزرگی در هیرنفین انجام داد، حتی اگر تلاش او در پایان به کسب عنوان آقای گلی لیگ هلند منجر نشود.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر