فوتبال ایران / شناسه خبر: 74677 / تاریخ انتشار : 1396/2/4 12:51
|

الهلال -پرسپولیس، وقتی قهرمان‌ها از هم می‌ترسند

تقابل این ترس‌ها 90 دقیقه دور رفت را تبدیل به مسابقه‌ای کرد که دو طرف بیشتر مشغول خنثی کردن قدرت دیگری بودند و تساوی به شدت عادلانه به نظر می‌رسید.

ایران ورزشی آنلاین / بازیکنان پرسپولیس در عین جوانی بعضا نفرات باتجربه‌ای به شمار می‌آیند و دیدگاه خوبی نسبت به بازی امشب تیم شان دارند. در این دو سه روزه از خیلی از آنها شنیده‌ایم که اگر بازی الهلال را نبریم و شانس صعود در لیگ قهرمانان را زنده نگه نداریم هیچ کاری نکرده‌ایم و موفقیت این فصل مان فقط با این اتفاق تکمیل خواهد شد. رویه دیگر ماجرا که هیچ کس از درون تیم نمی‌خواهد به زبان بیاورد این است که اگر پرسپولیس از گروهش در لیگ قهرمانان صعود نکند حتی قهرمانی لیگ برتر هم زیر سایه این حذف تلخ قرار خواهد گرفت.


البته نه اینکه کسی بخواهد قهرمانی مقتدرانه پرسپولیس در لیگ داخلی و شایستگی این تیم را زیر سوال ببرد و در حق برانکو و شاگردانش جفا کند اما حذف در آسیا آنقدر دردناک هست که بازی امروز را بازی مرگ و زندگی بدانیم و مسقط برای همه پرسپولیسی‌ها شهر سرنوشت لقب بگیرد.
به بازی رفت که نگاه دوباره‌ای بیندازیم به یک نکته امیدوار کننده می‌رسیم؛ به اینکه همانقدر که پرسپولیس از قدرت الهلال هراس داشت حریف عربستانی هم از تیم برانکو می‌ترسید. در واقع تقابل این ترس‌ها 90 دقیقه دور رفت را تبدیل به مسابقه‌ای کرد که دو طرف بیشتر مشغول خنثی کردن قدرت دیگری بودند و تساوی به شدت عادلانه به نظر می‌رسید.
شرایط بازی برگشت با آن مسابقه اما زمین تا آسمان تفاوت دارد. در آن مسابقه حسین ماهینی روز مسابقه مسموم شد و از ترکیب بیرون رفت اما جابه‌جایی‌ها چندان نگران کننده نبود اما در بازی امشب پرسپولیس سه بازیکن اصلی‌اش را ندارد و با احتساب اخراج رضاییان 4 بازیکن از آن تیم نمی‌توانند امشب دستی از برانکو بگیرند.
موضوع دیگر استراتژی دو تیم برای این مسابقه است که زمین تا آسمان با بازی رفت تفاوت دارد. بازی رفت مسابقه اول دو تیم در این رقابت‌ها بود اما حالا امتیازها در صعود و حذف بخصوص پرسپولیس نقش بازی می‌کنند. با توجه به امتیازهایی که سرخ‌ها مقابل الریان از دست داده‌اند استراتژی فقط برد می‌تواند شانس صعود سرخ‌ها را زنده نگه دارد هر چند تساوی هم طی شرایط ویژه و پیچیده به درد صعود خواهد خورد.
دو تیم به‌عنوان قهرمان‌های لیگ داخلی کشورشان به این مسابقه گام می‌گذارند با این تفاوت که الهلال صدرنشین گروه است و پرسپولیس در رتبه سوم قرار گرفته و بیش از حریف عربستانی‌اش به سه امتیاز این مسابقه نیاز دارد.
با این حال الهلال که میزبانی این مسابقه را بر عهده دارد با توپ پر وارد میدان خواهد شد و ضمن اینکه قصد دارد از شرایط میزبانی نهایت بهره را ببرد به لحاظ فنی هم شرایط بهتری نسبت به سرخ‌ها دارد.
دیروز رسانه‌ها خبر از غیبت 5 بازیکن این تیم برای بازی با پرسپولیس دادند اما واقعیت این است که از این جمع تنها یک نفر جزو بازیکنان اصلی رامون دیاز آرژانتینی است و در بازی رفت جزیی از ترکیب اصلی آبی‌های ریاض بود. پس امشب باید منتظر همان الهلال قدرتمند بود که در لیگ داخلی مثل پرسپولیس حریفانش را خیلی زود ناامید کرد و حالا سرمربی‌اش کاندیدای حضور روی نیمکت تیم ملی آرژانتین است.
در جبهه پرسپولیس اما اوضاع آنطور که باید جالب نیست و غیبت سه بازیکن اصلی بخصوص در خط دفاع نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده و از آنجا که می‌دانیم نیمکت برانکو خالی از مهره‌های تاثیرگذار است این دلواپسی بیشتر هم خواهد شد مگر اینکه بازیکنان شاخص پرسپولیس بخصوص در فاز حمله شب فوق‌العاده‌ای را سپری کنند و مسوولیت پذیری شان بیشتر از تمام بازی‌های قبلی باشد.
پرسپولیس امشب می‌تواند با شکست الهلال امیدوارانه به بازی آخر و صعود بعد از شکست الوحده در تهران نگاه کند اما تساوی یا باخت برانکو و شاگردانش را در آستانه حذف قرار می‌دهد که البته در این صورت نتیجه بازی امشب الوحده و الریان بسیار تاثیرگذار است.

برانکو مجبور است ریسک کند
خط دفاع پرسپولیس بدون محمد انصاری و سیدجلال حسینی به شدت به هم ریخته است و مشخص نیست برانکو چه برنامه‌ای برای سامان دادن به این خط دارد. پرسپولیس که با مهره‌های اصلی 3 گل در چهار بازی قبلی خورده بود حالا باید بدون آنها مقابل مهاجمان خطرناکی مثل بوناتینی و ادواردو قرار بگیرد. به نظر می‌رسد برانکو چاره‌ای جز استفاده از ماهینی و ربیع خواه در مرکز خط دفاعی و بازی دادن به فرشاد احمدزاده و محرمی در دفاع چپ و راست نداشته باشد. اما این تمام ماجرا نیست و اگر برانکو قصد چنین کاری داشته باشد با توجه به محرومیت رفیعی و البته عقب رفتن احمدزاده نیاز به یک هافبک راست دارد که تنها گزینه موجود سامان نریمان جهان است که برانکو فقط در بازی با پدیده و به خاطر محرومیت مسلمان او را در ترکیب اصلی قرار داده.
از طرفی با توجه به حرف‌های برانکو برخی کارشناسان از احتمال تغییر آرایش در این بازی خبر داده‌اند و می‌گویند شاید تیمی که نزدیک به دو سال با آرایش 2-4-4 لوزی بازی کرده امشب تغییر سیستم بدهد و به خاطر اینکه جلوی فشار به قلب دفاع را بگیرد از دو هافبک دفاعی در مرکز زمین بهره ببرد. در این شرایط پرسپولیس می‌تواند شهاب کرمی را کنار کامیابی‌نیا بازی دهد که در چنین حالتی طارمی تنها مهاجم تیم خواهد بود و علیپور یا نریمان جهان می‌توانند در نقش وینگر راست به میدان بروند.
اما برخی دیگر از کارشناسان تغییر آرایش در این بازی را منطقی نمی‌دانند چرا که معتقدند این کار باعث به هم ریختگی هماهنگی‌ها و عادات بازیکنان می‌شود.
البته آنچه مسلم است اینکه احتمال تغییر آرایش با استراتژی برانکو ارتباط مستقیم دارد. اگر پروفسور بخواهد مثل همیشه تهاجمی بازی کند و حریف را تحت فشار بگذارد خط دفاع آسیب پذیرش شاید کار او را یکسره کند اما با استراتژی محتاطانه و کسب تساوی شاید شانس حداقلی‌اش را (اگر الریان مقابل الوحده برنده نباشد) زنده نگه دارد که به نظر می‌رسد ریسک کردن برای احتمال اول عقلانی‌تر است و ریسک دوم می‌تواند حذف سرخ‌ها را جلو بیندازد و بعد از بازی‌های امشب پرسپولیس از گردونه رقابت‌ها کنار برود.
 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر